Czy pompa insulinowa zwiększa ryzyko przyrostu masy ciała?

nadwaga pompa insulinowa otyłość

Czasami obserwujemy, że po zmianie tradycyjnego leczenia cukrzycy na bardziej intensywne lub po włączeniu pompy insulinowej obserwujemy przyrost masy ciała? Z czego to wynika? Czy zawsze po przejściu na terapię pompową przybiorę na wadze? Wielu pacjentów rozważając zmianę terapii na leczenie osobistą pompą insulinową (OPI) obawia się, że ich masa ciała. U niektórych takie przekonania odsuwają ich od decyzji o zmianie modelu leczenia. Czy jednak te obawy na pewno są słuszne? Czy są jedynie przekonaniami w głowach wielu osób, a nie muszą mieć przełożenia na rzeczywistość?

Przyrost masy ciała a leczenie pompą insulinową

Przypomnijmy sobie jak to było kiedy nie mieliśmy pompy i stosowaliśmy zasady intensywnej insulinoterapii podając sobie insulinę do każdego posiłku. Chęć zjedzenia nadprogramowej przekąski zazwyczaj wiązała się to z tym, że trzeba było wykonać dodatkową iniekcję. Często z tego powodu rezygnowaliśmy z tej przekąski lub wybieraliśmy niskowęglowodanową, na którą nie trzeba było podawać dodatkowego zastrzyku penem.

Stosując pompę insulinową tego problemu nie ma, ponieważ podanie insuliny jest bardzo proste i nie wymaga dodatkowego ukłucia. Wystarczy zaprogramować w pompie dodatkowy bolus na przekąskę i można śmiało konsumować to na co mamy w danej chwili ochotę. Jeśli chcę zjeść w danym momencie posiłek, to  podaję bolus – szybko, bezboleśnie i za pomocą jednego przyciśnięcia. Jedzenie staje się dla nas bardziej dostępne i często również spożywamy je z mniejszą uwagą i świadomością. Może to prowadzić do jedzenia większej liczny kalorii niż nasze zapotrzebowanie energetyczne.

Warto pamiętać, że insulina jest jednak hormonem anabolicznym i stosowanie jej w ponadfizjologicznych dawkach może skutkować przyrostem masy ciała. Dokładnie na takiej samej zasadzie jak wygląda to u osób bez cukrzycy. Jeśli dostarczamy do naszego organizmu więcej energii niż jest on w stanie spalić prowadząc przy tym do dodatniego bilansu energetycznego, to efekt będzie szybko widoczny w postaci nadmiarowej tkanki tłuszczowej.

Insulina zwiększa apetyt?

Dzięki łatwości z jaką można podać insulinę za pomocą pompy, nie mamy świadomości, ile zjedliśmy w ciągu dnia. Pomocna wówczas pomocna może się okazać analiza bolusów zapisanych w pamięci i dostępnych w większości pomp insulinowych. Dzięki niej możemy codziennie zrobić sobie rachunek sumienia. Dzięki temu możemy policzyć ile stosowaliśmy dodatkowych bolusów oraz ile zużyliśmy jednostek insuliny w danym dniu. Jeżeli zauważycie, że wielokrotnie podawaliście dodatkowe dawki insuliny, a dawka łączna w ciągu dnia przekracza 0,7j/kg/mc to możecie znaleźć się w grupie ryzyka szybkiego przyrostu masy ciała. Z kolei nadwaga może indukować insulinooporność u osób z cukrzycą typu 1 i brak odpowiedniej reakcji na działanie insuliny.

Z drugiej strony warto pamiętać, że chcąc osiągnąć lepsze wyrównanie metaboliczne cukrzycy i żyjąc na granicy normoglikemia/hipoglikemia możemy odczuwać zwiększony apetyt. Ważna jest wtedy racjonalna reakcja. Gdy musisz często dojadać, bo obawiasz się niedocukrzenia, skontaktuj się z lekarzem celem zmniejszenia wlewu podstawowego insuliny.

Podsumowując, to zapamiętaj!

Tyjemy od nadprogramowego jedzenia, nie od samej terapii. Prowadząc zdrową i zbilansowaną dietę i utrzymując tym samym odpowiedni bilans energetyczny, nasza masa ciała będzie utrzymywać się na stałym poziomie.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay
Anita-Rogowicz-Frontczak-Cukrzyca-Specjalista
O autorze Anita Rogowicz-Frontczak

dr n. med.

Diabetolog, endokrynolog, specjalista chorób wewnętrznych. Adiunkt w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autorka licznych publikacji naukowych w dziedzinie diabetologii i endokrynologii.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Aktywność fizyczna a pompa insulinowa

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content