Asystent Cukrzyca.pl – po co, co to jest, dla kogo?
Asystent Google od Cukrzyca.pl to pierwsza aplikacja głosowa dla diabetyków w Polsce. Została stworzona, by ułatwić osobom z cukrzycą przygotowanie posiłków.
Aktualizacja 9.10.2019 r
Ministerstwo Zdrowia podpisało nowe Rozporządzenie związane z cukrzycą. Refundacja Freestyle Libre w Polsce stała się faktem.
Freestyle Libre będzie refundowane – Minister Zdrowia podpisał Rozporządzenie!
Niestety, jest ona możliwa jedynie dla chorych z cukrzycą typu 1 od 4. do 18. roku życia.
O refundacji Freestyle Libre w Polsce mówi się już od jakiegoś czasu. Już w listopadzie 2018 roku Grecja dołączyła do 32 państw, w których system Freestyle Libre jest refundowany.
System ten jest używany przez ponad milion osób w 44 krajach świata. Aż w 32 krajach jest on refundowany.
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, dotyczący refundacji FreeStyle Libre w Polsce pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji w połowie sierpnia 2019 roku.
Rozporządzenie wprowadza do wykazu czujnik do systemu monitorowania stężenia glukozy Flash – czyli system monitorowania glikemii Freestyle Libre.
Osobami uprawnionymi do otrzymania zlecenia na ww. wyroby medyczne będzie populacja pacjentów z cukrzycą typu 1 w wieku od 4. do ukończenia 18. roku życia z bardzo dobrze monitorowaną glikemią, tj. przy co najmniej 8-krotnych pomiarach glikemii/dobę.
Dla osób korzystających z refundacji Freestyle Libre, Ministerstwo ogranicza dostęp do pasków testowych do glukometrów.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia nie uwzględnia pacjentów chorych na cukrzycę typu 1 po 18 roku życia (z refundacji wykluczona zostaje grupa wiekowa 18-26 oraz 26+), mimo zgłoszonej petycji w tej sprawie, którą w Polsce podpisało ponad 18 000 ludzi.
Rozporządzenie weszło w życie z dniem 8 października 2019 roku.
W przepisach określono ww. czujnik jako zaopatrzenie miesięczne, w ramach tego okresu pacjentowi przysługują 2 sztuki wyrobu. Limit finansowania ustalono na poziomie 255 zł sztuka, przy odpłatności 30%.
Oznacza to, że w ciągu miesiąca pacjent będzie mógł w refundowanej cenie 30% wartości otrzymać dwa sensory, z limitem finansowania 255 zł za sztukę.
Pacjenci od 4. do 18. r. ż. będą więc od Rozporządzenia płacić za pojedynczy sensor Freestyle Libre 76,50 zł!
Producent sprzętu musi podpisać umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację zleceń. Oznacza to, że na pierwsze urządzenia FreeStyle Libre z refundacji będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.
Trafią one do pacjentów prawdopodobnie w listopadzie – grudniu 2019 roku.
W Polsce od grudnia 2018 roku regularnie pojawiały się informacje o tym, że FreeStyle Libre będzie refundowane również u nas.
1 marca 2018 roku to dla wielu diabetyków bardzo ważna data – systemy do ciągłego monitorowania glikemii, pompy insulinowe, zaczęły być refundowane w Polsce.
Brzmi jak przełom w leczeniu pacjentów z cukrzycą.
Dla wielu diabetyków to rozwiązanie jednak okazało się bardzo rozczarowujące.
Z ulgi bowiem skorzystać mogą jedynie osoby do 26 roku życia.
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało częściową refundację systemu FreeStyle Libre od września 2019 r.
12 czerwca 2019 r. Wiceminister Zdrowia Maciej Miłkowski zapowiedział zmiany dla diabetyków. Niestety, spekulowało się, że znów tylko dla tych do 26. roku życia.
“Do decyzji jest czy wiek do 18 lat, który wydaje się mi się na pewno niezagrożony czy do 26 roku życia. Ta terapia jest zdecydowanie droższa niż aktualna terapia paskami. Jest też oczywiście lepsza i dlatego chcemy ją promować.”
Maciej Miłkowski
https://www.medexpress.pl/na-jakie-dobre-decyzje-moga-liczyc-pacjenci-z-cukrzyca/73997
Asystent Google od Cukrzyca.pl to pierwsza aplikacja głosowa dla diabetyków w Polsce. Została stworzona, by ułatwić osobom z cukrzycą przygotowanie posiłków.
W Polsce liczba amputacji w wyniku zespołu stopy cukrzycowej utrzymuje się na poziomie siedmiu tysięcy rocznie. Jak można temu skutecznie…
Sztuczna inteligencja to nie tylko Chat GPT czy programy graficzne, potrafiące wygenerować surrealistyczne obrazy. Algorytmy AI coraz częściej służą również…
Cukrzyca ma wpływ na cały organizm chorego. U diabetyków wzrasta ryzyko nie tylko udaru, zawału serca, nefropatii, retinopatii cukrzycowej czy…
Milanówek pierwszą gminą z nowatorskim Elektronicznym Systemem Medycyny Szkolnej. System pozwala na badania przesiewowe uczniów oraz na dostęp do stanu…
W czasie pandemii wielu z nas narażonych jest na olbrzymi stres. Obawa przed zachorowaniem, spędzanie czasu w domu, a nawet…