System ciągłego monitorowania glikemii (CGM)

system-ciaglego-monitorowania-glikemii cgm

CGM stosuje się na ogół u chorych z chwiejnym przebiegiem cukrzycy z częstymi epizodami hipoglikemii oraz u osób wymagających ścisłego wyrównania metabolicznego (np. kobiet w ciąży). W ich przypadku profil glikemii nie zapewnia pełnej informacji o dobowych wahaniach stężenia glukozy we krwi. Wykonują one pomiary z określoną częstotliwością i rejestrują wyniki. Podstawą ich działania jest korelacja stężenia glukozy w płynie tkankowym i we krwi.

Dostępne są dwa rodzaje systemów CGM

  • Retrospektywny system CGM – półprzepuszczalny cewnik umieszczony w tkance podskórnej służy do zbierania płynu tkankowego, w którym oznacza się stężenie glukozy. Wyniki takich oznaczeń są rejestrowane i odczytywane łącznie po zakończeniu kilkudniowego cyklu ciągłego monitorowania glikemii przy użyciu urządzenia łączącego analizator z odpowiednio oprogramowanym komputerem.
  • System CGM pracujący w czasie rzeczywistym (real time CGM – rtCGM) – w systemie tym oznacza się glukozę pobieraną przez skórnie drogą elektroosmozy.

System ciągłego monitorowania glikemii można stosować u chorych leczonych przy użyciu ciągłego podskórnego wlewu insuliny (pompy insulinowe) oraz w niektórych przypadkach, u osób leczonych metodą wielokrotnych wstrzyknięć. Stosowanie systemu ciągłego monitorowania glikemii zaleca się jako uzupełnienie samokontroli glikemii u chorych na cukrzycę typu 1 o chwiejnym przebiegu ze współistniejącymi częstymi epizodami hipoglikemii i brakiem świadomości hipoglikemii.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Pompa insulinowa: leczenie za pomocą osobistej pompy insulinowej

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content