Cukrzyca to nie wyrok! Żyj aktywnie.

Leczenie cukrzycy ciążowej

Anita Rogowicz-Frontczak

Podstawą leczenia cukrzycy rozpoznanej w ciąży jest dieta. Wskazany jest też umiarkowany wysiłek fizyczny (o ile nie stwierdzono przeciwwskazań) . Jednak wybór metody leczenia zależy od wyników pomiaru glikemii.

Rozpoczęcie leczenia insuliną jest konieczne, jeżeli nie udaje się uzyskać prawidłowych cukrów na czczo i po posiłkach mimo przestrzegania diety.

Ze względu na brak dostatecznych wyników badań dotyczących ich bezpieczeństwa nie stosuje się leków doustnych obniżających poziom glikemii w cukrzycy w okresie ciąży.

Stosowaną metodą terapii jest intensywna czynnościowa insulinoterapia (wielokrotne wstrzyknięcia insuliny z samodzielnym wyliczaniem dawek do posiłków). Wprowadzenie takiej metody wymaga jednak edukacji pacjentki z cukrzycą. W razie braku możliwości opanowania metody w tak krótkim czasie praktykuje się również metodę wielokrotnych dawek insuliny (dawki stałe albo nieznacznie modyfikowane w zależności od poziomu cukru przed posiłkiem). W cukrzycy ciążowej nie wprowadza się pomp insulinowych.

Zapotrzebowanie na insulinę zmniejsza się po ciąży i u większości kobiet możliwe jest zaprzestanie podawania insuliny.

Kobieta z przebytą cukrzycą ciążową musi jednak pozostawać pod nadzorem oraz systematycznie kontrolować poziom cukru. Zdarza się, że w czasie ciąży ujawnia się cukrzyca typu 2 (szczególnie u osób z nadwagą) lub może to być początkowy etap cukrzycy typu 1, która po ciąży wymaga najczęściej kontynuacji leczenia insuliną. Przebyta cukrzyca ciążowa jest również silnym czynnikiem ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 w najbliższych latach.

Ciężarne z rozpoznaną cukrzycą wykonują pomiary cukru  samodzielnie za pomocą glukometru po przeszkoleniu przez pielęgniarkę

Miernikiem dobrego wyrównania jest poziom HbA1c <6,1 % oznaczane co 6 tygodni. Na czczo i przed posiłkami pomiary cukru dokonane na glukometrze nie powinny przekraczać 60-90 mg/dl, 2 godz po posiłku 120 mg/dl.

Pacjentki z cukrzycą ciążową powinny być pod nadzorem zespołu diabetoligiczno-położniczego mającego doświadczenie w tej dziedzinie. Panie stosujące insulinę zgłaszają się na wizytę kontrolną co 2-3 tyg w związku z zmieniającym się zapotrzebowaniem na insulinę, koniecznością monitorowania masy ciała oraz ciśnienia tętniczego i funkcji nerek.

Anita Rogowicz-Frontczak

Dr n med. Anita Rogowicz_Frontczak, lekarz i pracownik naukowy, szczęśliwa żona i matka pięknych dziewczynek (Sara and Iga). Jestem specjalistą chorób wewnętrznych, endokrynologii, bliska sercu jest mi cukrzyca, dlatego od wielu lat pracuję z osobami dotkniętymi tym schorzeniem w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Poznaniu. Profil moich zainteresowań naukowych to cukrzyca typu 1, przewlekłe powikłania cukrzycy (a raczej co zrobić, by ich uniknąć) oraz problem zdrowego żywienia i diety cukrzycowej, problem współistnienia chorób tarczycy i innych chorób autoimmunologicznych z cukrzycą
POLECA: BARBARA NIEWIADOMSKA
SPECJALISTA DIETETYK

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Poradnik gratis

diabetyczne zabiegi Pawła

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco.