Aktualności, Badania

Koszt leczenia cukrzycy w Polsce: czy jest aż tak drogo? Sprawdzamy!

Joanna Wiśniewska | 8 lipca 2019
koszt leczenia cukrzycy w polsce

80% diabetyków w Polsce przyznaje, że nie stać ich na optymalną, nowoczesną terapię cukrzycy. Jakie są koszty leczenia cukrzycy w Polsce i na świecie? Jak wygląda życie z cukrzycą w innych krajach?

Jaki jest koszt leczenia cukrzycy w Polsce?

Koszt leczenia cukrzycy w Polsce i na świecie

Pani Hanna z Sokołowa Podlaskiego jest chora na cukrzycę typu 1 od 54 lat. Jej leczenie kosztuje ponad 500 złotych miesięcznie – na leki, które stosuje, nie ma w Polsce refundacji. Musi płacić 100% ceny. Do tej pory na leczenie wydała około 324 000 zł.

Pani Bożena ma 41 lat i cierpi na wyjątkowo agresywną postać cukrzycy. Jej matka oraz brat również – rodzeństwo chorobę odziedziczyło po mamie. Zachorowała w trakcie trwania swojej drugiej ciąży. Na leki Bożena wydaje 650 zł – do tego dochodzą koszty leczenia powikłań: stopy cukrzycowej i polineuropatii. 

Chory na cukrzycę typu 1 otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 152 złotych miesięcznie (1). To zdecydowanie zbyt mało, by pokryć wszystkie koszty leczenia: insulina, glukometr, paski do glukometru, igły do nakłuwacza, pojemniczek i baterie do pompy insulinowej i sama pompa, która potrafi kosztować do 17 tys. zł. 

Aż 62% chorych przyznaje, że przynajmniej raz w życiu zdarzyło im się zrezygnować z zalecanego przez lekarza leku, dlatego, że woleli sięgnąć po tańszy, często jakościowo gorszy zamiennik. Oszczędzanie na dawkach insuliny, by tej starczyło na dłużej to również w Polsce szara rzeczywistość (2).

Czy w innych krajach jest lepiej lub inaczej? 

Jaki jest koszt leczenia cukrzycy w Stanach Zjednoczonych?

Koszt leczenia cukrzycy w Polsce i na świecie

Laura, aby leczyć swoją cukrzycę typu 1 sprzedała samochód, wszystkie meble, na końcu nawet swoje mieszkanie. Oddała psa, którego bardzo kochała, ponieważ nie mogła zapewnić mu życia w dobrych warunkach (3). Tak samo jak samej sobie. 

Lautner po 18 latach życia z cukrzycą typu 1 mówi, że dostęp do insuliny w Stanach jest najtrudniejszym aspektem życia z chorobą. W tym czasie pożyczała pieniądze na ubezpieczenie od rodziców, zamieniła insulinę na tańszy odpowiednik a nawet przeprowadziła się do stanu Kentucky, w którym oferowany jest lepszy plan pomocy diabetykom (4).

Jedna fiolka insuliny bez ubezpieczenia zdrowotnego w Stanach kosztuje $275 (1034,50 zł!). Podczas gdy koszt fiolki insuliny w Polsce waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

26-letni Alec korzystał z ubezpieczenia zdrowotnego swojej mamy. Niecały miesiąc bez tego ubezpieczenia doprowadził do jego śmierci – nie stać go było na wykupienie ubezpieczenia samemu mimo, że pracował na pełen etat. Na insulinę o wartości $1000 miesięcznie również (5). 

W Stanach Zjednoczonych, podobnie jak w Polsce, rezygnują z zalecanego przez lekarza leku, a nawet (w ekstremalnych przypadkach) zdarza im się brać przeterminowaną insulinę! Jak podaje The New York Times, koszt leczenia jednej osoby bez ubezpieczenia korzystającej z pompy insulinowej wynosił w 2014 r. 26 740 dolarów, czyli ponad 100 tys zł (6). A jak wygląda życie diabetyków w innych krajach?

Koszt leczenia cukrzycy w innych krajach?

Powyżej przedstawione sytuacje dotyczą chorych bez ubezpieczenia zdrowotnego (USA), które jest tam bardzo drogie lub chorych z ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce, które nie zapewnia równej pomocy każdemu choremu (refundacja do 26 roku życia) oraz zapewnia jedynie częściową refundację leków (ryczałtowe 30%).

Jak wygląda życie z cukrzycą w innych krajach? Jakie warunki zapewnia opieka zdrowotna poza granicami Polski? (7)

Leczenie cukrzycy ile kosztuje w innych krajach

Ile kosztuje cukrzyca w Niemczech?

Koszt leczenia cukrzycy w Polsce i na świecie

Ubezpieczenie publiczne w Niemczech zapewnia sporo dogodności: dzieci do 14 roku życia i emeryci wszystkie leki na receptę dostają za darmo, a dorośli za fiolkę insuliny na receptę płacą tylko 1 euro. Pompę insulinową można wypożyczyć, jeśli chorego nie stać na zakup własnej (8).

 

Ile kosztuje cukrzyca w Anglii?

Koszt leczenia cukrzycy w Polsce i na świecie

Diabetyk z certyfikatem poświadczającym cukrzycę typu 1, wszystkie dostępne leki może otrzymać całkowicie za darmo. Samodzielnie musi zapłacić jedynie za glukometr. Nawet pompę insulinową otrzymać tam można za darmo. Co ważne, nie ma żadnych ograniczeń dotyczących ilości kupowanych leków – dzięki temu nie dopuszcza się do oszczędzania na dawkach insuliny, a to zapobiega licznych powikłaniom.

 

Ile kosztuje cukrzyca w Brazylii?

Koszt leczenia cukrzycy w Polsce i na świecie

Ze względu na liczne nierówności społeczne, ponad połowa osób chorujących na cukrzycę pozostaje niezdiagnozowana, a aż 75% już zdiagnozowanych nie kontroluje cukrzycy w sposób odpowiedni. 

Właśnie przez wysokie koszty leczenia i ograniczony dostęp do usług zdrowotnych. 

Pojedyncza fiolka Humalogu kosztuje aż połowę miesięcznej wypłaty minimalnej (35 dolarów). 

 

Ile kosztuje cukrzyca w Danii?

Koszt leczenia cukrzycy w Polsce i na świecie

Pacjent z cukrzycą w Danii dostaje nieodpłatny dostęp do narzędzi umożliwiających pełną samokontrolę choroby: leki, wizyty kontrolne, pompę insulinową a nawet refundację na wysiłek fizyczny. 

Jedynie za insulinę pacjent musi zapłacić z własnej kieszeni.

 

Gdzie najlepiej żyć z cukrzycą?

Życie z cukrzycą wiąże się z niekończącą się samokontrolą choroby, ciągłymi wydatkami oraz licznymi kontrolami lekarskimi. 

Po przeanalizowaniu poziomu życia w różnych krajach z tą chorobą widzimy, że niektóre Państwa zapewniają wyższy poziom darmowej pomocy niż w Polsce, jednak kosztem bardzo długich kolejek, długiego czasu oczekiwania na przykład na pompę insulinową (Anglia), wysokich podatków dochodowych czy braku dostępu do najnowszych technologicznie rozwiązań (Dania). 

Inne z kolei Państwa, słabiej zarabiającym diabetykom nie są w stanie zapewnić nawet podstawowej opieki zdrowotnej (USA, Brazylia).

Systemy opieki zdrowotnej w różnych krajach bardzo się między sobą różnią. W żadnym kraju nie opracowano jednak systemu idealnego, który traktowałby wszystkich chorych z jednakowym priorytetem.

Powinniśmy więc zdecydowanie docenić, w jaki sposób pomaga się diabetykom w Polsce, gdzie nawet najubożsi mają szansę podjąć leczenie.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1. Monika Wanat: Ile kosztuje leczenie cukrzycy? https://www.mfind.pl/akademia/ubezpieczenia-zdrowotne/ile-kosztuje-leczenie-cukrzycy/
  2. Pilc A., Kawalec P., Kielar M,. Koszty leczenia cukrzycy typu 1 i 2 w Polsce. Diabetologia Praktyczna 2006, tom 7, nr 5, 287-294.
  3. BBC News https://www.bbc.com/news/world-us-canada-47491964
  4. NPR.org https://www.npr.org/sections/health-shots/2018/11/28/671659349/we-re-fighting-for-our-lives-patients-protest-sky-high-insulin-prices
  5. Björk S. The cost of diabetes and diabetes care. Diabetes Res Clin Pract. 2001 Nov;54 Suppl 1:S13-8.
  6. https://www.szugarfrik.pl/2016/04/24/cukrzyca-dookola-swiata/
  7. https://www.t1international.com/insulin-and-supply-survey/
joanna-wisniewska-cukrzyca.pl
O autorze Joanna Wiśniewska

mgr

Brand Manager

Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kierunku Kognitywistyka. Zainteresowana wpływem emocji na motywację. Jej celem jest szerzenie wiedzy i edukacji cukrzycowej w społeczeństwie.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Jak systemy do ciągłego monitorowania glikemii (CGM) pomagają w walce z diabulimią?

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content