Cukrzyca to nie wyrok! Żyj aktywnie.

Leczenie insuliną w cukrzycy typu 2- kiedy?

Anita Rogowicz-Frontczak

Insulinę w cukrzycy typu 2 zaleca w początkowym okresie choroby tylko wtedy, gdy   rozpoznanie  nastąpiło późno przy wysokich wartościach glikemii (powyżej 300 mg/dl) z nasilonymi  objawami klinicznymi. Na ogół leczenie insuliną w takich wypadkach nie trwa długo i można już po kilku dniach pobytu w szpitalu włączyć doustne leki.

W późniejszym etapie cukrzycy typu 2 dochodzi do niedoboru insuliny, wtórej nieskuteczności leków doustnych i wtedy przy braku optymalnego wyrównania cukrzycy (HbA1c>7 %) podejmuje się decyzję o zastosowaniu insuliny.

Dla wielu osób z cukrzycą typu 2 insulina pełni rolę swoistego „straszaka”  czy słusznie?

Jeżeli twoje cukry mimo stosowania optymalnych dawek  leków doustnych i przestrzegania diety nie są zadowalające to nie obawiaj się wdrożenia insuliny. Poprzez obniżenie glikemii poprawi się twoje samopoczucie i zmniejszy ryzyko rozwoju przewlekłych powikłań cukrzycy.

Niezależnie od poziomu cukrów osiąganych za pomocą leków doustnych w okresie  ciąży u kobiety z cukrzycą typu 2 stosuje się wyłącznie insulinę (leki doustne są w ciąży przeciwwskazane). Insulinę włącza się do leczenia również po zweryfikowaniu typu  cukrzycy i potwierdzeniu  typu autoimmunologicznego cukrzycy (podobnego do typu 1) ujawniającego się u osób po 35 roku życia (cukrzyca typu LADA).

W trakcie leczenia cukrzycy typu 2 mogą się zdarzyć takie sytuacje kiedy stosowanie leków doustnych jest niepożądane i właściwym jest zastosowanie na okres czasowy insuliny:

  • zabieg/operacja
  • w trakcie ciężkiej infekcji np: ciężkie zapalenie płuc, które jest przyczyną wysokich wartości glikemii
  • stosowanie leków takich jak sterydy, gdy powodują one niewyrównanie cukrzycy
  • zabiegi takie jak: udrażnianie tętnic sercowych (koronarografia z angioplastyką)

Anita Rogowicz-Frontczak

Dr n med. Anita Rogowicz_Frontczak, lekarz i pracownik naukowy, szczęśliwa żona i matka pięknych dziewczynek (Sara and Iga). Jestem specjalistą chorób wewnętrznych, endokrynologii, bliska sercu jest mi cukrzyca, dlatego od wielu lat pracuję z osobami dotkniętymi tym schorzeniem w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Poznaniu. Profil moich zainteresowań naukowych to cukrzyca typu 1, przewlekłe powikłania cukrzycy (a raczej co zrobić, by ich uniknąć) oraz problem zdrowego żywienia i diety cukrzycowej, problem współistnienia chorób tarczycy i innych chorób autoimmunologicznych z cukrzycą  • Antoni Piecha

    pomimo wstrzkaniu dodatkowych dawek n-insuliny poziom cukru nie spada

  • Łukasz

    Po prostu – istotą cukrzycy typu 2 jest insulinoopornośc, jej ograniczenie umożliwia lepsze działanie własnej insuliny bez podawania z zewnątrz. Dzięki temu spada poziom insuliny we krwi i poziom glukozy. Proste?


POLECA: BARBARA NIEWIADOMSKA
SPECJALISTA DIETETYK

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Poradnik gratis

diabetyczne zabiegi Pawła

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco.