Cukrzyca to nie wyrok! Żyj aktywnie.

Wyrównanie cukrzycy

Anita Rogowicz-Frontczak

W leczeniu cukrzycy ważne jest osiągnięcie wyrównania metabolicznego nie tyko pod względem glikemii, ale również dbanie o prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego, parametrów gospodarki lipidowej oraz walka z nadwagą i otyłością. Tylko takie kompleksowe podejście do leczenia cukrzycy może zapobiec rozwojowi przewlekłych powikłań schorzenia.

Dążenie do osiągnięcia optymalnych wartości glikemii należy indywidualizować w zależności od wieku, chorób współistniejących, ryzyka hipoglikemii.

U osób starszych i schorowanych z cukrzycą typu 2 oraz niebezpieczeństwem wystąpienia hipoglikemii należy złagodzić dążenie do wartości docelowych i osiągać je stopniowo w ciągu kilku miesięcy. Takie podejście wynika z ostatnich badań w których zbyt szybkie wyrównanie cukrzycy (osiągnięcie HbA1c <6,5%) w krótkim czasie wiązało się ze zwiększoną częstością niedocukrzeń i ze zwiększeniem śmiertelności.

U młodych osób z cukrzycą typu 1 oraz u kobiet w ciąży należy dążyć do bardziej restrykcyjnych wartości glikemii.

Anita Rogowicz-Frontczak

Dr n med. Anita Rogowicz_Frontczak, lekarz i pracownik naukowy, szczęśliwa żona i matka pięknych dziewczynek (Sara and Iga). Jestem specjalistą chorób wewnętrznych, endokrynologii, bliska sercu jest mi cukrzyca, dlatego od wielu lat pracuję z osobami dotkniętymi tym schorzeniem w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Poznaniu. Profil moich zainteresowań naukowych to cukrzyca typu 1, przewlekłe powikłania cukrzycy (a raczej co zrobić, by ich uniknąć) oraz problem zdrowego żywienia i diety cukrzycowej, problem współistnienia chorób tarczycy i innych chorób autoimmunologicznych z cukrzycą  • Baranek

    Witam
    Amarantus a cukrzyca
    jak wpływa amarantus na cukrzycę ? ile może go cukrzyk zjeść? czy jest w ogóle zalecany? Ile ma WW i WBT?


POLECA: BARBARA NIEWIADOMSKA
SPECJALISTA DIETETYK

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Poradnik gratis

diabetyczne zabiegi Pawła

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco.