Cukrzyca to nie wyrok! Żyj aktywnie.

Walka o refundację długodziałających analogów insulin- czy będzie wygrana jeszcze w tym roku?

mbAnita

Osoby z cukrzycą, dla których wskazaniem jest leczenie za pomocą długodziałających analogów insulin mają nadzieję, że minister zdrowia Ewa Kopacz podejmie decyzję o długo wyczekiwanej ich refundacji .

Polska pozostaje jedynym krajem Unii Europejskiej, który w żaden sposób nie finansuje długodziałających analogów insulin ze środków publicznych. Był to jeden z kilku powodów, dla których nasz kraj zajął dopiero 25 miejsce w opublikowanym niedawno europejskim rankingu opieki i leczenia chorych na cukrzycę. Polscy diabetycy czekają na decyzję o refundacji tych leków od 10 lat.

Jak nieoficjalnie dowiedziało się Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, 8 grudnia runął ostatni mur na drodze do refundacji. Tego dnia, Rada Konsultacyjna przy Agencji Oceny Technologii Medycznych (AOTM) pozytywnie oceniła m.in. długodziałające analogi insulin. Rekomendacje zostały przekazane do Ministerstwa Zdrowia.

Obecnie chorzy na cukrzycę w Polsce nie mogą w pełni korzystać z właściwej terapii refundowanej przez NFZ.

Co to są długodziłające analogi insulin i kto odniesie korzyści z takiej terapii?


Polecamy:

  • Alkohol a cukrzyca – jak piją diabetycy

mbAnita
POLECA: BARBARA NIEWIADOMSKA
SPECJALISTA DIETETYK

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Poradnik gratis

diabetyczne zabiegi Pawła

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco.