Historia cukrzycy, czyli kiedy wynaleziono insulinę?

historia cukrzycy

Cukrzyca znana jest ludzkości od czasów starożytnych. Jaka jest historia cukrzycy?

Najstarszy opis stanu podobnego do objawów cukrzycy przebiegającego z wielomoczem odnaleziono na papirusie pochodzącym z 1550 r.p.n.e.

Pierwszy raz słowo “diabetes” (syfon – płynący) użył Arteziusz z Kapadocji  (ok. 200 r.n.e) na określenie ucieczki płynów z ustroju, nadmiernego picia płynów z  powodu pragnienia i ogólnego wyniszczenia organizmu prowadzącego do zgonu.

Słodki smak moczu w przebiegu cukrzycy zauważyli już starożytni Grecy czy Egipcjanie.

Pierwsze użycie słowa cukrzyca

W XVII w. dodano słowo do słowa “diabetes”  słowo “mellitus” – co oznaczało miód na określenie słodkiego smaku moczu.

W 1869 r. Langerhans po raz pierwszy wykazał obecność w trzustce wysp. Na jego cześć wyspy trzustkowe zostały nazwane wyspami Langerhansa. W XIX w. stwierdzono  również, że zmarli na cukrzycę mają uszkodzoną trzustkę. W 1889 r. Oskar Minkowski i Joseph von Mering po serii doświadczeń na psach stwierdzili, że wycięcie tego narządu powoduje u psów cukrzycę. Dość szybko udało się też stwierdzić, że insulinę wytwarza specjalny typ komórek, położonych w tzw. wyspach Langerhansa, stanowiących zaledwie 2% masy trzustki.

Cukrzycę wykrywano poprzez badanie moczu. Do czasu wynalezienia insuliny jedynym sposobem leczenia cukrzycy była dieta bezwęglowodanowa. Sama choroba jak i również restrykcyjna dieta doprowadzały szybko do znacznego wyniszczenia organizmu (1).

Wynalezienie insuliny

1921 r. wynaleziono insulinę (Friderick Banting i Charles Best). Obaj badacze za odkrycie hormonu insuliny zostali 2 lata później nagrodzenia nagrodą Nobla.

Po dalszych pracach Jamesa Collipa polegających na oczyszczeniu insuliny zwierzęcej po raz pierwszy zastosowano insulinę zwierzęcą u chorego na cukrzycę czternastolatka z Toronto Leonarda Thompsona (1922 r.).

W Szwecji po raz pierwszy podano insulinę 5-letniemu chłopcu, który dożył 70 lat.

W 1955 r. ustalono skład aminokwasowy insuliny (Friderick Sanger – nagroda Nobla).

W 1958 r. zsyntetyzowano ją chemicznie.

W 1982 r. zaczęto stosować insulinę wytworzoną metodą inżynierii genetycznej.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1. Sieradzki J. (red). Cukrzyca Tom 1-2. Warszawa: Via Medica, 2016.
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Jak funkcjonuje zdrowy organizm?

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content