Cukrzyca to nie wyrok! Żyj aktywnie.

Przewlekłe powikłania cukrzycy

Anita Rogowicz-Frontczak

Długotrwała niewyrównana metabolicznie cukrzyca prowadzi do uszkodzenia kluczowych do życia narządów jak:  serce i naczynia krwionośne, oczy, nerki, układ nerwowy.

Dlaczego dochodzi do rozwoju powikłań w cukrzycy typu 1?

Uważa się, że w cukrzycy typu 1 powikłania rozwijają się najwcześniej po 5- latach trwania choroby. Aczkolwiek obserwowano przypadki, gdzie wykrywano powikłania już po 3 lat stażu chorobowego. W cukrzycy typu 1 diagnostykę w kierunku powikłań (badanie oczu, nerek, serca) powinno się przeprowadzać po 5 latach od momentu rozpoznania cukrzycy.

Czynniki ryzyka:

długi czas trwania cukrzycy
wysokie i niskie wartości glikemii
palenie papierosów
nadciśnienie tętnicze
skłonność genetyczna do rozwoju określonych powikłańDlaczego dochodzi do rozwoju powikłań w cukrzycy typu 2?

W momencie postawienia diagnozy cukrzycy aż u 50 % osób stwierdza się obecność powikłań cukrzycy. Wynika do z długiego okresu czasu nieświadomości choroby lub okresu nieznacznie  podwyższonych glikemii na czczo i po posiłku (stan przedcukrzycowy).

Zapamiętaj: w cukrzycy typu 2 diagnostykę w kierunku powikłań powinno się przeprowadzić już w momencie wykrycia choroby.

Czynniki ryzyka:

  • skłonność genetyczna do rozwoju określonych powikłań
  • czynniki środowiskowe:
  • otyłość i z insulinoopornością
  • wysokie i niskie wartości glikemii
  • palenie papierosów
  • nadciśnienie tętnicze
  • zaburzenia gospodarki lipidowej

Anita Rogowicz-Frontczak

Dr n med. Anita Rogowicz_Frontczak, lekarz i pracownik naukowy, szczęśliwa żona i matka pięknych dziewczynek (Sara and Iga). Jestem specjalistą chorób wewnętrznych, endokrynologii, bliska sercu jest mi cukrzyca, dlatego od wielu lat pracuję z osobami dotkniętymi tym schorzeniem w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Poznaniu. Profil moich zainteresowań naukowych to cukrzyca typu 1, przewlekłe powikłania cukrzycy (a raczej co zrobić, by ich uniknąć) oraz problem zdrowego żywienia i diety cukrzycowej, problem współistnienia chorób tarczycy i innych chorób autoimmunologicznych z cukrzycą
POLECA: BARBARA NIEWIADOMSKA
SPECJALISTA DIETETYK

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Poradnik gratis

diabetyczne zabiegi Pawła

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco.