Cukrzyca to nie wyrok! Żyj aktywnie.

Przygotowanie do ciąży w cukrzycy

Anita Rogowicz-Frontczak

Kobieta z cukrzycą planująca ciąże powinna być objęta opieką specjalistyczną 3-6 miesięcy przed zajściem w ciążę (czasami ten okres musi być jeszcze przedłużony)

Wynika to z faktu negatywnego wpływu hiperglikemii na płód w I trymestrze ciąży (kiedy kobieta orientuje się o swoim odmiennym stanie).

Celem okresu przygotowań jest osiągnięcie idealnego wyrównania cukrzycy (Hba1c<6,1%), oraz poziomów cukru zbliżonych do obserwowanych u ludzi zdrowych (na czczo < 90 mg/dl, 2 godz po posiłku < 120 mg/dl, w nocy 60-90 mg/dl) ocena zaawansowania przewlekłych powikłań cukrzycy oraz ewentualnego wpływu innych schorzeń na przebieg ciąży, zastąpienie leków przeciwwskazanych w ciąży na te bez negatywnego wpływu na płód.

Tak bardzo restrykcyjny poziom wyrównania cukrzycy można osiąnąć przy leczeniu za pomocą intensywnej czynnościowej insulinoterapii z zastosowaniem wielokrotonych wstrzyknięć insuliny (krótko i długodziłającej) czy pomp insulinowych. Na obecnym etapie wiedzy w ciąży możemy stosować  ludzkie insuliny krótkodziłające, szybkodziłające analogi insulinowe (Novorapid, Humalog) oraz ludzkie insuliny o pośrednim czasie działania (Insulatard, Humulin N, Gensulin N, Polhumin N). Długodziłające analogi insulin nie są dopuszczone do używania w ciąży, aczkolwiek nie odnotowano szczególnych doniesień o ich negatywnym wpływie na płód. Ze względu jednak na brak objektywnych badań w grupie ciężarnych z cukrzycą zaleca się stosowanie jako insuliny „bazowej” insulin ludzkich lub zastosowanie ciągłego podskórnego wlewu insuliny za pomocą pompy insulinowej.

Kwalifikacja pacjentek do leczenia osobistą pompą insulinową w okresie ciąży odbywa się w ośrodkach specjalistycznych (około rok przed koncepcją). Część tych ośrodków wypożycza sprzęt na okres ciąży i przygotowania.

Pompę do leczenia cukrzycy w czasie ciąży wprowadza się do 16 tyg ciąży, a w sytuacji braku innej możliwości poprawy wyrównania cukrzycy również po 16 tyg.

Kobiety z typem 2 cukrzycy stosujące do tej pory leczenie za pomocą leków doustnych muszą już w okresie przygotowań przejść na leczenie insuliną. Leki doustne mogą mieć potencjalne działanie teratogenne, przechodzą przez łożysko i mogą powodować hipoglikemię u płodu. Coraz więcej doniesień pojawia się na temat bezpiecznego stosowania metforminy w ciąży, ale dotychczas nawet ten lek nie został zarejestrowany do leczenia cukrzycy w czasie ciąży.

Podobnie pacjentki z cukrzycą typu 1 stosujące metforminę z powodu dużego zapotrzebowania na insulinę przy współistniejącej otyłości powinny w okresie ciąży zrezygnować z tego preparatu.

W okresie przygotowań do ciąży powinno się określić również stopień zaawansowania przewlekłych powikłań cukrzycy: wydolność nerek, badanie okulistyczne, kardiologiczne, pomiary ciśnienia tętniczego. Celowym jest również wykonanie posiewu moczu i leczenie ewentualnej infekcji.

Uwaga! Osoby z cukrzycą często stosują leki z grupy inhibitórów konwertazy angiotensyny. Są to leki pierwszego rzutu w leczeniu nadciśnienia tętniczego i białkomoczu (uszkodzenia nerek) w cukrzycy. W ciąży są jednak absolutnie przeciwwskazane- mają działanie teratogenne. Powinno się je odstawić w okresie prób zajścia w ciążę i zamienić na leki bezpieczne dla płód.

Jeżeli nie jesteś pewna jakie stosujesz leki i czy będą one bezpieczne w ciąży zapytaj o to swojego lekarza jeszcze w okresie przedkoncepcyjnym.

Nazwy inhibitorów konwertazy angiotensyny.

Benzelapril, Chinapryl, Cilazapryl, Enalapryl, Fozynopril, Imidapryl, Kaptopryl, Lizynopyl, Peryndopryl, Ramipryl, Trandoraptyl.

Trzeba pamiętać, że to są nazwy międzynarodowe (napisane małym drukiem pod  handlową nazwą leku).

Leki bezpieczne w leczeniu nadciśnienia w okresie ciąży:

Metyldopa (Dopegyt), Dihydralazyna, blokery kanału wapniowego szczególnie Nifedypina. Przy braku braku skuteczności tych leków można także stosować B-blokery (szczególnie Labetalol, Atenolol-nie wykazują negatywnego działania)

Dieta

Kobieta planująca ciąże powinna również zwrócić uwagę na właściwą dietę, stosować preparatu kwasu foliowego, a w razie niedokrwistości również żelaza.

Czytaj również: ciąża a cukrzyca

Anita Rogowicz-Frontczak

Dr n med. Anita Rogowicz_Frontczak, lekarz i pracownik naukowy, szczęśliwa żona i matka pięknych dziewczynek (Sara and Iga). Jestem specjalistą chorób wewnętrznych, endokrynologii, bliska sercu jest mi cukrzyca, dlatego od wielu lat pracuję z osobami dotkniętymi tym schorzeniem w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Poznaniu. Profil moich zainteresowań naukowych to cukrzyca typu 1, przewlekłe powikłania cukrzycy (a raczej co zrobić, by ich uniknąć) oraz problem zdrowego żywienia i diety cukrzycowej, problem współistnienia chorób tarczycy i innych chorób autoimmunologicznych z cukrzycą
POLECA: BARBARA NIEWIADOMSKA
SPECJALISTA DIETETYK

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Poradnik gratis

diabetyczne zabiegi Pawła

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco.