Medycyna, Nowości

Bioniczna trzustka – przełom w cukrzycy?

Redakcja | 3 czerwca 2019
bioniczna trzustka cukrzyca.pl cukrzyca leczenie diabetyka.jpg

Cukrzyca jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że ponad 425 mln osób na świecie choruje na tę jednostkę chorobową. Z dnia na dzień ta liczba się zwiększa (2).  Bioniczna trzustka ma być rozwiązaniem na problemy osób z cukrzycą typu 1.

Bioniczna trzustka: przełom w walce z cukrzycą typu 1?

Nic dziwnego, że naukowcy poszukują nowych metod w jej diagnozowaniu oraz leczeniu. Ostatnio coraz więcej uwagi poświęca się przeszczepowi trzustki. Czyżby miało to oznaczać przełom w walce z cukrzycą typu 1? 

Polskiemu zespołowi naukowców pod kierunkiem dr hab. med. Michała Wszoły z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki wraz z konsorcjum Bionic udało się stworzyć bioniczną trzustkę. Model trzustki wydrukowano w technice 3D wraz z układem naczyniowym. Komórki wysp trzustkowych do przeszczepu pozyskano z trzustki świni. Ich przeżycie w organizmach żywych uzyskano poprzez wymieszanie ze specjalnie do tego stworzoną substancją – biotuszem.

Bioniczna trzustka: pierwsze badania na zwierzętach

Naukowcy zaplanowali w kwietniu przeprowadzenie badań na myszach, a w październiku chcą powtórzyć badania na większych zwierzętach – świniach. Badacze planują, aby w przyszłości bioniczna trzustka została spersonalizowana dla każdego pacjenta. Pozwoli to uniknąć komplikacji poprzeszczepowych. Jej rolą ma być pomoc w wytwarzaniu insuliny chorym pacjentom oraz zapobieganie rozwojowi dalszych zmian związanych z przebiegiem cukrzycy. Uczeni przewidują, że jeśli wszystko się powiedzie to już za 2 lata będzie możliwe przeprowadzenie pierwszych testów klinicznych z udziałem ludzi.

Czy to oznacza szansę na poprawę jakości życia osób z cukrzycą?

pomiar glukozy

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

1. International Diabetes Federation. IDF Diabetes Atlas, 8th edn. Brussels, Belgium: International Diabetes Federation, 2017.
2. http://www.diabetesatlas.org
3. Fundacja Badań i Rozwoju Nauki. Projekt biodrukowanie 3D bionicznej trzustki. Online: https://fundacjabirn.pl/projekty/projekt-biodrukowanie-3d-bionicznej-trzustki/
4. https://nowosci.com.pl/pierwsza-na-swiecie-bioniczna-trzustka-z-druku-3d-wielki-sukces-polakow/ar/13969107

O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Czy sztuczna trzustka nas uratuje?

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content