Cukrzyca to nie wyrok! Żyj aktywnie.

Dieta w ciąży a ryzyko cukrzycy ciążowej

Redakcja Cukrzyca.pl

Wady genetyczne płodu, makrosomia, poronienia oraz obumarcia płodu to tylko część powikłań cukrzycy ciążowej.  Co ósma kobieta w ciąży może mieć cukrzycę ciążową.
Jak zadbać o zdrowie przyszłego dziecka?

powikłania cukrzycy ciążowej 2

Jest udokumentowane, że nierozpoznanie lub niewłaściwe leczenie cukrzycy ciążowej może doprowadzić do licznych powikłań i zagrażać zdrowiu dziecka oraz matki. Artykuł zawiera informacje na temat przybierającego coraz bardziej na wadze zjawisku występowania cukrzycy u kobiet w ciąży, wskazuje grupy ryzyka wystąpienia choroby, jakość odżywiania w ciąży oraz rozprawia się z mitem tzw. jedzenia za dwoje w czasie ciąży.

Kobiety u których może wystąpić cukrzyca ciążowa. Czy znajdujesz się w grupie ryzyka?

Jeżeli należysz do którejś z poniżej wymienionych grup osób (wystarczy jedna!) nie powinnaś bagatelizować problemu i  od początku swojej ciąży skrupulatnie kontrolować  poziom cukru we krwi i co najważniejsze być świadomą ryzyka wystąpienia cukrzycy ciążowej.

fakty na temat cukrzycy ciążowej

Informacja o istnieniu choroby może być ogromnym przeżyciem emocjonalnym dla kobiet spodziewających się dziecka. Choroba w pełni kontrolowana nie stwarza jednak bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia dziecka i matki. Najczęściej też ustępuje po urodzeniu dziecka. Należy przyswoić szereg niezbędnych informacji o chorobie, stosować odpowiednią dietę, oznaczać regularnie poziom glukozy we krwi oraz regularnie konsultować swój stan zdrowia z lekarzem prowadzącym ciążę.

Kobiety z nieleczoną cukrzycą ciążową rodzą olbrzymie dzieci

W niemieckim mieście Leipzig na świat przyszło dziecko o wadze 6.1 kg. Jego matka cierpiała na niezdiagnozowaną cukrzycę   ciężarnych – stąd tak wyjątkowa waga dziewczynki. To nie pierwszy przypadek dziecka o dużej masie urodzeniowej przez kobietę z nieleczoną cukrzycą ciążową. Noworodek kobiety z cukrzycą ciążową może mieć niedojrzały układ oddechowy co może być przyczyną zaburzeń oddychania po porodzie. Zaburzenia towarzyszące makrosomii mogą  być przyczyną porodów przedwczesnych i obumarć wewnątrzmacicznych.

cukrzyca-ciazowa-dziecko

Źródło: http://www.welt.de/vermischtes/article118590810/Sechs-Kilo-Baby-muss-im-Krankenhaus-bleiben.html

Zagadnienie cukrzycy ciążowej zostało poruszone w popularynym polskim serialu ,, Na dobre i na złe”

na dobre i na złe

Żródło: http://superseriale.se.pl/seriale/na-dobre-i-na-zle-odcinek-545-dziecko-oli-i-przemka-urodzi-sie-chore-ola-cierpi-na-cukrzyce-ciazowa_371835.html

W 545 odcinku ”Na dobre i na złe” Przemek Zapała (Marcin Rogacewicz) dowiaduje się, że Ola (Anna Karczmarczyk) jest w ciąży. Niestety ciąża Oli jest zagrożona, a dziecko może urodzić się chore. Ola zachorowała bowiem na cukrzycę ciążową. Obydwoje są bardzo zaniepokojeni zaistniałym stanem rzeczy. Obawiają się o stan zdrowia przyszłego dziecka. Autorzy serialu poruszyli bagatelizowany często stan zaburzeń przeminy węglowodanów u kobiet w ciąży.

Fakty na temat cukrzycy ciążowej

Cukrzyca ciążowa należy do chorób ujawniających się często po raz pierwszy  w okresie trwania ciąży. Zaburzenia przemiany węglowodanów u kobiet z cukrzycą ciążową mogą mieć różne nasilenie i wymagać stosowania diety oraz podawania preparatów insulinowych. O wyborze metody leczenia cukrzycy ciążowej decyduje lekarz na podstawie wyników zawartość glukozy we krwi pacjentki. Istnieją jednak zagadnienia wspólne dla podjętego sposobu leczenia cukrzycy ciążowej takie jak:

  • podstawa wiedza na temat cukrzycy ciążowej
  • świadomość wystąpienia choroby w przypadku przynależności do jednej z grup ryzyka wystąpienia cukrzycy ciążowej
  • odpowiednia dieta nie wpływająca negatywnie na poziomy glikemii
  • umiarkowany wysiłek fizyczny oraz regularna kontrola lekarska

Jak leczyć cukrzycę ciążową?

polskie towarzysstwo diabetologiczneWedług Zaleceń Klinicznych  Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego leczenie cukrzycy ciążowej powinno opierać się na 4 filarach. To podstawa leczenia tego schorzenia determinująca urodzenie zdrowego dziecka.

Poradnik Cukrzyca Ciążowa: Poradnik przyszłej mamy oraz Dieta zdrowej mamy

Wszystkie wymienione  wyżej aspekty leczenia cukrzycy ciążowej zostały dokładnie opisane w opracowaniu Cukrzyca ciążowa – Poradnik przyszłej mamy.  Publikacja ciszy się dużą popularnością w polskim internecie ze względu na jasny przekaz informacji związanych z leczeniem cukrzycy ciążowej oraz planem diety z gotowymi przepisami.

Poniżej prezentujemy opinię Basi z Krakowa, która skorzystała z poradnika:

Elementy diety dla kobiet z cukrzycą ciążową były mi zupełnie obce. Dieta powinna zawierać 50 % węglowodanów, 30 % białka itp.., zapotrzebowanie kaloryczne do 35 kcal na kilogram należnej masy ciała – powiem szczerze że przerażała mnie perspektywa wdrożenia tych zależności do codziennej diety. Kontrola poziomu glukozy we krwi, również nie napawała mnie optymizmem.W staraniach o urodzenie  zdrowego dzidziusia pomógł mi pewien poradnik, który ściągnęłam ze strony mama.cukrzyca.pl Był dla mnie prawdziwym ciązowym drogowskazem. Urzekł mnie prosty sposób opisania trudnych kwestii w formie pytań i odpowiedzi.

Poradnik został stworzony przez zespół dietetyków, lekarzy oraz mam z cukrzycą ciążową. Jego największa praktyczna wartość to konkretny plan diety ciążowej z dokładnymi przepisami kulinarnymi. Taką dietę powinna stosować każda przyszła mama, nawet jeżeli nie występuje u niej ryzyko cukrzycy ciążowej. Racjonalnie przybrałam na wadze i szybko wróciłem do poprzedniej sylwetki po urodzeniu dziecka. 

Basia z Krakowa (mama Stasia :-) )

Więcej opinii znajduje się tutaj: http://mama.cukrzyca.pl/#historie

Poradnik składa się z obszernych dwóch części.

poradnik mamy co zawiera 1

Gotowe przepisy ułatwiają wdrożenie zdrowej kuchni i szybkie osiągnięcie prawidłowych wyników terapeutycznych. To doskonały i zdrowy sposób odżywiania nie tylko dla kobiet z wykrytą cukrzycą ciążową. Można polecić go każdej kobiecie która dba o swoje zdrowie w okresie trwania ciąży.

Przykładowy jadłospis z przepisami z poradnika:

dieta-ciazowa-przepisy-kulinarne-przyklad

Jaki jest sekret szczupłej sylwetki po urodzeniu dziecka?

images

Jedzenie za dwoje w czasie ciąży to zamierzchły mit.
Podjadanie w tym okresie niesie za sobą późniejsze konsekwencje oraz zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej.  Kobieta w ciąży znajdująca się w grupie ryzyka zagrożenia cukrzycą ciążową powinna przestrzegać zasad zrównoważonej  diety w czasie trwania ciąży.

Dieta ciążowa powinna zapewnić prawidłowy przyrost masy ciała kobiety oraz pokryć stosowne w tym okresie zapotrzebowanie energetyczne. Kobiety stosujące dietę z poradnika Cukrzyca Ciązowa nie mają problemu z powrotem do wagi wyjściowej po urodzeniu dziecka. Jest to możliwe dzięki przestrzeganiu przez nie zasad zdrowej diety.

 

po ciąży

 REKLAMA

KLIKNIJ TUTAJ i sprawdź jak  poradzić sobie z cukrzycą ciążową i stosować zdrową dietę podczas ciąży.
Gotowe jadłospisy wraz z przepisami!

 

  • IZA

    Świetny pomysł wszystko w jednym poradnku !!! Dziękuję

  • IZA

    cukry zawsze w granicach normy – dzięki poradnikowi znam sięna diecie