Aktualności

Biotts rozwija innowacyjny lek dla cukrzyków aplikowany przez skórę

Redakcja | 9 marca 2020
biotts cukrzyca lek dla cukrzyków aplikowany przez skórę

11,2 mln PLN tyle dofinansowania otrzymała wrocławska spółka Biotts, w ramach „Szybkiej ścieżki” (program NCBR), na projekt wart 14,6 mln PLN. 

Lek dla cukrzyków aplikowany przez skórę

W projekcie będziemy rozwijać nowy lek aplikowany na skórę, dzięki niemu przetransportujemy przez skórę (do krwiobiegu) substancje przeciwcukrzycowe. To prawdziwy przełom, od lat oczekiwany przez pacjentów cierpiących na cukrzycę i koncerny farmaceutyczne – podkreśla Konrad Krajewski, partner zarządzający Biotts.

Pod szyldem Biotts naukowcy tworzą nie tylko autorskie nośniki leków, ale również same farmaceutyki. System transdermalny może być wykorzystany jako system transportujący dla powszechnie stosowanych leków onkologicznych, przeciwzapalnych czy przeciwbólowych, zwiększając ich celowane działania, zmniejszając przy tym dawkę leku i radykalnie redukując skutki uboczne terapii. 

Nasza technologia jest przełomowa obniży koszty leczenia, a miliony pacjentów będą wreszcie mogły przyjmować leki w komfortowych warunkach. Zastąpi ona np. doustne formy podawania leków, obciążające układ pokarmowy czy bolesne zastrzyki podkreśla Paweł Biernat, prezes Biotts.

Badania i patenty Biotts

W badaniach przedklinicznych Biotts wykorzystano m.in. markery fluorescencyjne, które zamknięte w nośniku (w wersji o szybkiej i głębokiej wchłanialności) były obecne w moczu już po 30 minutach od momentu aplikacji. Badania in vitro i badania drążenia potwierdziły, że nośnik jest w 100% bezpieczny.

O systemie przezskórnego dostarczania leków

Gra toczy się o wysoką stawkę: wartość rynku transdermalnych systemów dostarczania leków wyniesie 7,1 mld USD do 2023 r. (wg analiz Markets and Markets (1)). Rozwój ten napędza wzrost występowania chorób przewlekłych i postęp technologiczny w systemach przezskórnego dostarczania leków. Rynek leków przeciw cukrzycy typu 2 wykazuje dużą dynamikę̨ wzrostu – osiągnie 61,2 mld USD do 2024 r.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1. https://www.marketsandmarkets.com/Market-Reports/transdermal-drug-delivery-system-market-203190114.html
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Studiujesz na ASP? Weź udział w konkursie z nagrodami

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content