Cukrzyca to nie wyrok! Żyj aktywnie.

Recepta na długie życie z cukrzycą

Paweł Rogowicz

images (28)Jeden z poznańskich oddziałów diabetologicznych odwiedził siedemdzisięcioletni pacjent z ponad 50-cio letnim stażem cukrzcy. Wyniki badań jak zawsze wypadły pomyślnie. Pan Stanisław, bo o nim mowa nie ma żadnych powikłań związnych z długoletnim wywiadem cukrzycy insulinozależnej.

Przy obecnym poziomie leczenia ponad 50 letni wywiad cukrzycy nie powinien zadziwić.Jednakże należy pamiętać że w porzednim stuleciu można było liczyć jedynie na gotowane strzykawki wielorazowego użytku i dużo gorszej jakości preparaty insulinowe. Nie obowiązywała metoda internstwnej insulinoterapii oraz ciągłego wlewu insuliny za pomocą pompy insulinowej. A mimo to kiedy po pierwszy raz zbadano Panu Stefanowi poziom glukozy we krwi wynosił on 127 mg/dl.

Pacjent opowiada że zawsze był szczupłą osobą. Nie najadał sie nigdy do pełna i nie przepadał za słodkościami. Nie był zwolennikiem mięsa. Z rozmowy można było wywioskować że dieta Pana Stanisława bogata była w ziarna, i kaszę. Były to wieć produkty o dużej zawartości błonnika o niskim indeksie glikemicznym a żywność którą spożywał pochodziła na ogól z własnych zasobów. Pan Stanisław nie palił nigdy papierowsów. a alkohol spożywał okazyjnie. Tylko pozazdrościć takiego stylu życia. Nie bez znaczenia jest fakt aktynego trybu życia pacjeneta któremu sprzyjał wykonywany zawód listonosza. W okreslaniu poziomu glikozy we krwi pomagała mu intuicja. Z obserwacji siebie decydował często o dostrzyknieciu insuliny poza wyznaczonymi przez lekarza porami iniekcji. Moża wieć powiedzieć że stosował amatorską i bardzo odważną metodę wielokrotnych wstrzyknięć insuliny. Może tym sposobem dostarczał odpowiednią jej ilość. Jego zdaniem porozumiał się ze swoją chorobą, cukrzyca była z nim w dobrych relacjach.

Szkoda tylko że przy obecnym poziomie leczenia cukrzycy wile osób podchodzi do tego schorzenia lekceważaco doprowadzając do licznych powikłań i pogorszenia stanu zdrowia.

 


Polecamy:

 • Alkohol a cukrzyca – jak piją diabetycy

Paweł Rogowicz

Opis Pawła • Kasiek J.

  Najważniejsza jest kontrola i dobra organizacja. Należy prowadzić
  regularnie dzienniczek oraz układać rozsądne jadłospisy, wkomponowując
  do posiłków właściwe produkty spożywcze. Ja na przykład korzystam z
  aplikacji Diabetee, która ułatwia codzienne funkcjonowanie w chorobie.
  Można ją sobie pobrać tutaj: http://diabetee.pl/pobierz
  Super się z niej korzysta, obsługa jest naprawdę intuicyjna i prosta. Nie ma lepszej aplikacji dla diabetyków, zaręczam ;) .


POLECA: BARBARA NIEWIADOMSKA
SPECJALISTA DIETETYK

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Poradnik gratis

diabetyczne zabiegi Pawła

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco.