Aktualności, Medycyna, Nowości

Ceny insulin zmienią się od marca

Redakcja | 13 lutego 2020

Od 1 marca wejdzie w życie nowy wykaz leków refundowanych, który zostanie opublikowany przez resort zdrowia w piątek 14 lutego. Znajdą się w nim między innymi 2 nowe insuliny krótkodziałające. Oprócz tego pacjenci mogą spodziewać się obniżki cen insulin, które już znajdują się na liście.

Nowe insuliny krótkodziałające refundowane

Nowe pozycje na liście to insuliny krótkodziałające Fiasp Penfill (zarówno w formie fiolek, jak i zastrzyków), przeznaczone dla chorych na cukrzycę typu I. Ich cena będzie niższa o ponad 50% niż dotychczas. Koszt jednej fiolki będzie wynosił 18,07 złotych, a 5 zastrzyków – 34,08 złotych.

Niższe ceny leków na cukrzycę

Jeśli chodzi o ceny insulin, które są już refundowane, obniżka będzie kształtować się na poziomie kilku procent w przypadku insulin krótkodziałających i kilkunastu dla insulin długodziałających.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski wyraził nadzieję, że część producentów obniży także ceny reszty swoich leków.

Ponadto podkreślił, że sytuacja na rynku leków refundowanych dostępnych dla cukrzyków ulega w ostatnim czasie istotnym zmianom. Wprowadzane są coraz nowsze leki, czego dowodem są refundowane już inkretyny i flozyny.

Jakie kolejne zmiany w planach? 

W najbliższych planach Ministerstwo zakłada poprawę organizacji opieki dla najmłodszych pacjentów chorych na cukrzycę i korzystających z pomp insulinowych, a także działania na rzecz prewencji i lepszego leczenia stopy cukrzycowej.

O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Przeczytaj także

Start sezonu szczepień! Szczepionki przeciwko grypie już w aptekach. Kto otrzyma refundację?