Tempo wchłaniania insuliny: jak wybrać miejsce iniekcji?

jak szybko wchlania sie insulina

W celu zbliżenia do stanu fizjologicznego, lekarz może zalecić przyjmowanie więcej niż jednego rodzaju insuliny. Każdy rodzaj insuliny wchłania się do krwiobiegu w innym tempie i zaczyna działać w różnym czasie. Ma to wpływ na wybór miejsca wstrzykiwania preparatu. Z jednych miejsc insulina szybciej przenika do krwi niż z innych.

Jak szybko wchłania się insulina?

Większość insulin wchłania się :

  • najszybciej z okolicy brzucha
  • trochę wolniej z okolicy ramion
  • jeszcze wolniej z okolicy ud
  • najwolniej z okolicy pośladków

W zależności od wyboru miejsca wstrzyknięcia poziom glukozy we krwi może być wyższy lub niższy.

Jak wybrać miejsce wstrzyknięcia insuliny?

Często wybór miejsca wstrzyknięcia podyktowany jest tempem wchłania insuliny. Jeżeli posiłek zostanie spożyty tuż po wstrzyknięciu insuliny, można wybrać okolicę brzucha, skąd wchłania się najszybciej.

Należy także pamiętać, że insulina wchłania się szybciej, jeżeli tuż po wstrzyknięciu insuliny wykonuje się ćwiczenia aktywujące mięśnie w okolicy miejsca wstrzyknięcia leku.

Przykład: jeżeli po podaniu insuliny w pośladek pacjent będzie biegał, insulina wchłonie się do krwiobiegu znacznie szybciej niż gdyby wstrzykniecie wykonane zostało w okolicę brzucha.

Zasady podawania insulin różnych rodzajów

  1. Insuliny szybkodziałające/krótkodziałające powinno się wstrzykiwać w okolicę brzucha.
  2. Insuliny dłużej działające należy podawać w okolicę uda lub pośladków. Tempo wchłania jest wówczas wolniejsze, a czas działania leku w organizmie wydłuża się. Jeżeli zachodzi konieczność szybszego wchłonięcia insuliny długo działającej należy wstrzyknąć ją rano w okolicę brzucha.
  3. Mieszanki insuliny (ludzkiej lub analogów insuliny) podaje się rano w okolicę brzucha a wieczorem w okolicę pośladków lub w udo. Tempo wchłaniania jest wtedy wolniejsze dzięki czemu działanie insuliny utrzymuje się przez całą noc.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Zapotrzebowanie na insulinę – czy można je przewidzieć?

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content