Aktualności

Po co Amazon i Apple pracują nad technologią dla diabetyków?

Joanna Wiśniewska | 21 sierpnia 2019
glukometr co trzeba o nim wiedziec

Duże korporacje, Amazon, Apple i Google, pracują nad technologią dla diabetyków. Jakie są ich plany? Jaki mają cel? Sprawdzamy.

Po co korporacje pracują nad technologią dla diabetyków?

W samej Ameryce ponad 100 000 milionów osób choruje na cukrzycę lub znajduje się w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na nią. Na świecie – ponad 425 milionów, z czego 179 milionów nie zostało nawet zdiagnozowanych.

Jest to po części związane z epidemią otyłości, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych.

Duże korporacje, takie jak Google, Amazon oraz Apple, chcą walczyć z rozprzestrzeniającą się epidemią cukrzycy typu 2 i dostarczyć technologii, która pomoże spowolnić lub zatrzymać przebieg powikłań.

Z pewnością jednak jest to również dla nich ogromna szansa na pozyskanie nowego źródła przychodu.

Technologiczna branża medyczna warta miliardy!

Kolejnym, być może nawet ważniejszym powodem, by zaangażować się w rozwój technologii dla diabetyków jest wartość tego rynku.

Branża związana z technologią zdrowia jest wyceniana na 149 miliardów dolarów!

W tym aż na 38 miliardów wyceniana jest sama technologia dla diabetyków. (3)

Budżety są więc ogromne, a korporacje mają szansę dodatkowo wzbogacić się, widząc potencjał, jaki tam drzemie.

Jaka jest w tym korzyść dla diabetyków?

W tym wszystkim jednak znajduje się pewna korzyść dla diabetyków

Koszt leczenia cukrzycy, zwłaszcza chcąc testować nowe technologie, jest w wielu krajach bardzo wysoki. Częściowe dofinansowanie w Polsce można otrzymać stosując standardowe metody leczenia, lecz nie np. na systemy do ciągłego monitorowania glikemii, jeśli masz więcej niż 26. lat lub na urządzenia do bezinwazyjnego pomiaru poziomu glukozy. Przynajmniej na razie.

Jeśli diabetyk chce korzystać z dostępnych na rynku nowoczesnych rozwiązań, by usprawnić sobie kontrolę nad chorobą, musi zapłacić za to duże pieniądze.

Możliwe, że zaangażowanie dużych korporacji technologicznych (Google, Apple, Amazon), do tej pory niezwiązanych z branżą medyczną, obniży częściowo koszty produkcji wyposażenia leczniczego.

Jakie są cele korporacji? Nad czym obecnie pracują?

Wszystkie trzy wspomniane korporacje dążą do opracowania swoich własnych rozwiązań technologicznych dla diabetyków. Co ciekawe, aktualnie każda z firm pracuje nad czymś zupełnie innym.

Dwie z nich, Google oraz Apple (1), współpracują z firmą odpowiedzialną za systemy ciągłego monitorowania glikemii – Dexcom.

Firma Nad czym pracuje? (2)
Google Life Sciences, a właściwie Verily nad nowoczesnym oprogramowaniem do ciągłego monitorowania glikemii, zsynchronizowanym z usługą wsparcia i motywacji
Amazon nad rozszerzaniem oferty urządzeń do pomiaru poziomu glikemii na swoim portalu, zwiększeniem jego dostępności oraz ich synchronizacją z asystentem głosowym Alexą
Apple nad integracją urządzeń do pomiaru poziomu glikemii z Apple Watchem oraz iPhonem

 

Jak widać, każda z tych firm chce rozwiązywać trochę inne problemy, z którymi mierzą się diabetycy. Najważniejsze jest to, że robią coś, by faktycznie ograniczyć część trudności. 

Nieważne, jakie są ich faktyczne motywacje. Jeśli za kilka lat diabetycy będą mogli skorzystać z narzędzi przez nich stworzonych – warto im na to pozwolić.

joanna-wisniewska-cukrzyca.pl
O autorze Joanna Wiśniewska

mgr

Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kierunku Kognitywistyka. Zainteresowana wpływem emocji na motywacje ludzkie oraz kondycją psychiki człowieka. W pracy wykorzystuje zdobytą o człowieku wiedzę.

Przeczytaj także

Badanie cukru bez kłucia: jak działa? ile będzie kosztować?