Aktualności, Porady

10 wskazówek jak przetrwać święta z cukrzycą

Redakcja | 13 grudnia 2019
jak przetrwac swieta z cukrzyca

Wigilia i okres Bożego Narodzenia to przepiękny czas. W większości celebrujemy go przy świątecznym stole zastawionym tradycyjnymi przysmakami.

Święta z cukrzycą: wyzwania i możliwości

Święta stawiają zatem wiele wyzwań diabetykom, a utrzymanie prawidłowych glikemii w tym okresie bywa trudniejsze niż zazwyczaj. Jak zatem z tym sobie poradzić? Nie ma jednej złotej recepty dla wszystkich, gdyż zależy to od wielu czynników: sposobu leczenia, sposobu odżywiania na co dzień czy postawionej diagnozy.

Cukrzyca a święta u osób z leczonych farmakologicznie

Dla osób leczonych doustną farmakoterapią istotne będzie mimo wszystko ograniczenie spożywanych węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym w postaci np.

  • kompotu z suszu,
  • ziemniaków czy też
  • jasnego pieczywa

na rzecz innych przysmaków o niższym indeksie oraz włączenie aktywności fizycznej. Już nawet 15 minut spaceru po obiedzie zmniejsza wyrzut glukozy we krwi.

Cukrzyca a święta u osób leczonych insulinoterapią

Osoby leczone insulinoterapią przede wszystkim muszą skupić się na liczeniu WW i WBT (w przypadku osób korzystających z pompy) i odpowiednim podaniu insuliny. Zadanie to utrudnione jest szczególnie wtedy, gdy nie przygotowujemy potraw sami.

10 rad na niskie cukry podczas świąt

Monitorowanie poziomu cukru podczas świąt może być nie lada wyzwaniem. Warto oczywiście pilnować ilości i jakości spożywanych potraw, w trosce o uniknięcie hiperglikemii. Pamiętajcie, że niezbędne jest tutaj także wsparcie i zrozumienie rodziny. Diagnoza cukrzycy zawsze dotyczy wszystkich członków rodziny, którzy powinni wykazać się odpowiednim wsparciem.

Podsuwamy kilka wskazówek, które pomogą Wam zmierzyć się z tym zadaniem:

  1. Planowanie posiłków:
    • Zorganizuj regularne posiłki i przekąski. Unikaj długich okresów bez jedzenia. Warto, aby mimo dnia świątecznego zachować regułę 5 posiłków. Śniadanie to podstawa! Rób 2,5-4 godzinne przerwy pomiędzy poszczególnymi posiłkami.
    • Wybieraj zdrowe opcje, takie jak chude białko, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe i zdrowe tłuszcze.
  2. Uważaj na ilość węglowodanów:
    • Monitoruj ilość spożywanych węglowodanów, szczególnie prostych, takich jak cukry rafinowane. Wybieraj produkty o niskim indeksie glikemicznym.
    • Ogranicz spożycie słodyczy, ciast i innych wysokokalorycznych przekąsek.
  3. Regularne pomiary poziomu cukru we krwi:
  4. Uważaj na porcje:
    • Kontroluj wielkość porcji, aby unikać nadmiernego spożycia kalorii i węglowodanów.
  5. Unikaj alkoholu lub spożywaj go z umiarem:
    • Alkohol może wpływać na poziom cukru we krwi, więc jeśli pijesz, rób to z umiarem i najlepiej w towarzystwie jedzenia. Szczególnie nie są polecane słodkie nalewki, likiery oraz piwo.
  6. Zamień niezdrowe składniki na zdrowsze alternatywy:
    • Przygotuj potrawy, używając mniej tłuszczu, soli i cukru.
    • Zastąp białą mąkę pełnoziarnistą, a cukry dodane – naturalnymi słodzikami. Wybierz przepisy na ciasta, które są zalecane osobom z cukrzycą lub insulinoopornością.
    • Wykorzystaj zmodyfikowany przepis na świąteczne pierniczki, który zamiast cukru będzie zawierał np. ksylitol, a zamiast mąki pszennej np. mąkę owsianą.
  7. Bądź aktywny fizycznie:
    • Włącz aktywność fizyczną do swojego harmonogramu świątecznego. Spacer po posiłku może pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi. Aktywność fizyczna będzie sprzymierzeńcem w utrzymaniu prawidłowych glikemii, ale również sposobem na spędzenie wolnego czasu z rodziną nie tylko przy stole. Długi spacer czy sporty zimowe to dobry pomysł na świąteczne popołudnie.
  8. Komunikuj się z rodziną i przyjaciółmi:
    • Poinformuj bliskich o swoich potrzebach dietetycznych, aby uniknąć sytuacji niekomfortowych i zminimalizować presję spożywania potraw, które mogą wpływać negatywnie na poziom cukru we krwi.
  9. Zaplanuj posiłki z wyprzedzeniem:
    • Planuj posiłki i przekąski z wyprzedzeniem, aby uniknąć impulsywnego jedzenia.
  10. Unikaj “dojadania” po świętach.
    • Okres świąteczny często rozciąga się w czasie i również po świętach pozwalamy sobie na więcej, wypadamy tym samym z rytmu zdrowego odżywiania.

Pamiętaj, że każdy przypadek cukrzycy jest inny, więc zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby dostosować zalecenia do indywidualnych potrzeb i warunków zdrowotnych.

Pamiętajcie, aby w tym wszystkim nie popadać w skrajność i zachować dystans. Święta to przede wszystkim czas radości i spokoju.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Cukrzyca a SIBO

Cukrzyca należy do najczęściej występujących chorób przewlekłych na świecie. Związane z nią komplikacje mogą wpływać na różne układy i narządy,…

Czytaj dalej »

Pierniki bez cukru

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content