Hipoglikemia a pompa insulinowa: co robić, gdy nastąpi hipoglikemia?

hipoglikemia a pompa insulinowa.

Hipoglikemia jest najczęstszym powikłaniem cukrzycy. Stan ten charakteryzuje się niskim stężeniem glukozy w surowicy krwi nie przekraczającym 60 mg/dl. Do objawów hipoglikemii należą: drżenie rąk, szybkie bicie serca, niepokój, uczucie głodu, zimne poty. Leczenie za pomocą osobistych pomp insulinowych pozwala zredukować częstość występowania hipoglikemii. Co jednak zrobić w przypadku jej wystąpienia? Poniżej opisano postępowanie w przypadku hipoglikemii u pacjentów leczonych za pomocą pompy insulinowej.

Lekka hipoglikemia

Należy spożyć szybko wchłaniające się węglowodany w ilości 1-2 WW np. 2-3 kostki cukru, szklankę soku lub coca-coli, osłodzoną herbatę lub wodę. Spożycie czekolady czy wyrobów czekoladowych jest błędem, ponieważ tłuszcz w nich zawarty opóźnia wchłanianie glukozy w jelitach. Najczęstszym błędem popełnianym w stanach niedocukrzenia jest spożycie zbyt dużych ilości wymienników węglowodanowych. Nadmierne jedzenie potęguje tzw. efekt odbicia i jest przyczyną hiperglikemii przez następne kilka godzin. Należy więc spożyć 2 WW i poczekać do ustąpienia objawów niedocukrzenia.

Ciężka hipoglikemia

Ciężka hipoglikemia oznacza stan, w którym potrzebna jest pomoc osób drugich. W takim wypadku należy podać 1 mg glukagonu podskórnie, domięśniowo lub dożylnie. Glukagon nie pomaga w przypadku hipoglikemii spowodowanej spożyciem alkoholu (1).

Czy w przypadku hipoglikemii należy wstrzymać pracę pompy insulinowej?

Jeżeli hipoglikemia wystąpiła po posiłku w takim wypadku należy wstrzymać podawanie fazy przedłużonej bolusa. Zatrzymanie wlewu podstawowego w tym wypadku jest bezcelowe. Zatrzymanie pompy może nasilać ,,efekt odbicia” Zatrzymanie pompy może być jedynie wskazane w celu zapobiegania hipoglikemii.

Każdy epizod hipoglikemii wymaga przeanalizowania jej przyczyny. Powtarzające się niedocukrzenia powinny zmusić do modyfikacji leczenia (np. zmiany dawki podstawowej, przeliczników) (3).

Literatura

  1. Gawrecki A, Zozulińska-Ziółkiewicz D, Wierusz-Wysocka B. Praktyczne wskazówki w leczeniu cukrzycy u osób dorosłych za pomocą osobistej pompy insulinowej. Gdańsk: Via Medica, 2011.
  2. Thurm U, Gehr B. Osobiste pompy insulinowe i ciągłe monitorowanie glikemii. Poznań: Termedica, 2014.
  3. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2018. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Diabetologia Praktyczna. 2018; 4(1):1-92.
Anita-Rogowicz-Frontczak-Cukrzyca-Specjalista
O autorze Anita Rogowicz-Frontczak

dr n. med.

Diabetolog, endokrynolog, specjalista chorób wewnętrznych. Adiunkt w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autorka licznych publikacji naukowych w dziedzinie diabetologii i endokrynologii.

Przeczytaj także

Aktywność fizyczna a pompa insulinowa

Skip to content