Hipoglikemia – wszystko o niedocukrzeniu organizmu
Hipoglikemia to niebezpieczne, ostre powikłanie cukrzycy, które rozpoznaje się przy obniżeniu stężenia glukozy we krwi poniżej 70 mg/dl (3,9 mmol/l),…
Do najczęstszych przyczyn cukrzycy typu 2 należą nadmierna masa ciała oraz niski poziom aktywności fizycznej. Stany te sprzyjają rozwojowi zjawiska insulinooporności co prowadzi do wzrostu stężenia glukozy we krwi i rozwoju cukrzycy. Przyczyny cukrzycy typu 1 to z kolei proces autoimmunologiczny. W organizmie dochodzi po produkcji autoprzeciwciał, które prowadzą do destrukcji komórek β w trzustce i w efekcie do bezwzględnego niedoboru insuliny. Cukrzyca typu 1 ujawnia się wówczas gdy zostaje zniszczonych 90% komórek produkujących insulinę.
Jak dotychczas wśród naukowców nie ma zgodności co do przewagi czynników genetycznych czy środowiskowych sprzyjających rozwojowi cukrzycy. Dziedziczy się pewną skłonność do cukrzycy, a największe znaczenie wydają się w tym mieć geny układu zgodności tkankowej (HLA).
Wśród czynników środowiskowych przyczyniających się do rozwoju cukrzycy wymienia się:
Często chorzy na cukrzycę typu 1 zadają lekarzom pytanie o ryzyko wystąpienia cukrzycy u ich dzieci. Na to pytanie nie ma jednolitej odpowiedzi. Ryzyko wśród populacjo ogólnej wynosi około 0,15%. Gdy choruje matka dziecka to ryzyko wynosi około 2% jednak, gdy cukrzycę u matki rozpoznano przed 8 rokiem życia to ryzyko rozwoju cukrzycy u potomstwa wzrasta do 13%. Gdy choruje ojciec to 6% dzieci z takich rodzin rozwinie cukrzycę przed 20 rokiem życia. Gdy mamy parę chorującą na cukrzycę typu 1 to ryzyko posiadania chorego potomstwa może wzrosnąć aż do 30% (2).
U osób z tej szczególnej grupy ryzyka powinno się prowadzić kontrolę glikemii 1 raz w roku!
1. Sieradzki J. (red). Cukrzyca Tom 1-2. Warszawa: Via Medica, 2016.
2. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2018. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Diabetologia Kliniczna 2018; 4(1):1-92.
Hipoglikemia to niebezpieczne, ostre powikłanie cukrzycy, które rozpoznaje się przy obniżeniu stężenia glukozy we krwi poniżej 70 mg/dl (3,9 mmol/l),…
Hiperglikemia to podwyższony poziom glukozy we krwi. U osób zdrowych norma glikemii na czczo wynosi 70-99 mg/dl. U diabetyków o…
Cukrzyca znana jest ludzkości od czasów starożytnych. Jaka jest historia cukrzycy? Najstarszy opis stanu podobnego do objawów cukrzycy przebiegającego z…
Prawidłowe stężenie glukozy w krwi żylnej na czczo (badanie w laboratorium) nie przekracza 100 mg/dl (5,6 mmol/l). Pamiętaj, że przed…
Cukrzyca jest to przewlekła choroba metaboliczna charakteryzująca się niedoborem lub nieprawidłowym działaniem insuliny czego skutkiem jest podwyższony poziomu glukozy we…
Zastanawiałeś się kiedyś jak działa trzustka zdrowej osoby? Jaką pełni funkcję w organizmie i co się dzieje z jedzeniem po…