Cukrzyca to nie wyrok! Żyj aktywnie.

Prawo jazdy a cukrzyca

Paweł Rogowicz

20A11316Oceniając zdolność do uzyskania prawa jazdy osoby chorej na cukrzycę lekarz musi zaznajomić się z ogólną sytuacją zdrowotną chorego.Badania osób z cukrzycą chcących uzyskać zdolność do prowadzenia pojazdów są nieco dokładniejsze i obejmują ocenę stanu metabolicznego wyrównania cukrzycy, rozpoznania powikłań cukrzycy i ewentualnie chorób towarzyszących. Lekarz zwraca rowież uwagę na niepożądane działanie przyjmowanych przez badanego leków w odniesieniu do prowadzenia pojazdów. 

Ograniczenia w przyznawaniu prawa jazdy wynikają głównie z powikłań cukrzycy, takich jak: retinopatia, jaskra zmniejszająca ostrość wzroku, nefropatia, angiopatia tętnic wieńcowych, mózgowych, kończyn dolnych, nadciśnienie tętnicze, obwodowa neuropatia i chwiejność cukrzycy.

Inne powody ograniczeń to niepożądane działania leków, takie jak polekowa hipoglikemia i poinsulinowe zaburzenia refrakcji. Początkowy okres retionopatii nie powiniem ograniczać z korzystania z prawa jazdy, ale bardziej nasilone zmiany są już podsawą do zakazu prowadzenia pojazdów. W przypadku nefropatii decyzja lekarza zależy od stężenia kreatyniny w surowicy krwi.


Polecamy:

  • Alkohol a cukrzyca – jak piją diabetycy

Paweł Rogowicz

Opis Pawła  • Adam Grzywiński

    W 2014 r. weszły w życie przepisy, które precyzyjniej niż poprzednio obowiązujące, określają możliwość uzyskania przez chorującego przez cukrzycę prawa jazdy, jak również przeciwwskazania do prowadzenia pojazdu. Należy też pamiętać, że na badania do lekarza uprawnionego do badań kierowców należy zgłosić się ze specjalną kartą konsultacyjną wypełnioną przez lekarza diabetologa prowadzącego leczenie cukrzycy. Wszystkich chętnych do pobrania karty konsultacyjnej i zainteresowanych nowymi przepisami zapraszam do odwiedzenia strony:
    Badania kierowców, również z cukrzycą


POLECA: BARBARA NIEWIADOMSKA
SPECJALISTA DIETETYK

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Poradnik gratis

diabetyczne zabiegi Pawła

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco.