Cukrzyca to nie wyrok! Żyj aktywnie.

Antykoncepcja w cukrzycy

Anita Rogowicz-Frontczak

Stosowanie skutecznej antykoncepcji jest niezbędnym elementem troski o zdrowie kobiet z cukrzycą. Zaplanowanie ciąży w okresie dobrego wyrównania metabolicznego i braku innych zdrowotnych przeciwwskazań jest najlepszym sposobem uniknięcia powikłań u dziecka i negatywnego wpływu na organizm matki.

Proponujemy zwrócić się o pomoc do ginekologa mającego doświadczenie w prowadzeniu kobiet z cukrzycą, który powinien pomóc dobrać najlepszą dla Ciebie metodę antykoncepcjiKiedy można stosować antykoncepcję hormonalną u kobiet z cukrzycą?

Ta forma antykoncepcji dopuszczalna jest u młodych kobiet (<35 roku życia), niepalących papierosów, bez nadciśnienia tętniczego, bez otyłości (BMI<35 kg/m^2), bez rozwiniętych zaawansowanych powikłań cukrzycy jak retinopatia i nefropatia.

Kiedy antykoncepcja hormonalna u kobiet z cukrzycą jest przeciwwskazana?

Nie powinno się zalecać antykoncepcji hormonalnej w cukrzycy i chwiejnym, niewyrównanym przebiegu, krótko po rozpoznaniu cukrzycy (do momentu ustabilizowania glikemii i sposobu leczenia cukrzycy), w przypadku obecności powikłań (retinopatia, nefropatia, choroby dużych naczyń: choroba wieńcowa serca czy miażdżyca kończyn dolnych), gdy jest podwyższony cholesterol albo trójglicerydy oraz występuje nadciśnienie tętnicze. Nie stosuje się tej formy zabezpieczenia również w przypadku współistnienia innych chorób, które stanowią do niej przeciwwskazania.

Przy wyborze preparatu antykoncepcyjnego powinno się wybrać ten o najmniejszym wpływie na gospodarkę węglowodanową. Wydaje się, że metodą z wyboru jest minitabletka gestagenna.

W przypadku przeciwwskazań albo braku akceptacji doustnej antykoncepcji hormonalnej można wybrać:

  • metody naturalne (trzeba pamiętać jednak, że u kobiet z cukrzycą występują zaburzenia miesiączkowania i ta forma może okazać się nieskuteczna)- odsetek ciąż 6-25 %
  • metody mechaniczne (prezerwatywy, kapturki na szyjkę macicy u kobiet)- odsetek ciąż 15%
  • metody chemiczne (gąbki dopochwowe, środki plemikobójcze)- odsetek ciąż od kilku do 30 %
  • wkładki wewnątrzmaciczne- zalecane raczej u wieloródek, uważa się tą formę za skuteczną i polecaną u kobiet z zaawansowaną cukrzycą (w obecności powikłań i przeciwwskazań do antykoncepcji hormonalnej). Zwiększa jednak ryzyko zakażeń narządów rodnych, czemu sprzyja dodatkowo obecność cukrzycy.

Anita Rogowicz-Frontczak

Dr n med. Anita Rogowicz_Frontczak, lekarz i pracownik naukowy, szczęśliwa żona i matka pięknych dziewczynek (Sara and Iga). Jestem specjalistą chorób wewnętrznych, endokrynologii, bliska sercu jest mi cukrzyca, dlatego od wielu lat pracuję z osobami dotkniętymi tym schorzeniem w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Poznaniu. Profil moich zainteresowań naukowych to cukrzyca typu 1, przewlekłe powikłania cukrzycy (a raczej co zrobić, by ich uniknąć) oraz problem zdrowego żywienia i diety cukrzycowej, problem współistnienia chorób tarczycy i innych chorób autoimmunologicznych z cukrzycą
POLECA: BARBARA NIEWIADOMSKA
SPECJALISTA DIETETYK

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Poradnik gratis

diabetyczne zabiegi Pawła

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco.