Aktualności

Apple Watch 7, Samsung Galaxy Watch 4 i glukometr w smartwatchu. Kiedy go zobaczymy?

Joanna Wiśniewska | 28 stycznia 2021
smartwatch pomiar glukozy we krwi

Inteligentny zegarek z umiejętnością pomiaru glukozy we krwi. Apple czy Samsung – kto pierwszy wprowadzi rewolucyjny sprzęt w obieg?

O tym, że Apple i inne duże korporacje pracują nad technologią dla diabetyków wiadomo nie od dzisiaj. Już w sierpniu 2019 roku pisaliśmy o tym, dlaczego te firmy walczą o rynek diabetyka

Wygląda jednak na to, że pierwsze zegarki z glukometrami mają szansę pojawić się na rynku jeszcze w tym roku.

Samsung Galaxy Watch 4 – co o nim wiemy?

Najnowszy smartwatch od Samsunga – o nazwie Samsung Galaxy Watch 4 lub Samsung Galaxy Watch Active 3 – ma zostać zaprezentowany światu w drugiej połowie 2021 roku. Gigant już zapowiedział, że planuje wprowadzić do niego pomiar glukozy na bazie spektroskopii Ramana, która służy do identyfikacji składu pierwiastkowego próbki i uzyskania widma unikalnego dla danego materiału. 

Dzięki zastosowaniu tej technologii w swoich zegarkach, ich posiadacze będą mogli mierzyć poziom glukozy we krwi w aż 20 sekund (1).

Zespół badaczy MIT wraz z Samsung Electronics właśnie dzięki zastosowaniu spektroskopii Ramana podniósł dokładność pomiarów glukozy do najwyższego poziomu (2).

Apple Watch 7 – innowacyjny patent zabezpieczony

Prace Apple nad zegarkiem z glukometrem sięgają już 2018 roku. To właśnie wtedy firma opublikowała wyniki współpracy swoich specjalistów z badaczami MIT w czasopiśmie Science Advances (3).

Apple również planuje zainstalować czujnik do pomiaru glukozy we krwi w zegarku Apple Watch 7 i zaprezentować go jeszcze w tym roku. Okazuje się, że firma już zabezpieczyła swój innowacyjny patent (bezinwazyjny czujnik optyczny) dotyczący monitoringu glukozy we krwi.

Obecnie marka koncentruje się na zapewnieniu niezawodności i stabilności technologii przed jej komercjalizacją.

Bezinwazyjny pomiar glukozy w zegarkach: wyścig po technologię

O próbach zastosowania technologii bezinwazyjnego pomiaru glukozy we krwi w zegarkach mówi się nie od dziś. Pracują nad nią nawet polskie startupy, takie jak między innymi GlucoActive – obecnie na etapie badań klinicznych na rynek ze sprzedażą detaliczną planują wejść w 2 połowie 2021 roku, jednak termin ten (z powodu epidemii COVID-19) może ulec zmianie.  

Okazuje się, że główny problem polega od lat na uzyskaniu odpowiednich zezwoleń oraz kwalifikacji zegarka jako urządzenia medycznego, a nie produktu komercyjnego. Ma to dać użytkownikom zapewnienie o dokładności wykonywanego badania. Jest to proces długotrwały oraz bardzo kosztowny: wymaga poświęcenia wielu tygodni na zebranie dokumentacji, badań i testów. 

Z pewnością wprowadzenie na rynek zegarka z umiejętnością pomiaru glukozy we krwi ułatwi życie nie tylko diabetykom. Ta technologia również zapoczątkuje pojawienie się na rynku innych usług zdrowotnych i rozprzestrzenianie się produktów z kategorii ochrony zdrowia (2). Mamy nadzieję, że wprowadzone rozwiązania będą na tyle dokładne, że pozwolą na co dzień zrezygnować diabetykom z inwazyjnego pomiaru glukozy poprzez nakłuwanie.

Zarówno Samsung, jak i Apple chcą wypuścić innowacyjne modele jeszcze w 2021 roku.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1. https://mamstartup.pl/smartwatche-od-apple-i-samsunga-beda-mierzyc-poziom-cukru-we-krwi
  2. https://english.etnews.com/20210125200002
  3. https://www.tabletowo.pl/samsung-i-apple-smartwatch-z-glukometrem-w-2021/
joanna-wisniewska-cukrzyca.pl
O autorze Joanna Wiśniewska

mgr

Brand Manager

Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kierunku Kognitywistyka. Zainteresowana wpływem emocji na motywację. Jej celem jest szerzenie wiedzy i edukacji cukrzycowej w społeczeństwie.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Po co Amazon i Apple pracują nad technologią dla diabetyków?

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content