Aktualności, Nowości

Asystent Google Cukrzyca.pl – po co, co to jest, dla kogo?

Redakcja | 29 marca 2019
cukrzyca.pl asystent google porozmawiaj z cukrzyca.pl

Asystent Google to głosowy prywatny asystent, którego każdy może mieć w swoim smartfonie. Od stycznia 2019 r. można z nim rozmawiać w języku polskim. Jest to aplikacja w telefonie, całkowicie sterowana głosem – takie rozwiązanie ma ułatwić i przyspieszyć zdobywanie najpotrzebniejszych informacji z telefonu.  Ludzie coraz częściej w Polsce zamiast wypisywać za pomocą klawiatury zapytanie, które ich interesuje, uruchamiają Asystenta i zadają je na głos.

Co to jest Asystent Google Cukrzyca.pl?

Asystent Google od Cukrzyca.pl to pierwsza aplikacja głosowa dla diabetyków w Polsce. Została stworzona, by ułatwić osobom z cukrzycą przygotowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków. Pytanie telefonu głosem ma przyspieszyć i uprzyjemnić ten proces, tak, aby pozostało tylko rozkoszować się smakiem przygotowanego dania.

O co pytać Asystenta Google Cukrzyca.pl

Asystenta Google możesz zapytać o wszystkie wskaźniki, które pomagają cukrzykom utrzymywać glikemie w normie.
Przykładowe pytania, które możesz zadać Asystentowi:

 • Jaki indeks glikemiczny ma jabłko?
 • Jaki jest ładunek glikemiczny grahamki?
 • Ile wymienników węglowodanowych ma jogurt naturalny?
 • Ile wymienników białkowo-tłuszczowych ma schab?
 • Dlaczego choruję na cukrzycę?
 • Zmotywuj mnie!

Wciąż uzupełniamy bazę produktów, o które można zapytać naszego Asystenta. Jeśli natrafisz na składnik, którego nie ma, koniecznie daj nam znać.
Istnieje również kilka pytań, które mają stanowić edukacyjną i motywacyjną część. Asystent Google chętnie Ci powie, dlaczego chorujesz na cukrzycę oraz czy możesz się z niej wyleczyć. Wypowiadając słowa “Zmotywuj mnie!”, Asystent opowie ciekawostkę, która ma Cię zmotywować do dalszej samokontroli i wytrwale o siebie dbać.

Dieta w życiu diabetyka

Dieta jest kluczowym elementem skutecznej terapii w cukrzycy, a to właśnie ona sprawia najwięcej trudności w codziennym życiu diabetyka.
Opiera się ona na zasadach zdrowego odżywiania: unikaniu produktów wysokowęglowodanowych, ograniczeniu tłuszczów zwierzęcych, cukrów prostych i słodyczy, wybieraniu naturalnej żywności, o niskim Indeksie Glikemicznym  – jej celem jest utrzymanie poziomu glikemii w oczekiwanych i bezpiecznych widełkach.

Istnieją wskaźniki, które pomagają utrzymać poziom glikemii w normie.
Są to:

 • Indeks glikemiczny
 • Ładunek glikemiczny
 • Wymienniki węglowodanowe
 • Wymienniki białkowo-tłuszczowe

Ich sprawdzanie, przeliczanie, wyszukiwanie w internetowych i drukowanych tabelach jest jednak tym, co jest najbardziej czasochłonne. Asystent ma uprościć te czynności i posiadać tę wiedzę, żebyś szybko mógł z niej skorzystać 🙂

Jak uruchomić Asystenta Google?

Asystent Google pojawił się automatycznie na wszystkich smartfonach z Androidem nowszych niż 5.0, czyli na większości urządzeń. Jeśli korzystasz z iPhone, aplikację pobierzesz ręcznie z AppStore.
Najprostszy sposób na sprawdzenie, czy masz zainstalowanego Asystenta, to przytrzymanie kółka (przycisk “Home”) na dole ekranu. Okienko z Asystentem otworzy się automatycznie, jeśli jest on aktywny.

jak uruchomić asystenta google

Możesz również aktywować Asystenta komendą “Ok, Google”, gdy telefon jest odblokowany.

Jak włączyć Asystenta Google Cukrzyca.pl?

Uruchomienie w polskim Asystencie Google aplikacji dla diabetyków jest bardzo proste. Wystarczy uruchomić na swoim telefonie Asystenta Google i powiedzieć do niego np.:

“Ok, Google. Zapytaj Cukrzyca.pl o indeks glikemiczny”
lub
“Ok, Google. Porozmawiaj z Cukrzyca.pl”

a następnie pytać o składniki, które akurat chcesz sprawdzić. Napisaliśmy dokładną instrukcję, jak uruchomić Asystenta na różnych urządzeniach – podążaj za każdym krokiem, a na pewno Ci się uda 🙂

Po co diabetykom Asystent Google Cukrzyca.pl?

Postanowiliśmy stworzyć Asystenta Google Cukrzyca.pl, ponieważ cukrzyca jest chorobą, w której jej dalszy przebieg zależy tylko i wyłącznie od postępowania diabetyka. Jak już pisaliśmy, dobrze wyedukowany, świadomy pacjent to dobre życie bez powikłań.
Niezwykle ważne w leczeniu cukrzycy jest aktywne zaangażowanie chorej osoby w proces leczenia. Bardzo istotne jest tu ciągłe podejmowanie decyzji, które wpływają na dalsze samopoczucie i zdrowie. To właśnie przy podejmowaniu decyzji chcemy Ci pomóc, by ten proces ułatwić i przyspieszyć. Pragniemy stanowić wsparcie w wyzwaniach życia codziennego.

Istnieje wiele elementów życia z cukrzycą, które są obecne w codziennej drodze -> więcej o nich przeczytasz tu.
Jest to:

 • Samokontrola
 • Dieta
 • Insulina lub inne leki
 • Aktywność fizyczna
 • Edukacja
 • Motywacja

Rozwój aplikacji

Aplikacja powstała z myślą o diabetykach. Mamy nadzieję, że będzie to zmiana na dobre w Twoim codziennym życiu.
Co ważne, z aplikacji mogą również korzystać osoby z powikłaniami cukrzycy, np. pogarszającym się wzrokiem, dla których czytanie stanowi problem oraz osoby w stanie przedcukrzycowym, z insulinoopornością – tak naprawdę wszyscy, dla których takie parametry jak indeks i ładunek glikemiczny oraz wymienniki węglowodanowe odgrywają w diecie ważną rolę.

Cały czas przeglądamy odpowiedzi, aby ulepszać nasze rozwiązanie. To daje nam prawdziwy wgląd w to, czego potrzebują osoby z cukrzycą.  Dlatego bardzo będziemy wdzięczni za Twoją opinię – udało się Tobie przetestować aplikację, przygotować z jej pomocą posiłek?
Każda opinia jest dla nas bardzo ważna!

O AUTORZE

Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O:

Jak uruchomić Asystenta Cukrzyca.pl?

Czytaj więcej

Jak uruchomić Asystenta Cukrzyca.pl?

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *