Cukrzyca to nie wyrok! Żyj aktywnie.

Leczenie cukrzycy typu 2

Anita Rogowicz-Frontczak

Obecnie według najnowszych wytycznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego po rozpoznaniu cukrzycy typu 2 oprócz postępowania niefarmakologicznego (dieta, wysiłek fizyczny) stosuje się w pierwszym rzędzie preparat leku o nazwie metformina- szczególnie korzystna u osób z nadwagą oraz z insulinooporności

Gdy po kilku miesiącach takiego leczenia cel w postaci wyrównania glikemii nie został osiągnięty poleca się dołączenie do metforminy  innego leku jak:

  • pochodnuch sulfonylomocznika (w Polsce najczęściej stosowane są preparatu gliklazydu i glimepirydu) lub glinidu (repaglinid, nataglinid- w Polsce rzadko stosowane ze względu na ich cenę)  – zwiększają wydzielanie insuliny  lub
  • akarbozy (zmniejsza wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego) lub
  • insuliny o przedłużonym działaniu w pojedynczej dawce wieczorem

Drugą dopuszczalną opcją jest włączenie nowych leków z grupy inkretynin (poprzez aktywację osi żołądkowo-jelitowej zwiększają wydzielanie insuliny- ich wadą jest cena) lub glitazonów (rosiglitazon lub pioglitazon- w Polsce rzadko stosowane ze względu na cenę. Ostatnio pojawiły się w literaturze doniesienia o ich niekorzystnym wpływie na ryzyko zawału serca i nasilenia objawów niewydolności krążenia). Przy braku spodziewanego efektu można na tym etapie dodać jeszcze 3 lek obniżający poziom cukru (pochodne sulfonylomocznika, akarboza, glinidy)

W kolejnym etapie leczenia cukrzycy typu 2 stosuje się insulinę -często przy braku przeciwwskazań w połączeniu z metforminą.

Należy jednak pamiętać, że na każdym z powyższych etapów leczenia cukrzycy typu 2 obowiązuje dieta i dostosowany do możliwości osoby z cukrzycą wysiłek fizyczny. Bez przestrzegania tych zasad żaden z wymienionych leków nie będzie na tyle skuteczny by „pokonać” cukrzycę.

O modyfikacji stylu  życia należy już pamiętać w stanie kiedy jesteśmy zagrożeni cukrzycą (nadwaga, nietolerancja glukozy), ponieważ na tym etapie możemy zapobiec rozwojowi pełnoobjawowej choroby.

Anita Rogowicz-Frontczak

Dr n med. Anita Rogowicz_Frontczak, lekarz i pracownik naukowy, szczęśliwa żona i matka pięknych dziewczynek (Sara and Iga). Jestem specjalistą chorób wewnętrznych, endokrynologii, bliska sercu jest mi cukrzyca, dlatego od wielu lat pracuję z osobami dotkniętymi tym schorzeniem w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Poznaniu. Profil moich zainteresowań naukowych to cukrzyca typu 1, przewlekłe powikłania cukrzycy (a raczej co zrobić, by ich uniknąć) oraz problem zdrowego żywienia i diety cukrzycowej, problem współistnienia chorób tarczycy i innych chorób autoimmunologicznych z cukrzycą
POLECA: BARBARA NIEWIADOMSKA
SPECJALISTA DIETETYK

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Poradnik gratis

diabetyczne zabiegi Pawła

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco.