Aktualności, Nowości

Badanie cukru bez kłucia: jak działa? ile będzie kosztować?

Joanna Wiśniewska | 2 lutego 2021
gluco-active zegarek do mierzenia glukozy bezinwazyjny pomiar glukozy badanie cukru bez kłucia

Badanie cukru bez kłucia – niedawno pisaliśmy o przełomowym wynalazku, nad którym pracuje obecnie polski start-up Gluco-Active. Zegarek bez przerywania ciągłości skóry mierzy poziom glukozy w krwi. Jest to sposób na całkowicie bezinwazyjny pomiar glukozy bez użycia glukometru.

Koniec nakłuwania opuszków, noszenia sensorów, które trzeba wymieniać co dwa tygodnie.

Postanowiliśmy dowiedzieć się więcej – czym się różni od obecnych już rozwiązań, kiedy będzie można go testować oraz jakie są dalsze plany twórców.

Zegarek Gluco-Active: jak on działa?

Technologia do pomiaru glukozy w zegarku opiera się na wykorzystaniu metod optycznych i spektrofotometrycznych, w odróżnieniu od metod pomiarów w obecnie dostępnych urządzeniach, które nadal wykorzystują inwazyjne przerywanie naskórka (2). 

Maciej Wysocki, jeden z twórców zegarka, zdradził nam, jak dokładnie będzie on działał:

“Nasze autorskie rozwiązania pozwalają na bezbolesny szybki pomiar z dokładnością porównywalną do tradycyjnych glukometrów paskowych. Metoda optycznego pomiaru glukozy polega na precyzyjnym pomiarze światła pochłoniętego i rozproszonego przez skórę. Urządzenie oświetla skórę światłem o ściśle określonej długości fali i bada zmiany spowodowane obecnością glukozy w krwi wewnątrz naczyń krwionośnych”

Już w styczniu 2019 roku pojawiły się słuchy, że Apple w najbliższym czasie planuje opatentować podobne rozwiązanie oparte właśnie na metodach spektrofotometrycznych (1). W styczniu 2021 roku ta informacja została natomiast zaktualizowana: Apple planuje wypuścić na rynek swój zegarek Apple Watch 7 z możliwością nieinwazyjnego pomiaru poziomu glukozy we krwi jeszcze w drugiej połowie 2021 roku.

Maciej Wysocki, COO GlucoActive, w rozmowie z naszą redakcją przekazał nam informacje, że technologia ich startupu będzie dokładniejsza od tej od giganta Apple – jego intuicja opiera się na dalekoidącej analizie działań obu firm oraz patentów, które zostały złożone.

Obecnie dostępne rozwiązania oparte są o system ciągłego monitorowania glikemii (CGM). Zegarki Gluco-Active oprócz pomiaru na żądanie, będą miały możliwość ustawienia częstotliwości automatycznego pomiaru, np. w przedziale od co 5 minut do co 4 godziny. Jak mówią twórcy:

“Systemy typu CGM to oczywiście dla nas plany rozwojowe, ale w pierwszej kolejności chcemy zastąpić tradycyjne glukometry paskowe”

Zegarek Gluco-Active: ile będzie kosztować?

Diabetycy od momentu usłyszenia o tym innowacyjnym rozwiązaniu nie mogą ukryć lęku o nieosiągalność cenową produktu – skoro coś będzie działało lepiej niż obecnie dostępne na rynku rozwiązania, musi być bardzo drogie. Lub opierać się na płatności abonamentowej. Twórcy jednak rozwiewają wątpliwości:

“Cena końcowa urządzenia będzie zależeć od warunków współpracy z dostawcami komponentów elektronicznych. Zakładamy, że będzie ona na poziomie kosztu zakupu smartfona średniej półki, nie przekraczając maksymalnej kwoty 2 tysięcy złotych.
Warto przy tym zaznaczyć, że będzie to jednorazowy wydatek, bez konieczności dokupowania jakichkolwiek zużywalnych elementów i sensorów jak to ma miejsce w rozwiązaniach konkurencyjnych”

Opłata zatem będzie jednorazowym kosztem, a w ciągu kilku lat zakreśla się powoli plan refundacji urządzenia przez NFZ.

Zegarki mierzące poziom glukozy: kiedy będą na rynku?

Twórcy tego innowacyjnego zegarka szacują, że sprzedaż glukometrów planowana jest na II połowę 2021 roku, jednak termin ten (z powodu epidemii COVID-19) może ulec zmianie. COO GlucoActive, Maciej Wysocki, przekazał naszej redakcji informację, że w trakcie badań przedklinicznych pojawiły się opóźnienia związane z ograniczeniem możliwości przeprowadzania testów na żywo przez COVID-19.

Zmieniły się również delikatnie plany twórców. Z początku planowali oni wypuścić zegarek typu “smartwatch” jako produkt komercyjny – to znaczy jeszcze bez odpowiednich certyfikatów medycznych. Ta, jak się dowiedzieliśmy, potrafi często ciągnąć się latami. Twórcy mimo to postanowili jednak nie rozpoczynać sprzedaży produktu, który nie będzie miał wszystkich dokumentów potwierdzających dokładność urządzenia na poziomie medycznym. Również z tego powodu premiera pierwszego urządzenia przesunie się niemal o rok od pierwotnej planowanej daty wypuszczenia produktu na rynek.

Po uzyskaniu certyfikacji medycznej, wyniki pomiarów zegarkiem będą porównywalne do tych wykonanych za pomocą glukometrów paskowych. Tym samym, użytkownicy będą mieli pewność poprawności działania urządzenia. Jednak podobnie jak w przypadku sensorów, konieczne będzie najpierw równoległe mierzenie glukozy glukometrem. Trzeba będzie więc przetestować i skalibrować zegarek samodzielnie.

Kiedy będzie można przetestować zegarek?

Twórcy Gluco-Active stworzyli już działający prototyp zegarka i po wielu miesiącach testów i badań przedklinicznych zaczynają pracę nad badaniami klinicznymi oraz testami z diabetykami.

Zegarek przeszedł już serię eksperymentów, odbywających się w ściśle określonych warunkach pomiarowych, aby dopracować dokładność pomiarową do najwyższego możliwego poziomu.

Testy kliniczne mają trwać kolejne kilka miesięcy, a w tym czasie będą również przeprowadzane inne badania – już z użytkownikami docelowymi.

Następnym krokiem będzie otrzymanie certyfikacji medycznej, po uzyskaniu której zegarek będzie mógł ujrzeć światło dzienne.

Zegarek Gluco-Active: nad czym jeszcze pracują twórcy?

gluco-active zegarek do mierzenia glukozy bezinwazyjny pomiar glukozy badanie cukru bez kłucia

 

W przyszłości w zegarku umożliwiony zostanie również bezinwazyjny pomiar innych substancji jak np. cholesterol, kreatynina oraz poziom odwodnienia organizmu. 

Równolegle opracowywany jest również większy brat zegarka – duże urządzenie stacjonarne o jeszcze wyższej dokładności pomiaru niż glukometry paskowe – dla placówek medycznych, sportowych i aptek.

Kolejne informacje będziemy przekazywać, gdy tylko pojawią się nowe plany twórców GlucoActive.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay
joanna-wisniewska-cukrzyca.pl
O autorze Joanna Wiśniewska

mgr

Brand Manager

Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kierunku Kognitywistyka. Zainteresowana wpływem emocji na motywację. Jej celem jest szerzenie wiedzy i edukacji cukrzycowej w społeczeństwie.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Oddam w dobre ręce 26+. O co chodzi w tej akcji?

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content