Cukrzyca to nie wyrok! Żyj aktywnie.

Potrzeby szczególnych grup chorych z cukrzycą.

Paweł Rogowicz

Osoby z cukrzycą i ich opiekunowie powinni mieć dostęp do takich usług, które byłyby dostosowane do ich społecznych potrzeb.

Istnieje kilka szczególnych grup osób z cukrzycą, których potrzeby powinny być przedmiotem szczególnej uwagi:

Potrzeby emocjonalne i społeczne dzieci oraz młodzieży różnią się w wielu aspektach od odpowiednich potrzeb dorosłych. Ich optymalny rozwój fizyczny i emocjonalny jest w sposób zasadniczy zależny od osób zaangażowanych w opiekę nad nimi. m. in. nauczycieli i innego personelu szkolnego, rodziców, opiekunów. Jest równie ważne aby istniała efektywna komunikacja pomiędzy tymi osobami Osoby z cukrzycą zwłaszcza świeżo rozpoznaną, powinny być identyfikowane wcześnie, tak aby umożliwić dobrą kontrolę choroby, identyfikację czynników ryzyka oraz odroczenie w czasie lub zapobieżenie późnym powikłaniom cukrzycy.

Ciąża u kobiet z rozpoznaną cukrzycą zwykle insulinozależną była w przeszłości związana ze zwiększonym ryzykiem poronienia. Sytuacja ta poprawiała się diametralnie w ciągu ostatnich lat, w wyniku usprawnienia opieki zdrowotnej. Jest bardzo ważne, aby kobiety z cukrzycą w wieku rozrodczym miały zapewnioną konieczną, specjalną planową poradę i wsparcie.

images (2)

images (3)Grypy ryzyka, u których cukrzyca stanowi szczególny czynnik ryzyka innych chorób lub powikłań takich jak nadciśnienie tętnicze, otyłość, miażdżyca tętnic, retinopatia i  nefropatia oraz inne. Osoby starsze, nie wychodzące z domu, przebywające w domach opieki społecznej, które mogą umknąć regularnej kontroli medycznej, od której zależy działanie prewencyjne.

 

 

 

Źródło: ,,Socjologia cukrzycy” Jan Tatoń, Anna Czech, Małgorzata Bernas, Zofia Szczeklik – Kumala, Ewa Biernacka. 

Tagi: , ,

Polecamy:

 • Alkohol a cukrzyca – jak piją diabetycy

Paweł Rogowicz

Opis Pawła • Cukromania

  Temat bardzo ciekawy i żałuję, że został tylko „liźnięty”, bo jego rozwinięcie zdecydowane opinie i dyskusja w tej sprawie jest bardzo ważna. pozdrawiam

 • Marta Śmieszek

  Czy nasza aplikacja mogłaby wam pomóc?

  Wasze odpowiedzi pomogą nam w uzyskaniu zaliczenia z przedmiotu „e-Health” :) . Jestem studentką V roku socjologii na AGH i będę bardzo wdzięczna za udzielenie odpowiedzi w naszej krótkiej ankiecie:

  https://docs.google.com/forms/d/1BHteRQxjXuTz5zvSOu_h1j_SAPtdV5WPKsPz26VGRsk/viewform

  Jest to tylko nasz próba aplikacji w teorii, nie czerpiemy z tego żadnych korzyści (może z wyjątkiem zaliczenia warsztatu ;) )


POLECA: BARBARA NIEWIADOMSKA
SPECJALISTA DIETETYK

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Poradnik gratis

diabetyczne zabiegi Pawła

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco.