Aktualności, Porady

7 wskazówek jak przetrwać święta z cukrzycą

Redakcja | 13 grudnia 2019
jak przetrwac swieta z cukrzyca

Wigilia i okres Bożego Narodzenia to przepiękny czas. W większości celebrujemy go przy świątecznym stole zastawionym tradycyjnymi przysmakami. Święta stawiają zatem wiele wyzwań diabetykom, a utrzymanie prawidłowych glikemii w tym okresie bywa trudniejsze niż zazwyczaj. Jak zatem z tym sobie poradzić? Nie ma jednej złotej recepty dla wszystkich, gdyż zależy to od wielu czynników jak między innymi sposobu leczenia.

Dla osób leczonych doustną farmakoterapią, istotne będzie mimo wszystko ograniczenie spożywanych węglowodanów o wysokim indeksie w postaci np.

  • kompotu z suszu,
  • ziemniaków czy też
  • jasnego pieczywa

na rzecz innych przysmaków oraz włączenie aktywności fizycznej.

Osoby leczone insulinoterapią przede wszystkim muszą skupić się na liczeniu WW i WBT (w przypadku osób korzystających z pompy) i odpowiednim podaniu insuliny. Zadanie to utrudnione jest szczególnie wtedy, gdy nie przygotowujemy potraw sami.

Podsuwamy kilka wskazówek, które pomogą Wam zmierzyć się z tym zadaniem:

  1. Zachowaj regularność posiłków. Warto, aby mimo dnia świątecznego zachować regułę 5 posiłków. Śniadanie to podstawa! Rób 2,5-4 godzinne przerwy pomiędzy poszczególnymi posiłkami.
  2. Nie przejadaj się. Umiar jest złotym środkiem. Spróbuj wielu potraw, ale kontroluj ich ilość.
  3. Pamiętaj o samokontroli. Mimo świątecznego pędu przygotowań oraz rodzinnych spotkań nie zapominaj o regularnym badaniu poziomu cukru.
  4. Spędzaj czas aktywnie. Aktywność fizyczna będzie sprzymierzeńcem w utrzymaniu prawidłowych glikemii, ale również sposobem na spędzenie wolnego czasu z rodziną nie tylko przy stole. Długi spacer czy sporty zimowe to dobry pomysł na świąteczne popołudnie.
  5. Uważaj na alkohol. Szczególnie nie są polecane słodkie nalewki, likiery oraz piwo.
  6. Spróbuj przygotować świąteczny deser w nieco innej wersji niż tradycyjna. Wykorzystaj zmodyfikowany przepis, który zamiast cukru będzie zawierał np. ksylitol, a zamiast mąki pszennej np. mąkę owsianą.
  7. Unikaj “dojadania” po świętach. Okres świąteczny często rozciąga się w czasie i również po świętach pozwalamy sobie na więcej, wypadamy tym samym z rytmu zdrowego odżywiania.

Pamiętajcie, aby w tym wszystkim nie popadać w skrajność i zachować dystans. Święta to przede wszystkim czas radości i spokoju.

O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Przeczytaj także

Pierniki bez cukru