Cukrzyca to nie wyrok! Żyj aktywnie.

Dieta w cukrzycy typu 2

Anita Rogowicz-Frontczak

W cukrzycy typu 2 kwestia diety jest bardzo istotnym elementem leczenia. Podstawowym jej zadaniem jest nie tylko utrzymanie kontroli cukru ale również systematyczna redukcja masy ciała, spadek poziomu cholesterolu oraz ciśnienia tętniczego.

Dieta powinna być urozmaicona, bogata w błonnik i witaminy oparta na niskim indeksie glikemicznym ale jednocześnie niskokaloryczna (o 500-1000 kcal mniej w stosunku do wyliczonego zapotrzebowania). Spowoduje to stopniową redukcję masy ciała około 1kg/tydzień.

W cukrzycy typu 2 bardzo często stosuje się leczenie za pomocą doustnych leków albo insuliny podawanej w stałych dawkach. Oprócz osób, które stosują metodę intensywnej insulinoterapii, dieta o podobnej zawartości węglowodanów w poszczególnych posiłkach ma bardzo istotne znaczenie dla utrzymania zadowalających wartości glikemii.

W praktyce powinno się wspólnie z lekarzem albo dietetykiem ustalić stałą ilość pokarmu węglowodanowego w poszczególnych posiłkach.

Np: jeżeli na śniadanie spożywamy zwykle 2 kromki chleba lekarz ustali dawkę poranną insuliny właśnie do takiej ilości pokarmu. Jeżeli jednego dnia przekroczymy tą ilość i zjemy jedną kanapkę więcej bez zbilansowania tego wysiłkiem fizycznym to możemy się spodziewać, że cukier po takim posiłku wzrośnie. Odwrotnie jeżeli zjemy mniej to niestety w takiej sytuacji może dojść do niedocukrzenia.

Mimo takich ograniczeń dieta nie musi być monotonna. Przykładową kromkę chleba (około 1-2 wymiennika węglowodanowego) można zastąpić produktem o podobnej zawartości węglowodanów (szklanka mleka, jabłko, jogurt naturalny, ziemniak)

Anita Rogowicz-Frontczak

Dr n med. Anita Rogowicz_Frontczak, lekarz i pracownik naukowy, szczęśliwa żona i matka pięknych dziewczynek (Sara and Iga). Jestem specjalistą chorób wewnętrznych, endokrynologii, bliska sercu jest mi cukrzyca, dlatego od wielu lat pracuję z osobami dotkniętymi tym schorzeniem w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Poznaniu. Profil moich zainteresowań naukowych to cukrzyca typu 1, przewlekłe powikłania cukrzycy (a raczej co zrobić, by ich uniknąć) oraz problem zdrowego żywienia i diety cukrzycowej, problem współistnienia chorób tarczycy i innych chorób autoimmunologicznych z cukrzycą
POLECA: BARBARA NIEWIADOMSKA
SPECJALISTA DIETETYK

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Poradnik gratis

diabetyczne zabiegi Pawła

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco.