Alergia na insulinę a działanie zestawów infuzyjnych

rola emocji w wyrównaniu glikemii

Niektóre osoby prezentują różnego rodzaju reakcje alergiczne na insulinę podawaną egzogennie. Może to objawiać się zaczerwienieniem, swędzeniem w miejscu podawania insuliny. Osoby leczone za pomocą osobistej pompy insulinowej również mogą prezentować objawy alergiczne związane zastosowaniem określonych wkłuć do ciągłego podawania insuliny: np alergia na teflon.

Odczyny zapalne w miejscu wkłucia  mogą prowadzić do zatykania się drenów i nieefektywnego podawania insuliny. Po usunięciu plastra możesz też zobaczyć ropę, może pojawić się ból, a nawet wzrost temperatury ciała, co dodatkowo pogarsza wyrównanie metaboliczne cukrzycy. Gdy takie problemy występują u Ciebie, w pierwszej kolejności powinieneś pomyśleć o zmianie rodzaju wkłucia (firmy często oferują różne rodzaje zestawów infuzyjnych).

Może wystąpić jednak taka sytuacja, że po przetestowaniu wszystkich oferowanych i pasujących do naszej pompy zestawów reakcja utrzymuje się nadal. Wtedy warto jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym cukrzycę. Możliwą opcją w tym wypadku jest jeszcze alergia na insulinę.

Praktyka uczy, że alergia  może się pojawić nawet, gdy stosowałeś ten sam typ insuliny podając ją za pomocą penów. W przypadku ciągłego podawania insuliny za pomocą pompy następuje dłuższy jej kontakt ze środowiskiem tkanki podskórnej i materiałem, z którego wykonane jest wkłucie. A to może powodować u osób podatnych, rozwinięcie stanu zapalnego.

Znany mi jest przypadek młodego pacjenta, u którego po zakupie pompy dochodziło do codziennego zatykania się zestawów infuzyjnych. W chwili gdy po przetestowaniu wszystkich dostępnych zestawów odradzaliśmy mu dalszą terapie za pomocą pompy okazało się, że zmiana jednego analogu insulinowego na inny spowodowała ustąpienie dolegliwości.

Jednak może się zdarzyć, że to nie rodzaj zastosowanej insuliny, ale materiał, z którego wykonane są wkłucia jest przyczyną uporczywych dolegliwości. Dyskwalifikuje to niestety z leczenia cukrzycy za pomocą pompy i musisz wówczas powrócić do tradycyjnych wstrzykiwaczy typu pen. Dlatego warto, nawet jak jesteś w 100% zdecydowany na zakup pompy, skorzystać z miesięcznej możliwości wypożyczenia sprzętu, dzięki czemu upewnisz się czy taka forma leczenia jest właściwa dla Ciebie.

Anita-Rogowicz-Frontczak-Cukrzyca-Specjalista
O autorze Anita Rogowicz-Frontczak

dr n. med.

Diabetolog, endokrynolog, specjalista chorób wewnętrznych. Adiunkt w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autorka licznych publikacji naukowych w dziedzinie diabetologii i endokrynologii.

Przeczytaj także

Aktywność fizyczna a pompa insulinowa