Hipoglikemia a pompa insulinowa: co robić, gdy nastąpi hipoglikemia?

hipoglikemia a pompa insulinowa.

Hipoglikemia jest najczęstszym powikłaniem cukrzycy. Stan ten charakteryzuje się niskim stężeniem glukozy w surowicy krwi nie przekraczającym 60 mg/dl. Do objawów hipoglikemii należą: drżenie rąk, szybkie bicie serca, niepokój, uczucie głodu, zimne poty. Leczenie za pomocą osobistych pomp insulinowych pozwala zredukować częstość występowania hipoglikemii. Co jednak zrobić w przypadku jej wystąpienia? Poniżej opisano postępowanie w przypadku hipoglikemii u pacjentów leczonych za pomocą pompy insulinowej.

Lekka hipoglikemia

Należy spożyć szybko wchłaniające się węglowodany w ilości 1-2 WW np. 2-3 kostki cukru, szklankę soku lub coca-coli, osłodzoną herbatę lub wodę. Spożycie czekolady czy wyrobów czekoladowych jest błędem, ponieważ tłuszcz w nich zawarty opóźnia wchłanianie glukozy w jelitach. Najczęstszym błędem popełnianym w stanach niedocukrzenia jest spożycie zbyt dużych ilości wymienników węglowodanowych. Nadmierne jedzenie potęguje tzw. efekt odbicia i jest przyczyną hiperglikemii przez następne kilka godzin. Należy więc spożyć 2 WW i poczekać do ustąpienia objawów niedocukrzenia.

Ciężka hipoglikemia

Ciężka hipoglikemia oznacza stan, w którym potrzebna jest pomoc osób drugich. W takim wypadku należy podać 1 mg glukagonu podskórnie, domięśniowo lub dożylnie. Glukagon nie pomaga w przypadku hipoglikemii spowodowanej spożyciem alkoholu (1).

Czy w przypadku hipoglikemii należy wstrzymać pracę pompy insulinowej?

Jeżeli hipoglikemia wystąpiła po posiłku w takim wypadku należy wstrzymać podawanie fazy przedłużonej bolusa. Zatrzymanie wlewu podstawowego w tym wypadku jest bezcelowe. Zatrzymanie pompy może nasilać ,,efekt odbicia” Zatrzymanie pompy może być jedynie wskazane w celu zapobiegania hipoglikemii.

Każdy epizod hipoglikemii wymaga przeanalizowania jej przyczyny. Powtarzające się niedocukrzenia powinny zmusić do modyfikacji leczenia (np. zmiany dawki podstawowej, przeliczników) (3).

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1. Gawrecki A, Zozulińska-Ziółkiewicz D, Wierusz-Wysocka B. Praktyczne wskazówki w leczeniu cukrzycy u osób dorosłych za pomocą osobistej pompy insulinowej. Gdańsk: Via Medica, 2011.
  2. Thurm U, Gehr B. Osobiste pompy insulinowe i ciągłe monitorowanie glikemii. Poznań: Termedica, 2014.
  3. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2018. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Diabetologia Praktyczna. 2018; 4(1):1-92.
Anita-Rogowicz-Frontczak-Cukrzyca-Specjalista
O autorze Anita Rogowicz-Frontczak

dr n. med.

Diabetolog, endokrynolog, specjalista chorób wewnętrznych. Adiunkt w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autorka licznych publikacji naukowych w dziedzinie diabetologii i endokrynologii.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Aktywność fizyczna a pompa insulinowa

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content