Cukrzyca to nie wyrok! Żyj aktywnie.

Zapotrzebowanie na insulinę- czy można przewidzieć?

Anita Rogowicz-Frontczak

Ile rzeczywiście osoba z cukrzycą potrzebuje insuliny?

Tyle by  cukrzyca była prawidłowo wyrównana metabolicznie.

Unikajny jednak zbyt wysokich dawek insuliny-nadmiar tego hormonu jest zjawiskiem niekorzystnym

We wstępnym wyliczniu dawki można kierować się zasadami:

U osoby szczupłej z krótkotrwałą cukrzycą zapotrzebowaniena insulinę wynosi około 0,5 j/kg/masy ciała, osoby z długim wywiadem cukrzycy lub z nadwagą – 0,7j/kg/m.c.

Osoby ze świeżo rozoznaną cukrzycą typu 1 w okresie remisji potrzebują znacznie mniej bo około: 0,2-0,3 j/kg/m.c.

Jest to o tyle ważne, że często osoby z nowo wykrytą cukrzycą zostają wypisane ze szpitala na zwiększej dawce insuliny, następnie wchodzą w okres zmniejszonego zapotrzebowania na insulinę (remisja). W tym czasie trzeba znacznie zmniejszyć dawkę insuliny, czasem odstawić insulinę bazową i podawać samą okołoposiłkową.

Gdy na początku choroby zaczynają pojawiać się niedocukrzenia pilnie skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym w celu modyfikacji dawki insuliny!

Przykład:

1. Masz prawidłową masę ciała (60 kg), chorujesz na cukrzycę od 6 lat- zapotrzebowanie na insulinę wynosi: 0,5 j/kg/mc czyli około 30j/dobę.

2. Jeżeli chorujesz na cukrzycę od 2 tyg i na dawce 25j/dobę ustalonej wstępnie przez lekarza  odczuwasz częste niedocukrzenia- wchodzisz w okres remisji- zaporzebowanie wynosji 0,2j/kg/mc- czyli tylko 12j na dobę.

3. Chorujesz  od 20 lat na cukrzycę typu1- zapotrzebowanie na insulinę wynosi: 0,7 j/kg/mc- czyli około 42j/dobę.

Pamiętaj Twoja dawka dobowa insuliny nie powinna przekraczać ponad 1j/kg masy ciała.

Gdy stosujesz większą niż fizjologiczną dawkę insuliny może wyspąpić efekt „przeinsulinowania”- tkanki stają się bardziej oporne na dziłanie insuliny, często również przybieramy na wadze.

Zapamiętej!

W czasie infekcji oraz innych procesów zapalnych (np: ból zęba, zapalenie migdałków podniebiennych), w czasie leczenie niektórymi lekami jak: sterydy, w okresie stresu oraz w czasie dojrzewania i ciąży wzrasta zaporzebowanie na insulinę.

Mniej insuliny potrzebujesz natomiast w okresie intensywnego wysiłku fizycznego: systematyczne uprawianie sportu, długie spacery czy jazda rowerem.

Anita Rogowicz-Frontczak

Dr n med. Anita Rogowicz_Frontczak, lekarz i pracownik naukowy, szczęśliwa żona i matka pięknych dziewczynek (Sara and Iga). Jestem specjalistą chorób wewnętrznych, endokrynologii, bliska sercu jest mi cukrzyca, dlatego od wielu lat pracuję z osobami dotkniętymi tym schorzeniem w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Poznaniu. Profil moich zainteresowań naukowych to cukrzyca typu 1, przewlekłe powikłania cukrzycy (a raczej co zrobić, by ich uniknąć) oraz problem zdrowego żywienia i diety cukrzycowej, problem współistnienia chorób tarczycy i innych chorób autoimmunologicznych z cukrzycą
POLECA: BARBARA NIEWIADOMSKA
SPECJALISTA DIETETYK

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Poradnik gratis

diabetyczne zabiegi Pawła

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco.