Rola błonnika w diecie diabetyka: Jak włączyć go do codziennych posiłków?
Błonnik pokarmowy to składnik, o którym często słyszymy w kontekście zdrowej diety, ale jego znaczenie dla diabetyków jest wręcz nieocenione….
Jak informuje portal pacjent.gov.pl, w aplikacji IKP dostępny jest program “8 tygodni do zdrowia”, czyli bezpłatny plan bezpiecznych treningów opracowanych z myślą o osobach nieaktywnych oraz chorych przewlekle.
Kto może ćwiczyć? Program jest dla każdej osoby dorosłej:
Chcąc mieć pewność, że treningi nie zaszkodzą, warto skonsultować się ze swoim lekarzem. Portal zachęca do wypełnienia ankiety znajdującej się w aplikacji, dzięki której pacjent dowie się czy w jego przypadku taka konsultacja jest niezbędna.
Program treningowy można znaleźć w mobilnej aplikacji moje IKP. Wystarczą proste kroki, aby go uruchomić:
Program poprowadzi krok po kroku, uwzględniając stan zdrowia pacjenta. Każdy korzystający z programu otrzyma plan treningów na każdy tydzień, a kolejne plany będą zależeć od postępów i stanu zdrowia. Każdy zestaw zaczyna się od rozgrzewki, a kończy rozciąganiem.
Co warto przygotować?
Po wejściu w program “8 tygodni do zdrowia” można zobaczyć:
Teraz:
Zwiększenie aktywności powinno być odłożone w czasie, jeśli pacjent nie czuje się dobrze z powodu przejściowej choroby albo jeśli pacjentka jest/lub może być w ciąży.
Pacjent.gov.pl przypomina, że test wydolnościowy – czyli test chodu Rockport, pozwala w prosty sposób sprawdzić wydolność organizmu. Wykonuje go pacjent, idąc szybko i sprawdzając czas, w jakim może przejść (nie biegnąc) odległość 1609 metrów (jedna mila).
Test ten przeznaczony jest zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn w wieku od 20 do 69 lat. Jest odpowiedni dla osób starszych, mających nadwagę lub prowadzących siedzący tryb życia.
Do wykonania testu, poza aplikacją mojeIKP, wystarczą:
Aby wykonać test chodzenia Rockport:
Wpisać wyniki i aktualną wagę do telefonu, aby dowiedzieć się o stanie swojej kondycji.
Ankieta PAR-Q to kwestionariusz gotowości do aktywności fizycznej. Należy odpowiadać szczerze i zgodnie ze zdrowym rozsądkiem.
Ankieta zawiera pytania o samopoczucie po wysiłku fizycznym, zalecenia, jakich udzielał lekarz. Jeśli na jedno z pytań padła odpowiedź twierdząca, przed rozpoczęciem aktywności fizycznej najlepiej skontaktować się z lekarzem.
Z kolei skala Borga pozwala na dokonanie samooceny zmęczenia po ćwiczeniach fizycznych według skali, w której 6 to brak zmęczenia, a 20 – całkowite wyczerpanie. Szczegółowe wartości skali znajdują się w telefonie.
Ankietę wypełnia się po treningu.
Błonnik pokarmowy to składnik, o którym często słyszymy w kontekście zdrowej diety, ale jego znaczenie dla diabetyków jest wręcz nieocenione….
Jesień to idealny czas na nowe inspiracje kulinarne, również dla osób z cukrzycą. Sezonowe warzywa oraz owoce o niskim indeksie…
Cukrzyca należy do najczęściej występujących chorób przewlekłych na świecie. Związane z nią komplikacje mogą wpływać na różne układy i narządy,…
Kojarzone głównie z funkcją wydalniczą, w rzeczywistości odpowiadają za wiele więcej obszarów i funkcji organizmu. Kiedy chorują, nie bolą, ale…
Światowy Dzień Cukrzycy już wkrótce. Jak obchodzić się go będzie w Warszawie? Program Ogólnopolskich Obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą…
Zachorowałeś na cukrzycę masz wrażenie, że właśnie zawalił Ci się świat, cukrzyca zniszczy wszystko to co do tej pory lubiłeś,…