Intensywna insulinoterapia – co to jest?

cukrzycy cukrzyca.pl rodzina cukier intensywna insulinoterapia

Cukrzyca typu 1 jest chorobą wywołaną nieodwracalnym zniszczeniem komórek trzustki produkujących insulinę. Głównym zadaniem insuliny jest utrzymanie poziomu glukozy we krwi na prawidłowym poziomie. Intensywna insulinoterapia to proces, który jest za to odpowiedzialny.

W zdrowym organizmie insulina wydziela się w sposób ciągły między posiłkami (podstawowe wydzielanie insuliny) oraz w sposób incydentalny w odpowiedzi na posiłek.

Metoda intensywnej insulinoterapii

Zadaniem leczenia metodą intensywnej insulinoterapii jest odzwierciedlenie tego fizjologicznego procesu za pomocą wielokrotnych wstrzyknięć insuliny.

Dawkę insuliny “bazowej” długodziałajacej ustala lekarz diabetolog. Natomiast dawkę insuliny podawanej przed posiłkiem pacjent wylicza najczęściej samodzielnie na podstawie ilości zjedzonych węglowodanów, glikemii przed posiłkami oraz planowanego wysiłku fizycznego.

Tylko za pomocą tej metody jesteśmy w stanie optymalnie wyrównać cukrzycę typu 1. Wyszkolony i wyedukowany pacjent to klucz do sukcesu.

Jak funkcjonuje zdrowy organizm?

Do trzech podstawowych składników naszego pożywienia zaliczamy węglowodany (cukry), białka i tłuszcze. Cukry, które spożywamy dzielimy na proste (glukoza, fruktoza) lub złożone (np. skrobia). Węglowodany złożone muszą być rozłożone na cukry proste w procesie trawienia. Glukoza, która znajduje się we krwi powstaje po strawieniu węglowodanów. Jest ona dla naszego organizmu “paliwem”, którego potrzebują nasze komórki aby prawidłowo funkcjonować.

Podstawowym warunkiem niezbędnym, żeby glukoza dostała się z krwi do komórek jest hormon insulina. Wytwarzają ją komórki beta trzustki, zlokalizowane w wyspach Langerhansa. Wątroba za pomocą insuliny magazynuje zapasy glukozy w formie glikogenu – te zapasy mogą być wykorzystane do prawidłowego funkcjonowania organizmu miedzy posiłkami. Tylko niektóre komórki organizmu potencjalnie nie potrzebują insuliny do transportu glukozy. Absorbują one glukozę proporcjonalnie do jej stężenia we krwi. Do takich tkanek należy tkanka nerwowa (mózg), siatkówki oka, nerek naczyń krwionośnych.

Organizm potrzebuje niewielkich ilości insuliny miedzy posiłkami i w nocy (wydzielanie podstawowe). W momencie jedzenia “komputer” znajdujący się w komórce beta wie, ile wydzielić insuliny, żeby zapobiec wzrostowi stężenia glukozy po posiłku.

Jak funkcjonuje organizm osoby chorej na cukrzycę? Potrzeba intensywnej insulinoterapii

Gdy chorujesz na cukrzycę, ten mechanizm jest zaburzony, dlatego potrzebujesz podawać insulinę w formie zastrzyków zarówno między jak i przed posiłkami(1). Tą formę leczenia to insulinoterapia.

Dawki insuliny zmieniają się każdego dnia, ponieważ nie każdy prowadzi sztywny i regularny tryb życia (przecież spożywasz różne rodzaje posiłków, o różnych porach dnia, czasem masz różne godziny pracy i poziom aktywności fizycznej). Przed zachowaniem stężenie insuliny we krwi regulowała automatycznie twoja trzustka. Teraz to Ty decydujesz jaką dawkę insuliny potrzebujesz na dany posiłek (2).

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1. Sieradzki J. (red). Cukrzyca Tom 1-2. Wwarszawa: Via Medica, 2016.
  2. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2018. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Diabetologia Kliniczna. 2018;4(1):1-92.
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Zapotrzebowanie na insulinę – czy można je przewidzieć?

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content