Aktualności

Refundacja Freestyle Libre: tylko dla osób do 26 roku życia?

Redakcja | 14 czerwca 2019
refundacja freestyle libre

Ministerstwo Zdrowia zapowiada nowe decyzje związane z cukrzycą. Refundacja Freestyle Libre jest już blisko. Niestety, będzie ona możliwa jedynie dla chorych z cukrzycą typu 1 do 18. lub 26. roku życia.

 

Refundacja Freestyle Libre na świecie

O refundacji Freestyle Libre w Polsce mówi się już od jakiegoś czasu. Już w listopadzie 2018 roku Grecja dołączyła do 32 państw, w których system Freestyle Libre jest refundowany.

System ten jest używany przez ponad milion osób w 44 krajach świata. Aż w 32 krajach jest on refundowany.

 

Refundacja pomp w Polsce do 26 roku życia

W Polsce od grudnia 2018 roku regularnie pojawiają się informacje o tym, że FreeStyle Libre będzie refundowane również u nas.

1 marca 2018 roku to dla wielu diabetyków bardzo ważna data – systemy do ciągłego monitorowania glikemii, pompy insulinowe, zaczęły być refundowane w Polsce.

Brzmi jak przełom w leczeniu pacjentów z cukrzycą.

Dla wielu diabetyków to rozwiązanie jednak okazało się bardzo rozczarowujące.

Z ulgi bowiem skorzystać mogą jedynie osoby do 26 roku życia.

 

Freestyle Libre – refundacja od września 2019 roku

Ministerstwo Zdrowia zapowiada częściową refundację systemu FreeStyle Libre od września 2019 r. 12 czerwca 2019 r. Wiceminister Zdrowia Maciej Miłkowski, w rozmowie z MedExpress, zapowiedział zmiany dla diabetyków. Niestety, znów tylko dla tych do 26. roku życia.

Do decyzji jest czy wiek do 18 lat, który wydaje się mi się na pewno niezagrożony czy do 26 roku życia. Ta terapia jest zdecydowanie droższa niż aktualna terapia paskami. Jest też oczywiście lepsza i dlatego chcemy ją promować.”

Maciej Miłkowski

Literatura

https://www.medexpress.pl/na-jakie-dobre-decyzje-moga-liczyc-pacjenci-z-cukrzyca/73997

O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Przeczytaj także

Switchel - co to?