Cukrzyca to nie wyrok! Żyj aktywnie.

Intensywna insulinoterapia — praktyczny przewodnik

mbadmin

Cukrzyca typu 1 jest chorobą wywołaną nieodwracalnym zniszczeniem komórek trzustki produkujących insulinę. Głównym zadaniem insuliny jest utrzymanie poziomu glukozy we krwi w prawidłowych granicach.

W zdrowym organizmie insulina wydziela się w sposób ciągły między posiłkami (podstawowe wydzielanie insuliny) oraz w sposób gwałtowny w odpowiedzi na posiłek.

Zadaniem leczenia metodą intensywnej insulinoterapii jest odzwierciedlenie tego fizjologicznego procesu za pomocą wielokrotnych wstrzyknięć insuliny.

Dawka insuliny „bazowej” długodziałajacej jest najczęściej ustalana przez lekarza diabetologa. Dawkę insuliny podawanej przed posiłkiem pacjent wylicza najczęściej samodzielnie na podstawie ilości zjedzonych węglowodanów, glikemii przed posiłkami oraz planowanego wysiłku fizycznego. Tylko za pomocą tej metody jesteśmy w stanie optymalnie wyrównać cukrzycę typu 1. Dla powodzenia tego typu terapii potrzebny jest odpowiednio wyszkolony i wyedukowany pacjent.

Jak funkcjonuje zdrowy organizm?
Do trzech podstawowych składników naszego pożywienia zaliczamy węglowodany (cukry), białka i tłuszcze. Cukry, które spożywamy mogą być proste (glukoza, fruktoza) lub złożone jak skrobia. Węglowodany złożone muszą być rozłożone na cukry proste w procesie trawienia. Glukoza, która znajduje się we krwi powstaje po strawieniu węglowodanów. Jest ona dla naszego organizmu „paliwem”, którego potrzebują nasze komórki aby prawidłowo funkcjonować. Podstawowym warunkiem niezbędnym, żeby glukoza dostała się z krwi do komórek jest hormon insulina. Jest ona wytwarzana przez komórki B trzustki w wyspach Langerhansa. Za pomocą insuliny zachodzi też magazynowanie insuliny w wątrobie w formie glikogenu, te zapasy mogą być wykorzystane do prawidłowego funkcjonowania organizmu miedzy posiłkami. Tylko niektóre komórki organizmu potencjalnie nie potrzebują insuliny do transportu glukozy. Absorbują one glukozę proporcjonalnie do jej stężenia we krwi. Do takich tkanek należy tkanka nerwowa (mózg), siatkówki oka, nerek naczyń krwionośnych.

Organizm potrzebuje niewielkich ilości insuliny miedzy posiłkami i w nocy (wydzielanie podstawowe). W momencie jedzenia „komputer” znajdujący się w komórce B dokładnie wie ile wydzielić dodatkowo insuliny, żeby zapobiec wzrostowi stężenia glukozy po posiłku.

Gdy chorujesz na cukrzycę, ten mechanizm jest zaburzony, dlatego potrzebujesz podawać insulinę zarówno między jak i przed posiłkami.

Dawki insuliny zmieniają się każdego dnia, ponieważ prowadzisz raczej nieregularny tryb życia (przecież sporzywasz różne rodzaje posiłków, o różnych porach dnia). Poprzednio stężenie insuliny we krwi regulowała automatycznie twoja trzustka. Teraz to Ty decydujesz jaką dawkę insuliny potrzebujesz na dany posiłek.

Tagi: ,

Polecamy:

mbadmin
POLECA: BARBARA NIEWIADOMSKA
SPECJALISTA DIETETYK

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Poradnik gratis

diabetyczne zabiegi Pawła

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco.