Semaglutyd – lek na cukrzycę i otyłość?
W dzisiejszych czasach cukrzyca i otyłość stanowią poważne wyzwania zdrowotne, z którymi borykają się miliony ludzi na całym świecie. Obie…
Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich Diabetyków. Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszą listę leków refundowanych w cukrzycy, która obowiązuje od 1 maja 2019 r.
Nowością na tej liście jest obecność długo działającego analogu insuliny degludec, dostępnego w preparatach – Tresiba FlexTouch i Tresiba Penfill.
Wskazaniami do refundacji jest cukrzyca typu 1 u osób dorosłych, cukrzyca typu 2 u dorosłych pacjentów leczonych insuliną NPH przez co najmniej 6 miesięcy i z wartością hemoglobiny glikowanej większą lub równą 8% oraz cukrzyca typu 2 u dorosłych pacjentów leczonych insuliną NPH przez co najmniej 6 miesięcy i z udokumentowanymi nawracającymi epizodami ciężkiej lub nocnej hipoglikemii oraz cukrzyca o znanej przyczynie. Po uwzględnieniu refundacji preparat Tresiba FlexTouch będzie kosztowała 102,73 zł, a Tresiba Penfill 87,69 zł.
Pełną listę leków refundowanych w cukrzycy można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia w załączniku do Obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 30 kwietnia 2019 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 maja 2019 r.
W dzisiejszych czasach cukrzyca i otyłość stanowią poważne wyzwania zdrowotne, z którymi borykają się miliony ludzi na całym świecie. Obie…
Od 1 lipca 2024 roku wprowadzono istotne zmiany w refundacji leków dla pacjentów chorujących na cukrzycę. Nowa lista refundacyjna obejmuje…
Śniadanie jest powszechnie uznawane za najważniejszy posiłek dnia, a dla osób z cukrzycą ma ono szczególne znaczenie. Po nocnym okresie…
W ostatnich latach spożycie cukru na osobę w Polsce drastycznie wzrosło. Aż o kilka procent wzrosła liczba osób z nadwagą…
Trzeci zastrzyk szczepionki Moderny zachowuje wysoką skuteczność w ochronie przed nowym wariantem COVID-19 „Omikron” – poinformował producent leku. Testy laboratoryjne…
Kojarzone głównie z funkcją wydalniczą, w rzeczywistości odpowiadają za wiele więcej obszarów i funkcji organizmu. Kiedy chorują, nie bolą, ale…