Cukrzyca to nie wyrok! Żyj aktywnie.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą 14 listopad 2015

Paweł Rogowicz

blue_circle_handsup

Walka z cukrzycą to wewnętrzna walka diabetyków z chorobą. Każdy nowy dzień to szansa, aby życie stało się lepsze. Niestety nic nie zrobi się samo. Nie przestawaj , nigdy się nie poddawaj, nawet gdy czujesz, że nie możesz iść dalej. Staraj się aby porannemu wstawaniu towarzyszył uśmiech na twarzy i zadowolenie z siebie. Pamiętaj że niemożliwe nie istnieje i  że przegrani szukają wymówek a zwycięzcy rozwiązańCukrzyca jest jedną z nielicznych chorób w których niemal w 100 % pacjent decyduje o swoim losie i dalszym stanie zdrowia. Dziś medycyna kładzie duży nacisk na efektywność leczenia z utrzymaniem dobrej jakości życia pacjentów. Czy to się udaje ?

Calsulin-logotyp1

Ostanie 90 lat to okres nieustającej rewolucji w leczeniu cukrzycy. Insulina – najpierw zwierzęca , potem ludzka, analogi insuliny, gleukometry, wtryskiwacze typu pen, w końcu osobiste pompy insulinowe i systemy ciągłego monitorowania glikemii. Można jednak zadać sobie pytanie czy to rzeczywiście tak wiele ? Z pewnością wszystkie osiągnięcia w zakresie farmakoterapii oraz nowości techniczne uczyniły łatwiejszym życie z cukrzycą . Nadal jednak , pomimo stałego postępu w dziedzinie diabetologii, podstawę efektywnej terapii stanowią systemowa edukacja i stałe monitorowanie chorego.

Jagoda choruje na cukrzycę od 35 lat

Cukrzyca nigdy nie przeszkadzała i nie przeszkadza jej w realizacji marzeń i planów. Jagoda pamięta swoją pierwszą  szklaną strzykawkę,  zwierzęca nieoczyszczoną insulinę oraz samokontrolę polegającą jedynie na badaniu cukru w moczu.  Trzydzieści  pięć lat temu były to narzędzia które pozwalały na przeżycie z cukrzycą.  Czy to było leczenie czy utrzymywanie przy życiu ?

reklama

 

W 1989 roku Jagoda zakupiła swój pierwszy glukometr . Stosując  4 wstrzyknięcia inuliny ludzkiej z uwzględnieniem pomiarów na gleukometrze, stawiała pierwsze kroki w  intensywnej funkcjonalnej insulinoterapii.

,, Im bardziej zaglądałam w swoje cukry tym więcej roiło się pytań dylematów i kontrowersji „ – przypomina sobie Jagoda.

Kolejnym przełomem było zastosowanie szybko działającego analogu. Zwiększyła się swoboda życia związana z możliwością przesuwania pór posiłków, ale rosła liczba iniekcji i niepowodzeń związanych z późną hipoglikemią poposiłkową.

W 1999 roku nastąpiła kolejna istotna zmiana w leczeniu Jagody. Rozpoczęła ona leczenie z zastosowaniem pompy insulinowej. To była zupełnie inna perspektywa , nowe spostrzeżenia ale też niewiadome. W 2006 roku Jagoda podłączyła pompę z ciągłym monitorowaniem glikemii.

Patrząc na swoje życie z cukrzycą z perspektywy czasu Jagoda cieszy się że miała możliwość sięgnąć szybko po rozwiązania technologiczne które przyczyniły się do odkrywania cukrzycy na nowo.

Na przykładzie Jagody widać jak zmienia się poziom leczenia cukrzycy w Polsce i na Świecie.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą uświadamia nie tylko diabetykom ważność zdrowia przez całe życie i osiągniecie tego celu tylko przez bardzo dobre wyrównanie cukrzycy.

 

 

 

 

Tagi: , ,

Polecamy:

  • Alkohol a cukrzyca – jak piją diabetycy

Paweł Rogowicz

Opis Pawła  • Łukasz

    Nie bardz pacjent decyduje. Brak refundacji nowoczesnych leków powoduje że pacjent którego nie stac na zakup np. inhibitora DPP4 praktycznie skazany jest na porażkę w leczeniu cukrzycy….


POLECA: BARBARA NIEWIADOMSKA
SPECJALISTA DIETETYK

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Poradnik gratis

diabetyczne zabiegi Pawła

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco.