Cukrzyca to nie wyrok! Żyj aktywnie.

Intensywna insulinoterapia- jedyny skuteczny model leczenia cukrzycy typu 1

mbadmin

Cukrzyca typu 1 jest wskazaniem do leczenia metodą intensywnej czynnościowej insulinoterapii. Tylko w przypadku bardzo trudnej współpracy z pacjentem, braku motywacji pacjenta do leczenia i samokontroli oraz ograniczenia umysłowego pacjenta lekarz może zrezygnować z tej metody terapii. Tylko takie leczenie daje możliwość dobrego wyrównania cukrzycy, a tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia i progresji przewlekłych powikłań cukrzycy. Udowodniło to wieloośrodkowe badanie DCCT przeprowadzone w latach 90-tych ubiegłego wieku. Mianowicie u tych pacjentów leczonych intensywnie zauważono istotnie mniej powikłań cukrzycy. Jeśli chorujesz na cukrzycę typu 1 i jesteś leczony metodą tradycyjną (2-3 wstrzyknięcia insuliny na dobę w sztywnych dawkach) rozmawiaj ze swoim lekarzem nad intensyfikacją leczenia, w razie odmowy albo braku doświadczenia lekarza w tym zakresie poproś o skierowanie do specjalisty leczącego pacjentów tą metodą. Pamiętaj to jest Twoje życie!

Insulina została odkryta i wprowadzona do lecznictwa w 1922 roku, przed tym okresem cukrzyca była chorobą nieuleczalną i śmiertelną. Jedynym sposobem leczenia cukrzycy było całkowite odrzucenie węglowodanów z diety, ale mimo tego pacjenci umierali z powodu kwasicy cukrzycowej i wyniszczenia. Początkowo do leczenia cukrzycy wykorzystywano wyciągi trzustek zwierzęcych, następnie insulinę zwierzęcą o przedłużonym działaniu, w chwili obecnej insulinę ludzką (uzyskiwaną metodą inżynierii). Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele mieszanek insulinowych (mieszana insuliny krótkodziałacej- która jest potrzebana do normalizacji cukru po posiłku oraz długodziającej- potrzebnej do utrzymania cukru we krwi między posiłkami) podawanie tego typu insuliny w cukrzycy typu 1 dwa razy na dobę w sztywnych dawkach nie jest w stanie prawidłowo wyrównać cukrzycę. Wiadomo, że za rozwój przewlekłych powikłań cukrzycy odpowiedzialne są wysokie poziomy glukozy. Jedynym sposobem utrzymania cukru w granicach prawidłowych (zbliżonych do ludzi zdrowych) jest elastyczne dopasowanie dawek insuliny krótkodziłającej do ilości zjadanych węglowodanów, glikemii przed posiłkiem oraz wysiłku fizycznego. Spełnienie tych warunków umożliwia jedynie metoda intensywnej inulinoterapii.

Jakie są docelowe wartości cukru w pomiarach dokonywanych samodzielnie na glukometrze?

na czczo: 70-90 mg%, 2 godziny po posiłku do 135 mg%- takie wartości glikemii ograniczają ryzyko rozwoju przewlekłych powikłań cukrzycy.

Dlaczego metoda intensywnej insulinoterapii?

1. Naśladuje naturalny sposób wydzilenia insuliny przez trzustkę i przez to pozwala uzyskać stan dobrego wyrównania cukrzycy (prawie normoglikemii)

2. Zmniejsza częstość występowania wahań glikemii (wysokie/niskie cukry)

3. Daje lepszy komfort życia, nie jesteś uzależniony od pory posiłków, zjadasz tyle na ile masz ochotę (oczywiście stosując zasady zdrowej diety), możesz uprawić wysiłłek fizyczny bez obawy przed niedocukrzeniam. Jesteś nareszcie wolnym człowiekiem.


Polecamy:

  • Alkohol a cukrzyca – jak piją diabetycy

mbadmin
POLECA: BARBARA NIEWIADOMSKA
SPECJALISTA DIETETYK

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Poradnik gratis

diabetyczne zabiegi Pawła

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco.