Cukrzyca to nie wyrok! Żyj aktywnie.

Ciąża u kobiet z cukrzycą- wpływ na płód

Anita Rogowicz-Frontczak

Ciąża u kobiety z cukrzycą wymaga szczególnej uwagi ze strony personelu leczącego i przyszłej mamy. Mimo, że pacjentki z dobrze wyrównaną cukrzycą najczęściej rodzą zdrowe dzieci nadal ciąża u kobiety-diabetyka traktowana jest jako wysokiego ryzyka. Ze względu na ryzyko powikłań położniczych, metabolicznych i ze strony noworodka powinna być prowadzona w specjalistycznym ośrodku ginekologicznym oraz przy ścisłej współpracy diabetologa.

Niestety nieprawidłowo prowadzona cukrzyca przed zajściem i w czasie ciąży może przyczynić się powikłań u ciężarnych i ich dzieci.

W kilka lat po rozpoczęciu leczenia insuliną cukrzycy typu 1 pod koniec lat 30-tych śmiertelność noworodków wynosiła 40%, w latach 80-tych spadła do 5%, obecnie dzięki nowoczesnym metodom leczenia nie przekracza 1-2 %.

Przy odpowiednim wyrównaniu metabolicznym  cukrzycy i braku zaawansowanych jej przewlekłych powikłań ciąża u kobiety z cukrzycą przebiega często prawidłowo a szansa urodzenia zdrowego dziecka jest porównywalna do populacji ogólnej.

W grupie ciężarnych z cukrzycą częściej dochodzi jednak do samoistnych poronień w I trymestrze ciąży. Jest to  zależne od poziomu glikemii w pierwszych tygodniach ciąży.

Występowanie wad rozwojowych u płodów jest również częstsze niż u kobiet bez cukrzycy.

W ciąży powikłanej cukrzycą kilkukrotnie częściej może dochodzić do nieprawidłowego wykształcenia odcinaka krzyżowo-lędźwiowego kręgosłupa, spotyka się również wady ośrodkowego układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, moczowo-płciowego i kostnego. Wydaje się, że głównym czynnikiem uszkadzającym (teratogennym) dla płodu jest w tym wypadku również hiperglikemia.

W późniejszych tygodniach ciąży wysokie poziomy cukru mogą indukować nadmierny wzrost płodu (makrosomia) co jest przyczyną porodów przedwczesnych i  obumarć wewnątrzmacicznych.

Natomiast gdy u matki długotrwała cukrzyca doprowadziła już do rozwoju powikłań naczyniowych obserwuje się  zahamowanie wewnątrzmacicznego wzrostu płodu (hipotrofia- masa jest mniejsza od 10 percentyla masy należnej dla danego tygodnia ciąży).

Wskazaniem do ukończenia ciąży przed 37 tyg. są objawy zagrożenia płodu, dlatego szczególnie w III trymestrze ciąży należy często oceniać dobrostan płodu (badanie usg, monitorowanie czynności serca płodu i czynności skurczowej macicy- kardiotokografia).

W przypadku porodu przedwczesnego stwierdza się zwiększoną częstość występowania zaburzeń oddychania, na co wpływ mają matczyne wahania glikemii i kompensacyjne zwiększenie produkcji insuliny u płodu.

Decyzję o drodze porodu u ciężarnej z cukrzycą podejmuje się na podstawie analizy dojrzałości szyjki macicy, masy płodu i jego stanu oraz obecności powikłań i chorób towarzyszących u matki.

Anita Rogowicz-Frontczak

Dr n med. Anita Rogowicz_Frontczak, lekarz i pracownik naukowy, szczęśliwa żona i matka pięknych dziewczynek (Sara and Iga). Jestem specjalistą chorób wewnętrznych, endokrynologii, bliska sercu jest mi cukrzyca, dlatego od wielu lat pracuję z osobami dotkniętymi tym schorzeniem w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Poznaniu. Profil moich zainteresowań naukowych to cukrzyca typu 1, przewlekłe powikłania cukrzycy (a raczej co zrobić, by ich uniknąć) oraz problem zdrowego żywienia i diety cukrzycowej, problem współistnienia chorób tarczycy i innych chorób autoimmunologicznych z cukrzycą  • Agata Kuczyńska

    Witam, jestem w 38 tc, mam cukrzycę ciążową, synek waży obecnie 2700-2800 i od dwoch tygodni w zasadzie nie rosnie, do tego mój okulista stwierdził groźbę odklejenia siatkówki przy porodzie naturalnym oraz jestem dwa lata po operacji kręgisłupa… Lekarze dalej wachają się co do cesarki… Ile mogą jeszcze zwlekać? W zasadzie w ogole namawiają mnie na poród naturalny…Ktg i usg póki co jest ok.


POLECA: BARBARA NIEWIADOMSKA
SPECJALISTA DIETETYK

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Poradnik gratis

diabetyczne zabiegi Pawła

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco.