Cukrzyca to nie wyrok! Żyj aktywnie.

Wykrycie cukrzycy

Anita Rogowicz-Frontczak

Prawidłowe stężenie glukozy w krwi żylnej na czczo ( badanie w laboratorium) nie przekracza 100 mg/dl (5,6 mmol/l).

Pamiętaj, że przed wykonaniem tego testu powinno się wstrzymać od spożywania jakichkolwiek posiłków na 8-12 godzin, a dzień wcześniej stosować normalną dietę.

Kiedy zatem rozpoznaje się cukrzycę?Rozpoznanie cukrzycy

Gdy stężenie glukozy o jakiejkolwiek pory dni (glikemia przygodna)przekracza 200 mg/dl i oprócz tego występują objawy związane z hiperglikemią -wystarcza to do rozpoznania cukrzycy.

Gdy zostało wykonane oznaczenie glukozy na czczo z krwi żylnej (nie na podstawie oznaczenia na glukometrze) a wartość przekracza 100 mg/dl możliwe są następujące sytuacje:

-dwukrotne oznaczenie glukozy wykazało wartość ponad 126 mg/dl (7 mmol/l) - Cukrzyca

-wartość między 100-125 mg/dl – trzeba wykonać test doustnego obciążenia glukozą.

Test doustnego obciążenia glukozą.

Test doustnego obciążenia glukozą (ang. OGTT- oral glucose tolerance test)

Trzeba się zgłosić rano na czczo do laboratorium. Dzień wcześniej powinniśmy stosować normalną dietę a wieczorem pozostać na czczo 8-12 godzin przed badaniem. Najczęściej zostaniemy poproszeni o zabranie swojej własnej glukozy (do nabycia w aptekach w opakowaniach 80g, 100g- do badania potrzebne jest 75 g glukozy wobec tego jeszcze apteka albo już w laboratorium przygotują dla ciebie odpowiednią ilość).

Krew jest pobierana na czczo, następnie zostaniesz poproszony o wypicie glukozy rozpuszczonej w szklance wody w ciągu 5 minut (wypicie aż tak słodkiego napoju do przyjemności niestety nie należy- można zabrać z sobą cytrynę, kilka jej kropel dodanych do roztworu łagodzi smak).

Następnie zostaniesz poproszony o pozostanie w pozycji siedzącej przez 2 godziny, po 2 godzinach zgłosisz się ponownie na pobranie cukru z krwi żylnej (nie glukometr)

Trzeba pamiętać, że w czasie tych 2 godzin  nie powinno się stosować żadnej aktywności fizycznej np: zakupy. Ruch wpłynie na wynik testu i stężenie glukozy może okazać się fałszywie niskie niż w rzeczywistości.

Interpretacja testu:

- gdy w teście doustnego obciążenia glukozą (75 g) po 2 godzinach glikemia przekracza 200 mg/dl (krew żylna) to rozpoznajemy Cukrzycę.

-gdy w teście wartości przekraczają ponad 140 mg/dl, ale nie przekraczają 200mg/dl to rozpoznajemy nieprawidłową tolerancję glukozy

-gdy w teście wartość jest mniejsza niż 140 mg/dl ale na czczo przekracza 100 mg/dl to rozpoznajemy nieprawidłową glikemię na czczo

Nieprawidłowa tolerancję glukozy i nieprawidłowa glikemia na czczo określane są jako stan przedcukrzycowy.

Jest to alarm dla Twojego organizmu, że wartości glikemii są przekroczone i jesteś zagrożony rozwojem cukrzycy.

Rozpoznanie cukrzycy


Anita Rogowicz-Frontczak

Dr n med. Anita Rogowicz_Frontczak, lekarz i pracownik naukowy, szczęśliwa żona i matka pięknych dziewczynek (Sara and Iga). Jestem specjalistą chorób wewnętrznych, endokrynologii, bliska sercu jest mi cukrzyca, dlatego od wielu lat pracuję z osobami dotkniętymi tym schorzeniem w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Poznaniu. Profil moich zainteresowań naukowych to cukrzyca typu 1, przewlekłe powikłania cukrzycy (a raczej co zrobić, by ich uniknąć) oraz problem zdrowego żywienia i diety cukrzycowej, problem współistnienia chorób tarczycy i innych chorób autoimmunologicznych z cukrzycą
POLECA: BARBARA NIEWIADOMSKA
SPECJALISTA DIETETYK

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Poradnik gratis

diabetyczne zabiegi Pawła

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco.