Cukrzyca to nie wyrok! Żyj aktywnie.

Dieta lekarstwem na cukrzycę

mbAnita

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=AhJlli6Z15U[/youtube]

Reszta odcinków filmu – lista odtwarzania filmu o cukrzycy – Po Prostu Na Surowo! Cofanie Cukrzycy w 30 Dni

W internecie pojawił się film promujący dietę wegańską jako lekarstwo na wyleczenie cukrzycy i związanych z nią chorób jak nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu.

W filmie przedstawionych jest 5 osób cierpiących nas cukrzycę typu 2 oraz 1 osoba z cukrzycą typu 1, które uczestniczą w 30-dniowym programie stosowania diety wegańskiej  opartej głównie na surowych produktach roślinnych poddanych obróbce termicznej nie wyższej niż 50 stopni.

Cukrzyca typu 2 jest chorobą cywilizacyjną, której przyczyną są przede wszystkim  złe nawyki żywieniowe. Inne podłoże ma jednak cukrzyca typu 1, której przyczyną jest proces autoimmunologiczny .doprowadzający do zniszczenia komórek produkujących insulinę. Podstawą leczenia cukrzycy typu 2 jest dieta, normalizacja masy ciała, wysiłek fizyczny.

Do 2008 roku w standardach leczenia cukrzycy modyfikacja stylu życia była zalecana jako terapia początkowa po rozpoznaniu cukrzycy typu 2. W 2008 do tych zaleceń dodano jeszcze lek o nazwie metformina ze  względu na jego efekt zmniejszający insulinooporność i przyspieszający normalizację glikemii.

W praktyce leczenia cukrzycy typu 2 wygląda niestety tak, że tylko nieznaczna grupa pacjentów (najczęściej młodszych, bardziej wykształconych) bierze sobie do serca ostre zalecenia dietetyczne przekazane przez lekarza czy pielęgniarkę edukacyjną. W toku leczenia najczęściej zamiast chudnąć przybierają na wadze, potrzebują coraz większych dawek leków a następnie insuliny w celu opanowania coraz wyższych glikemii, rozwijają się powikłania cukrzycy, które wymagają następnego leczenia i znacznie ograniczają aktywność fizyczną.

Co niby jest najbardziej proste czyli dieta i wysiłek fizyczny są najczęściej barierą dla większości otyłych osób z cukrzycą typu 2.

Film również pokazuje zmagania osób, które uczestniczą w programie wegańskim w USA. Mimo, że są w zamkniętej grupie osób, mają zajęcia terapeutyczne drastyczna zmiana trybu życia stanowi dla nich duże wyzwanie. Zmagają się ze swoimi słabościami każdego dnia.

W tej terapii zastosowano bardzo restrykcyjną dietę, z której prawie całkowicie wyeliminowano węglowodany. Dozwolone były tylko warzywa przygotowane na różny sposób unikając ich  gotowania, podawane na surowo. Zaowocowało to utratą masy ciała, normalizacją glikemii i ciśnienia tętniczego, poprawą profilu lipidowego.

Potwierdza to tylko teorię dobroczynnego wpływu diety i wysiłku fizycznego w leczeniu cukrzycy typu 2 co w efekcie może doprowadzić do potrzeby stosowania mniejszych dawek leków, a nawet ich odstawienia.

Nie świadczy to jednak, że cukrzyca została wyleczona. Przy powrocie do starego trybu  życia problem niestety powróci. Szkoda, że autorzy filmu nie pokazali dalszych losów bohaterów po opuszczeniu ośrodka. Czy ich nawyki żywieniowe zmieniły się na stałe?

Może to jest również teren do zagospodarowania w Polsce. Pacjent z cukrzycą wychodzi ze szpitala lub gabinetu lekarskiego ze stertą ulotek dotyczących diety, które często trafiają do szafy albo do kosza. Może rozwiązaniem będą specjalne turnusy senatoryjne, które będą nastawione nie tylko na darmowy urlop, ale będą oparte na pracy z dietetykiem, psychologiem, fizjoterapeutą i przede wszystkim  zastosowaniu w praktyce zdrowej diety (niekoniecznie tak restrykcyjnej jak wegańska).

Inaczej ma się problem z cukrzycą typu 1. W przedstawionym filmie 1 młoda osoba w trakcie stosowania diety wegańskiej zmniejszyła znaczenie dawkę insuliny. Jest to oczywiście możliwe w trakcie stosowania diety niskowęglowodanowej i wysiłku fizycznego.

Takie zalecenia są bardzo przydatne dla osób z cukrzycą typu 1 i nadwagą stosujących duże dawki insuliny.

Autorzy programu podają, że w historii kliniki 3 osobom z cukrzycą typu 1 udało się odstawić insulinę. Nie jest to jednak sposób na wyleczenie tego typu choroby.

Cukrzyca typu 1 też przebiega z różnym zapotrzebowaniem na insulinę. Na początku choroby występuje upośledzone wydzielanie insuliny, które z czasem całkowicie zanika. Okres w którym organizm produkuje jeszcze insulinę (można to sprawdzić za pomocą oznaczenia stężenia insuliny, czy peptydu C we krwi), a dawki które podaje pacjent są małe nazywa się okresem remisji. Trwa on różnie długo, czasem kilka lat. U niektórych pacjentów nawet po wielu latach trwania cukrzycy obserwuje się szczątkowe wydzielanie insuliny. W tych wypadkach zastosowanie restrykcyjnej diety może skutkować możliwością czasowego odstawienia insuliny.

Trzeba również zaznaczyć, że przed erą wykrycia insuliny cukrzyca typu 1 była leczona za pomocą restrykcyjnej diety. Doprowadzało to jednak do znacznego wyniszczenia, a niedobór insuliny w ciągu kilku miesięcy, czasem lat był przyczyną rozwoju kwasicy ketonowej i śmierci.

historia-insuliny.JPG

Można więc powiedzieć, że dieta i wysilek fizyczny są podstwą leczenia curzycy typu1, pozwalają znacznie zerdukować dawki insuliny, nie wyleczą jednak pełnoobjawowej cukrzycy typu 1.


Polecamy:

  • Alkohol a cukrzyca – jak piją diabetycy

mbAnita  • Tomek

    Niby USA, a używają zwykłych strzykawek zamiast penów, co widać na filmie.

  • Pingback: asocevizaky


POLECA: BARBARA NIEWIADOMSKA
SPECJALISTA DIETETYK

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Poradnik gratis

diabetyczne zabiegi Pawła

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco.