Aktualności

Szczepionki przeciwko grypie już w aptekach. Kto otrzyma refundację?

Anna Bajerska | 2 września 2022
szczepionki przeciwko grypie w aptekach refundacja

Z początkiem września rozpoczyna się sezon szczepień 2022/2023r. Jest to odpowiedni okres na
to, aby zabezpieczyć swój organizm przed wirusami.

Szczepionki przeciwko grypie w aptekach

Jak przypominają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, coroczne szczepienia ograniczają transmisję wirusa grypy wśród społeczeństwa. Decyzją Ministerstwa Zdrowia w tym roku pacjenci będą mogli zaszczepić się przeciw grypie nie tylko w placówkach medycznych, ale również w aptekach.

Wybrane apteki są już do tego przygotowane. W tym roku do Polski trafi ok. 3 mln szczepionek.
Grypa sezonowa jest poważnym problemem zdrowia publicznego na świecie i ogromnym obciążeniem ekonomicznym dla systemu opieki zdrowotnej i gospodarki.. W Polsce notuje się od 3 do 5 mln zachorowań lub podejrzeń zachorowań rocznie. Realne koszty zachorowania w Polsce wynoszą nawet 3,1 mld złotych, na co wskazuje raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Dodatkowo, w bieżącym sezonie możemy spodziewać się współwystępowania zachorowań na grypę oraz COVID-19, tzw. twindemia – do takiej sytuacji doszło m.in. w Australii i Wielkiej Brytanii. Okres jesienno-zimowy jest najlepszym momentem na przygotowanie swojego organizmu na zbliżającą się falę zachorowań. W związku z tym, światowe organizacje, jak Amerykański Komitet ds. Szczepień Ochronnych (ACIP) czy Brytyjski Wspólny Komitet ds. Szczepienia i Immunizacji (JCVI) rekomendują jak najszybsze zaszczepienie się przeciwko grypie.

Polacy nie muszą obawiać się o dostępność szczepionek – do Polski trafi ich ok. 3 mln przeznaczonych do refundacji oraz sprzedaży komercyjnej.

SZCZEPIENIA NAJLEPSZYM ZABEZPIECZENIEM

Ze względu na dużą zmienność wirusa grypy, Światowa Organizacja Zdrowia konsekwentnie wzywa do corocznego poddawania się szczepieniom profilaktycznym, które są najlepszym sposobem przeciwdziałania zachorowaniom, a przede wszystkim groźnym powikłaniom pogrypowym. W Polsce i na świecie szczepienia są zalecane wszystkim osobom powyżej 6 miesiąca życia przez przedstawicieli środowisk medycznych, w tym ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy oraz Główny Inspektorat Sanitarny.

Szczepienia przeciwko grypie szczególnie rekomendowane są:
 osobom chorującym przewlekłe,
 dzieciom poniżej 5 roku życia,
 osobom w wieku powyżej 55 lat,
 pracownikom ochrony zdrowia oraz placówek zapewniających opiekę osobom chorym
i niepełnosprawnym,
 pracownikom wykonującym zawody wymagające częstego kontaktu z ludźmi.
Szczepienia chronią nie tylko przed grypą, ale przede wszystkim przed groźnymi dla zdrowia i życia
powikłaniami.

BEZPŁATNE SZCZEPIENIA RÓWNIEŻ APTEKACH

Decyzją Ministerstwa Zdrowia z dn. 9 sierpnia 2022 r. od września br. usługa szczepienia przeciwko grypie w aptekach i placówkach POZ będzie bezpłatna, czyli finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Od 1 września bezpłatne szczepienia są dostępne w aptekach, które zgłosiły się do oddziałów NFZ w swoim województwie po możliwość rozliczenia finansowego świadczenia zdrowotnego.

Bezpłatne refundowane szczepionki na podstawie recepty otrzymają seniorzy w wieku 75+ oraz kobiety w ciąży.

Refundacja w wysokości 50% za preparat należy się: dzieciom po ukończeniu 6 m.ż., osobom chorującym przewlekle i z obniżoną odpornością oraz pacjentom powyżej 65 r.ż. Za samą usługę szczepienia, bez względu na to czy zostanie ona wykonana w aptece, czy w placówce POZ, pacjent nie poniesie żadnego kosztu.

Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z obciążenia, jakie generują zachorowania oraz powikłania pogrypowe. Farmaceuci są przygotowani do szczepień i czekają w aptekach na pierwszych pacjentów, którzy chcą zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed nadchodzącym sezonem zachorowań. Warto pamiętać, że polskie apteki odwiedza codziennie ok. 2 mln pacjentów.

W aptekach, które zgłosiły swoją gotowość do Wojewódzkich Oddziałów NFZ, od dziś już można poddać się szczepieniu ochronnemu przeciw grypie. Szczepienie to najlepiej przyjąć przed szczytem zachorowań, który przypada zazwyczaj w lutym/marcu  – podkreśla dr n. farm. Mikołaj Konstanty, Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej.

DROGA DO SZCZEPIENIA

W tym sezonie szczepień można zaszczepić się przeciwko grypie zarówno w punktach POZ (dzieci i dorośli), jak i aptekach (dorośli). Bez względu na miejsce szczepienia, pierwszym etapem wykonywanej usługi jest poddanie się kwalifikacji lekarskiej w placówce podstawowej opieki zdrowotnej i uzyskanie recepty (z refundacją, bądź nie).

Następnie można:
 poddać się usłudze szczepiennej w punkcie POZ,
 udać się do apteki, aby zakupić tam odpowiednią szczepionkę.

Po zakupie w aptece, można od razu zaszczepić się u farmaceuty, bądź wrócić do punktu szczepień w placówce medycznej, by tam poddać się zabiegowi szczepienia. Polscy farmaceuci są przygotowani na zbliżający się sezon, a pierwsze dostawy szczepionek są już dostępne.
————————————————————————————————————————————–
Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jest inicjatywą społeczną niezależnych ekspertów medycznych. Program od 10 lat
prowadzi w Polsce działania edukacyjne na rzecz budowania świadomości zagrożeń wynikających z tej choroby, jak
i podniesienia poziomu wyszczepialności przeciw grypie, zarówno wśród pacjentów z grup ryzyka, jak też w całym
społeczeństwie. Działania skierowane są do środowiska medycznego, opinii publicznej, samorządów oraz do pracodawców.
Przedsięwzięcie spotkało się z aprobatą najważniejszych instytucji działających na rzecz poprawy zdrowia publicznego, wielu
organizacji zrzeszających lekarzy, pracodawców, związki samorządów i towarzystwa medyczne. Więcej informacji na stronie
www.opzg.pl

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Opole: badania nad wpływem cukrzycy na zaburzenia słuchu u dzieci

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content