Cukrzyca to nie wyrok! Żyj aktywnie.

Leczenie cukrzycy typu 1

Anita Rogowicz-Frontczak

„Niewielu daje sobie sprawę, że tak wielu poświęcić musi olbrzymią energię, żeby żyć po prostu normalnie”- A. Camus

W cukrzycy typu 1 prowadzi się insulinoterapię za pomocą podskórnych iniekcji insuliny albo za pomocą ciąłego wlewu podskórnego za pomocą  pompy insulinowej.

Inne alternatywne sposoby podawania insuliny jak insulina wziewna czy doustna nie są zarejestrowane do leczenia cukrzycy typu 1.

Dla większości chorych zalecanym sposobem leczenia jest metoda intensywnej czynnościowej insulinotarapii, które naśladuje fizjologiczny model wydzielania insuliny.

Dlaczego insuliny nie można stosować w tabletkach?

Insulina jest białkiem i podana doustnie uległaby strawieniu, co spowodowałoby brak efektu leczniczego tego hormonu.

Na zjeździe Europejskiego Towarzystwa Diabetologicznego 2008 roku były prezentowane prace dotyczące specjalnie okapsułowanych (opornych na działanie kwaśnego soku żołądkowego) insulin doustnych . O ile te insuliny po wprowadzeniu na rynek powinny zdać  rolę w cukrzycy typu 2 to nadal nie wiadomo czy będzie można prowadzić za ich pomocą precyzyjną insulinoterapię w cukrzycy typu 1. W każdym razie takie leczenie może być skuteczne, ale na jego wyniki trzeba będzie jeszcze poczekać.

Dlaczego metoda intensywnej insulinoterapii w cukrzycy typu 1?

Metoda ta polega na wielokrotnym w ciągu dnia podawaniu insuliny.

Podstawowe stężenie insuliny miedzy posiłkami i w nocy zostaje zapewnione przez podawanie preparatów insuliny o przedłużonym działaniu bądź długodziłających.  Można je również odtworzyć za pomocą ciągłego podskórnego wlewu  insuliny szybkodziałającej   przy użyciu osobistej pompy insulinowej.

Fizjologiczny wzrost insuliny po posiłku zastępowany jest przez podawanie insuliny szybkodziłającej. Przy czym dawka insuliny jest w tym wypadku samodzielnie wyliczana przez pacjenta na podstawie glikemii przed posiłkiem, ilości spożywanego pokarmu (szczególnie węglowodanów) oraz ewentualnie planowanego wysiłku fizycznego.

Metoda ta jest szczególnie polecana każdemu pacjentowi z cukrzycą typu 1, szczególnie akty,  nastawionym na zdobywanie wiedzy o swojej chorobie, współpracującym z lekarzem i zespołem terapeutycznym.

Jest to jedyna metoda pozwalająca uzyskać stan optymalnego wyrównania cukrzycy.

Zmniejsza ryzyko występowania stanów bardzo wysokich cukrów we krwi czy głębokich niedocukrzeń

Daje swobodę życia (większa dowolność w diecie i trybie życia)

U kogo można stosować standardowe leczenie cukrzycy (konwencjonalne) za pomocą 2-3 wstrzyknięć stałych dawek mieszanki insulinowej w cukrzycy typu 1?

-osoby upośledzone, o ograniczonym intelekcie, niewspółpracujące z lekarzem, omijające dawki insuliny do posiłków

Zasady intensywnej insulinoterapii

Zasady i praktyczne stosowanie intensywnej insulinoterapii zawiera praktyczny przewodnik

Zobacz również: /cukrzyca.medykblog.pl/intensywna-insulinoterapia-praktyczny-przewodnik/

Anita Rogowicz-Frontczak

Dr n med. Anita Rogowicz_Frontczak, lekarz i pracownik naukowy, szczęśliwa żona i matka pięknych dziewczynek (Sara and Iga). Jestem specjalistą chorób wewnętrznych, endokrynologii, bliska sercu jest mi cukrzyca, dlatego od wielu lat pracuję z osobami dotkniętymi tym schorzeniem w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Poznaniu. Profil moich zainteresowań naukowych to cukrzyca typu 1, przewlekłe powikłania cukrzycy (a raczej co zrobić, by ich uniknąć) oraz problem zdrowego żywienia i diety cukrzycowej, problem współistnienia chorób tarczycy i innych chorób autoimmunologicznych z cukrzycą
POLECA: BARBARA NIEWIADOMSKA
SPECJALISTA DIETETYK

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Poradnik gratis

diabetyczne zabiegi Pawła

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco.