Kiedy badać poziom cukru? Zasady samokontroli

pomiar cukru pomiar glukozy cukrzyca insulinoterapia

Bieżące monitorowanie poziomu glikemii jest bardzo ważną częścią prawidłowo prowadzonego leczenia pacjentów z cukrzycą. Odpowiednie wykonywanie samokontroli glikemii wymaga od pacjenta sprawnego posługiwania się glukometrem oraz odpowiedniej interpretacji wyników. Elementy te wpływają na możliwość modyfikacji codziennego sposobu odżywiania, wysiłku fizycznego, ale także na dawki stosowanych leków. Dodatkowym elementem monitorowania przebiegu choroby jest oznaczanie HbA1c.

Zasady samokontroli w cukrzycy typu 1

Zasady dotyczące samokontroli w cukrzycy zależne będą od jej typu oraz rodzaju wprowadzonego leczenia. Osoby leczone metodą intensywnej funkcjonalnej insulinoterapii bez względu na typ cukrzycy powinny każdego dnia dokonywać dobowego pomiaru glikemii, który obejmie oznaczenie stężenia glukozy na czczo, przed i 1-2 godzin po każdym głównym posiłku (śniadaniu, obiedzie i kolacji) oraz bezpośrednio przed snem. Pomiar glikemii przed posiłkami pozwala na obliczenie dawki insuliny, która powinna zostać podana do posiłku.

Zasady samokontroli przy leczeniu dietą

Samokontrola jest równie ważna w przypadku pozostałych metod leczenia. W przypadku osób leczonych samą dietą należy dokonywać raz w miesiącu skrócony dobowy pomiar glikemii (na czczo i 2 godziny po głównych posiłkach) oraz dodatkowy pomiar raz w tygodniu o różnych porach dnia. Osoby stosujące doustne leki przeciwcukrzycowe skrócony profil glikemii powinny wykonywać częściej – raz w tygodniu oraz dodatkowo jeden pomiar dziennie o różnych porach dnia. Inaczej wygląda samokontrola wśród osób z cukrzycą typu 2 leczonych stałymi dawkami insuliny. W takim przypadku każdego dnia należy dokonać 1-2 pomiary glikemii, dodatkowo raz w tygodniu skrócony profil glikemii, ale także raz w miesiącu pełen dobowy profil glikemii (2).

Odpowiednio prowadzona samokontrola pozwala na optymalnie dobranie insuliny oraz leków. Warto jednak pamiętać, że wszyscy chorzy bez względu na sposób leczenia oraz typ cukrzycy w sytuacji nagłego pogorszenia stanu zdrowia lub wystąpienia złego samopoczucia powinni częściej dokonywać pomiarów glikemii.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

1. Sieradzki J. (red). Cukrzyca Tom 1-2. Warszawa: Via Medica, 2016.
2. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2018. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Diabetologia Kliniczna. 2018;4(1):1-92.

O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Leki w cukrzycy: wskazania, przeciwskazania i dawkowanie

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content