Aktualności, Nowości

FreeStyle Libre – zasady refundacji w 2024

Redakcja | 12 stycznia 2024
zasady refundacji freestyle libre

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2022 roku (1) zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie od dnia 1 stycznia 2023 roku system Freestyle Libre 2 do ciągłego monitorowania glikemii jest refundowany. Jak odebrać go taniej? Komu przysługują ulgi? Jakie zmiany w refundacji nastąpiły w 2024 roku?

Od 1 stycznia 2024 roku zmieniają się przepisy określające refundację wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, w tym systemów do monitorowania glikemii. Poniżej przedstawiamy nowe zasady refundacji dla systemu FreeStyle Libre 2.

Leczenie cukrzycy typu 1 głównie opiera się o intensywną insulinoterapię. W celu jej kontroli niezbędne jest regularne monitorowanie stężenia glukozy we krwi. FreeStyle Libre oznacza pomiar cukru we krwi bez nakłuwania palca. Od teraz ten sensor do pomiaru glukozy jest refundowany.

Jakie są zmiany w refundacji Freestyle Libre 2 w 2024 roku?

W dwóch podstawowych grupach uprawnionych do refundacji – osób do 26 roku życia i powyżej 26 roku życia nie zmieni się limit finansowania, czyli odpłatność za sensor ani też limit ilościowy. Zmieni się natomiast kod refundacji – ważne, żeby na zleceniu był on podany prawidłowo.

Zasady refundacji FreeStyle Libre 2 zostały doprecyzowane o zapis, że przysługuje ona tylko wtedy, gdy pacjent nie stosuje innych systemów do ciągłego monitorowania glikemii.

Tak jak do tej pory liczba sensorów podlegających refundacji nie może przekroczyć 13 sztuk w przedziale kolejnych 6 miesięcy kalendarzowych. Dodatkowo dodano zmiany w specjalizacjach lekarzy, którzy są uprawnieni do wystawiania zleceń: lekarz chorób wewnętrznych i pediatra (zniesiono wymóg zatrudnienia na oddziale lub w poradni diabetologicznej) oraz lekarz medycyny rodzinnej.

Zmiany dotyczące pasków – sprawdzany będzie do 6 poprzednich miesięcy, przy ocenie kontynuacji nie będzie brany pod uwagę pierwszy miesiąc zlecenia inicjującego (przy „drugiej” kontynuacji już nie ma żadnych ulg).

FreeStyle Libre 2 – jak działa?

FreeStyle Libre 2 to innowacyjny system do ciągłego monitorowania stężenia glukozy. Składa sie z dwóch elementów:

 • 14-dniowego sensora oraz
 • czytnika lub bezpłatnej aplikacji FreeStyle LibreLink, którą można pobrać na telefon.

Korzystanie z sensora Freestyle Libre oznacza koniec z bolesnym nakłuwaniem palców – poziom cukru można sprawdzić w sekundę swoim telefonem. W tym celu wcześniej należy założyć na tylną część ramienia mały sensor, który działa nieprzerwanie aż 14 dni. Przyklejony na ramię czujnik automatycznie zapisuje i mierzy poziom glukozy, tworząc wykres dobowy oraz alarmując o hiper– lub hipoglikemii.

Sensor FreeStyle Libre dokonuje pomiarów w płynie śródtkankowym za pomocą niewielkiego, miękkiego włókna (mikrofilamentu). Po zeskanowaniu pacjent otrzymuje nie tylko aktualny wynik, ale także strzałkę trendu i wykres z ostatnich 8 godzin.

Jak korzystać z sensora Freestyle Libre 2?

Należy założyć na ramię sensor FreeStyle Libre 2 (Google Play lub App Store) i zbliżyć do niego telefon z włączoną aplikacją FreeStyle LibreLink.

UWAGA!

Od aktualizacji aplikacji FreeStyle LibreLink do wersji 2.10.2 w dniu

Na ekranie telefonu pojawi się:

 1. Aktualna glikemia.
 2. Strzałka trendu.
 3. Wykres z pomiarów automatycznie zapisanych przez sensor z ostatnich 8 godzin. Dokładnie wyświetli się, jak zmieniał się Twój poziom cukru po posiłkach, aktywności fizycznej oraz w nocy podczas snu. Można mierzyć poziom cukru tak często, gdy tylko zachodzi potrzeba. Dyskretnie, w 1 sekundę i bez nakłuwania palców.

Jak założyć sensor Freestyle Libre 2?

 1. Należy przygotować skórę do aplikacji: umyć tylną część ramienia wodą z mydłem, zdezynfekować wacikiem nasączonym alkoholem, osuszyć lub poczekać aż miejsce wyschnie naturalnie.
 2. Należy połączyć opakowanie sensora z dołączonym, jednorazowym aplikatorem.
 3. Należy przyłożyć aplikator do ramienia i mocno przycisnąć.
 4. Po sprawdzeniu czy sensor Freestyle Libre 2 mocno przylega i czy działa odpowiednio można zacząć regularne skanowanie.

FreeStyle Libre 2 – gdzie kupić?

Pełnopłatny 14-dniowy sensor FreeStyle Libre 2 można kupić w internecie – na stronach aptek online lub bezpośrednio na stronie producenta.

Sensor w refundacji najłatwiej zamówić przez stronę Diabetyk24. Konieczne wtedy jest wybranie jakiej refundacji dotyczy zakup.

Refundacja Freestyle Libre 2 dla dzieci

Liczba czujników FreeStyle Libre 2 podlegających refundacji nie może przekroczyć 13 sztuk w przedziale 6 kolejnych miesięcy kalendarzowych, do 26 sensorów rocznie.

Za jeden sensor 20% kwoty, czyli 51 zł zapłacą:

 • dzieci od ukończenia 4. do ukończenia 18. roku życia z cukrzycą typu 1 albo 3 z bardzo dobrze monitorowaną glikemią, tj. przy co najmniej 8-krotnych pomiarach glikemii na dobę

Kryterium kontynuacji: co najmniej 8 skanów na dobę.

Refundacja Freestyle Libre 2 dla kobiet w ciąży i połogu z cukrzycą oraz dorosłych z orzeczeniem ze względu na stan wzroku i hiperinsulinizmem wrodzonym

Liczba czujników FreeStyle Libre 2 podlegających refundacji nie może przekroczyć 13 sztuk w przedziale 6 kolejnych miesięcy kalendarzowych, do 26 sensorów rocznie.

Za jeden sensor 30% kwoty, czyli 76,50 zł zapłacą:

 • kobiety w okresie ciąży i połogu z cukrzycą wymagające insulinoterapii
 • dorośli z cukrzycą typu 1 albo 3 albo z innymi typami cukrzycy posiadający orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności ze względu na stan wzroku, wymagający insulinoterapii
 • hiperinsulinizm wrodzony

Refundacja Freestyle Libre 2 dla dorosłych

Liczba czujników FreeStyle Libre 2 podlegających refundacji nie może przekroczyć 13 sztuk w przedziale 6 kolejnych miesięcy kalendarzowych, do 26 sensorów rocznie.

Za jeden sensor 30% kwoty, czyli 76,50 zł zapłacą:

 • dorośli z cukrzycą typu 1 albo 3, albo z innymi typami cukrzycy wymagającymi co najmniej 3 wstrzyknięć insuliny na dobę (intensywna insulinoterapia)

Kryterium kontynuacji:

 1. Ocena kontroli glikemii po upływie minimum 4 miesięcy od daty rozpoczęcia realizacji zlecenia, maksymalnie po 6 miesiącach
 2. TIR (time in range) w zakresie 70-180 mg/dl >70% czasu lub HbA1c poniżej 7,5%, lub inne indywidualnie określone cele terapeutyczne we współpracy z lekarzem
 3. Aktywność czujnika przez co najmniej 75% czasu w przedziale wynikającym z okresu użytkowania zrefundowanych czujników

W przypadku niespełniania warunków kontynuacji zlecenia ponowne zlecenie może być wystawione po upływie kolejnych 6 miesięcy od zakończenia realizacji poprzedniego zlecenia.

Który lekarz może wystawić zlecenie na refundację FreeStyle Libre 2?

Osobami uprawnionymi do wypisania zlecenia na refundowane systemy FreeStyle Libre 2 są:

 • diabetolog
 • kardiolog
 • endokrynolog
 • ginekolog
 • lekarz podstawowej opieki zdrowotnej
 • geriatra
 • lekarz chorób wewnętrznych
 • pediatra
 • od tego roku zlecenie na refundację FreeStyle Libre 2 może wystawić także lekarz medycyny rodzinnej (3).

Kody dla systemu FreeStyle Libre 2

R.05.01.00 – hiperinsulinizm lub glikogenoza

R.05.01.01 (dawniej P.137.01) – dzieci z cukrzycą typu 1 lub typu 3

Dzieci od ukończenia 4. do ukończenia 18. roku życia z cukrzycą typu 1 albo 3 z bardzo dobrze monitorowaną glikemią, tj. przy co najmniej 8-krotnych wyświetleń/skanów glikemii na dobę. Kod ten określa dopłatę pacjenta do sensora na poziomie 20%.

R.05.01.02 (dawniej P.137.02) – kobiety z cukrzycą w ciąży i połogu

Wszystkie ciężarne z cukrzycą ciążową mają prawo do refundacji systemu FeeStyle Libre 2 z dopłatą 20% za sensor. Wcześniej refundacja była ograniczona do kobiet z cukrzycą ciążową przyjmujących insulinę. Kod ten określa dopłatę pacjenta do sensora na poziomie 30%.

R.05.01.03 (dawniej P.137.00) – osoby niewidome

Osoby dorosłe z cukrzycą, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności ze względu na wzrok, wymagający insulinoterapii. Kod ten określa dopłatę pacjenta do sensora na poziomie 20%.

R.05.02 (dawniej P.137A) – dorośli z cukrzycą typu 1 lub typu 3 oraz typu 2 na min. 3 wstrzyknięciach

Osób dorosłych z cukrzycą typu 1 albo 3, albo z innymi typami cukrzycy wymagającymi co najmniej 3 wstrzyknięć insuliny na dobę (intensywna insulinoterapia). Kod ten określa dopłatę dla pacjenta na poziomie 30%.

Gdzie można zrealizować zlecenie na refundację Freestyle Libre 2?

Online na stronie sklepu www.diabetyk24.pl.

Wystarczy wybrać sensor FreeStyle Libre 2 i rodzaj refundacji oraz podać numer zlecenia i dane do dostawy w koszyku.

Można to również zrobić telefonicznie pod numerem +48 22 464 86 86.

Co jest potrzebne, by uzyskać refundowany sensor FreeStyle Libre?

Aby uzyskać refundowany sensor FreeStyle Libre 2 należy spełnić odpowiednie warunki dokładnie opisane w rozporządzeniu. Kto zatem może otrzymać refundowany czujnik do systemu monitorowania stężenia glukozy Flash?

 • Pacjenci w wieku od 4 do 18 lat; kobiety w okresie ciąży i połogu z cukrzycą wymagające insulinoterapii oraz osoby niedowidzące ze znacznym stopniem niepełnosprawności; dorośli z cukrzycą typu 1 albo 3 albo z innymi typami cukrzycy posiadający orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności ze względu na stan wzroku, wymagający insulinoterapii; hiperinsulinizm wrodzony.
 • Dorośli z cukrzycą typu 1 albo 3, albo z innymi typami cukrzycy wymagający intensywnej insulinoterapii – min. 3 wstrzyknięcia insuliny na dobę.

Refundowane czujniki (sensory) do systemu monitorowania stężenia glukozy Flash wydawane są na podstawie zlecenia na wyroby medyczne, wystawionego przez uprawnionego lekarza.

Jaki jest koszt sensora? (Przed i po refundacji FreeStyle Libre 2)

 • Koszt sensorów FGM dla pacjentów 4-18 roku życia:

Freestyle Libre 2 – limit 13 sztuk na 6 miesięcy, odpłatność dla pacjenta wynosi 20% lub 30%.

Cena pełnopłatna za 1 sztukę wynosi 255 zł.

Dopłata pacjenta będzie wynosiła 20% lub 30% od ceny 255 zł za sensor. Co oznacza, że przy 20% odpłatności pacjent zapłaci za sensor 51 zł, a przy 30% odpłatności – 76,50 zł.

 • Koszt sensorów FGM dla pacjentów >18 roku życia:

Freestyle Libre 2 – limit 13 sztuk na 6 miesięcy, odpłatność dla pacjenta wynosi 30%.

Cena pełnopłatna za 1 sztukę wynosi 255 zł.
Cena po refundacji 76,50 zł: na miesięczny koszt korzystania z sensora w wysokości 153 zł (2 transmitery/miesiąc).

Czy koszt leczenia cukrzycy w Polsce jest faktycznie tak wysoki? Dzięki wprowadzeniu refundacji na FGM nowoczesne leczenie cukrzycy jest zdecydowanie bardziej osiągalne. W innym artykule porównaliśmy koszt leczenia cukrzycy w Polsce z innymi krajami, takimi jak Stany Zjednoczone, Brazylia, Niemcy czy UK. Okazuje się, że Polska tym w porównaniu wypada całkiem dobrze…

Ile czujników (sensorów) maksymalnie przysługuje na miesiąc?

Zgodnie z rozporządzeniem w miesięcznym limicie można otrzymać do 3 sztuk, jednak nie więcej niż 13 sztuk w ciągu 6 miesięcy.

Inne narzędzia dla diabetyków

Pobierz za darmo naszą aplikację Cukrzyca.pl

Aplikacja Cukrzyca.pl to darmowa aplikacja dla cukrzyków, z którą użytkownik dostaje od naszych dietetyków dopasowany plan diety, zintegrowany kalkulator insuliny oraz dziennik samokontroli z wynikami badań, historią poziomów glikemii. Dodatkowo w tej aplikacji dla diabetyków znajdziecie moduł motywacji, z naszymi eksperckimi treściami zarówno w formie tekstowej, jak i spotkań audio z coachami, oraz medytacje, które obniżą Was poziom stresu.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

 1. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220002319
 2. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220002319/O/D20222319.pdf
 3. https://www.freestyle.abbott/pl-pl/refundacja.html
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

100 000 dzieci przebadanych w kierunku zapobiegania cukrzycy typu 1

DARMOWY PREZENT!!!

  Skip to content