Cukrzyca to nie wyrok! Żyj aktywnie.

Levemir na liście refundacyjnej w typie 2 cukrzycy.

Anita Rogowicz-Frontczak

pobrane (5) Listopadowa lista refundacja przyniosła kolejne rozszerzenia: teraz oprócz analogu długodziłającego Lantus znalazł się analog Levemir do zastosowania objętego refundacją 30% NFZ w cukrzycy o wtórnym podłożu oraz w typie 2 cukrzycy. Warunki refundacji w cukrzycy typu 2 pozostają te same jak dotychczas takie jak: Pacjenci leczeni insuliną ludzką o pośrednim czasie działania NPH od co najmniej 6 miesięcy i nie uzyskujący wyrównania metabolicznego- Hba1c >8%, albo Ci którzy w trakcie takiego leczenia doświadczali epizodów nawracającej hipoglikemii. Zapisy te budzą kontrowersje nie tylko wśród czekających na tą refundację pacjentów, ale również w środowisku lekarskim.

1. Nie wiemy, czy w świetle zaleceń NFZ możemy wypisywać analogi długodziłające z refundacją dla pacjentów z cukrzycą typu 2, którzy ze wskazań medycznych są już leczeni tymi preparatami. Czyli stosowali przez ponad 6 miesięcy insulinę NPH i byli niewyrównani, albo doświadczali niedocukrzeń.

2. Na refundację nie mogą liczyć osoby z cukrzycą typu 2, które chcą stosować analogi Lantus bądź Levemir i nie mają udokumentowanych powyższych sytuacji. Czyli stosowali insulinę NPH krócej niż 6 miesięcy albo w tym czasie nie przekroczyli HbA1c>8%.

3. Hipoglikemie są według klinicystów sytuacją, w której dochodzi dochodzi do wystąpienia objawów klinicznych niskiego poziomu cukru we krwi i które ustępują po podaży węglowodanów albo stan gdzie pomiar glikemii wskazuje mniej niż 55 mg/dl. Takie zdarzenie powinien lekarz opisać w dokumentacji pacjenta. Nie wiemy również jak interpretować pojęcie nawracającej hipoglikemii- czy jest to stan wystąpienia 2 hipoglikemii w ciągu ostatniego roku? Czy ciężka hipoglikemia to epizod wystąpienia silnych objawów wymagających pomocy osoby trzeciej.

4. Należy również pamiętać o tym, że lekarz odnotowując w dokumentacji pacjenta wszystkie epizody spadku cukru, chcąc w ten sposób utorować mu drogę do refundacji analogu, zamyka być może mu drogę do uzyskania zdolności do pracy. Nawracające i ciężkie hipoglikemie są podstawą do uznania osoby z cukrzycą do niezdolnej do prowadzenia pojazdów i szeregu innych zawodów.

5. Nie wiemy, czy osoby leczone dotychczas mieszankami ludzkimi lub analogowymi od co najmniej 6 miesięcy i nieuzyskujący wyrównania mogą uzyskać prawo do refundacji Lewemiru bądź Lantusa?

Wszystkie te budzące kontrowersję pytania i wątpliwości zostały na korzyść pacjenta poparte stanowiskiem Krajowego Konsultanta d.s Diabetologii i wysłane do prezesa NFZ (do tej pory bez odpowiedzi dla środowiska lekarskiego).

Lekarzom praktykom pozostaje nadzieja, że interpretacja Konsultanta Krajowego (nie mająca mocy prawnej- jedynie opiniotwórczą) będzie przez NFZ uznana w razie wystąpienia wątpliwości o zasadności refundacji.

Proszę pamiętać, że NFZ zamierza w takiej sytuacji ukarać finansowo lekarza (czyli do zwrotu pozostanie około 150 zł) z każdej wypisanej recepty, która według funduszu nie powinna być refundowana.

 

 


Polecamy:

  • Alkohol a cukrzyca – jak piją diabetycy

Anita Rogowicz-Frontczak

Dr n med. Anita Rogowicz_Frontczak, lekarz i pracownik naukowy, szczęśliwa żona i matka pięknych dziewczynek (Sara and Iga). Jestem specjalistą chorób wewnętrznych, endokrynologii, bliska sercu jest mi cukrzyca, dlatego od wielu lat pracuję z osobami dotkniętymi tym schorzeniem w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Poznaniu. Profil moich zainteresowań naukowych to cukrzyca typu 1, przewlekłe powikłania cukrzycy (a raczej co zrobić, by ich uniknąć) oraz problem zdrowego żywienia i diety cukrzycowej, problem współistnienia chorób tarczycy i innych chorób autoimmunologicznych z cukrzycą
POLECA: BARBARA NIEWIADOMSKA
SPECJALISTA DIETETYK

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Poradnik gratis

diabetyczne zabiegi Pawła

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco.