Cukrzyca to nie wyrok! Żyj aktywnie.

Nowy hormon może pomóc leczyć cukrzycę

Paweł Rogowicz

W badaniach przeprowadzonych na myszach odkryto, że pewien hormon powoduje zwiększenie produkcji komórek β trzustki. Naukowcy mają nadzieję że hormon, zwany betatrophin, da podobny efekt w ludzkiej trzustce. Może się więc okazać że betatrophin będzie potencjalną nową terapią cukrzycy.

Komórki organizmu wykorzystują glukozę do wytwarzania energii. Hormon insuliny pomaga komórkom pobierać potrzebną ilość glukozy regulując jednocześnie poziom glukozy we krwi. U osób z cukrzycą, system ten nie działa prawidłowo. W cukrzycy typu 1, organizm zabija β komórki, a więc organizm nie ma wystarczającej ilości insuliny. W cukrzycy typu 2, β komórki są wciąż obecne, ale złożony zestaw czynników wpływa na podwyższenie poziomu glukozy we krwi. Pacjenci z cukrzycą typu 1 i zaawansowanych przypadkach typu 2 muszą wstrzykiwać insulinę, aby nadrobić to, co trzustka nie może wyprodukować.Od lat naukowcy szukali sposobu, aby pomóc zastąpić brakujące β komórki lub zwiększyć ich produkcję u osób z cukrzycą.U zdrowych osób trzustkia może czasami zwiększyć produkcję komórek β, w odpowiedzi na uszkodzenia i zwiększonego zapotrzebowania na insulinę, na przykład, w czasie ciąży. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda starali się lepiej zrozumieć czynniki, które kontrolują ten proces. W prowadzonych doświadczeniach , naukowcy podali myszom cząsteczkę, która blokuje receptor insuliny. Było to można powiedzieć oszukiwanie organizmów zwierząt do reakcji zwiększonego zapotrzebowania na insulinę i produkcji β komórki.

Wyniki badań

Wyniki są intrygujące, mówi ekspert Jay Skyler z Uniwersytetu w Miami Leonard M. Miller School of Medicine na Florydzie. „Miło jest zobaczyć, że jest hormon, który może być odpowiedzialny za wzrost komórek β,”. Prace mają jednak charakter wstępny. Są to wspaniałe wieści oraz badania, jednakże są one prowadzone na myszach.Duże liczba wcześniejszych obiecujących metod leczenia cukrzycy, która powiodła sie u myszy nie znalazła zasosowania w pomocy diabetykowm.

Możemy jednak snuć nadzieję, że leczenie cukrzycy wejdzie na lepsze tory, zgodne z zapotrzebowaniem firm farmaceutycznych oraz polepszjace komfort życia diabetyków.


Polecamy:

  • Alkohol a cukrzyca – jak piją diabetycy

Paweł Rogowicz

Opis Pawła
POLECA: BARBARA NIEWIADOMSKA
SPECJALISTA DIETETYK

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Poradnik gratis

diabetyczne zabiegi Pawła

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco.