Semaglutyd – lek na cukrzycę i otyłość?
W dzisiejszych czasach cukrzyca i otyłość stanowią poważne wyzwania zdrowotne, z którymi borykają się miliony ludzi na całym świecie. Obie…
Rok 2024 przyniesie wiele zmian w systemie ochrony zdrowia. Zmiany dotyczą refundacji leków na cukrzycę, leków na zamówienie, programów lekowych, szczepionek i wyrobów medycznych. Zmienią się także zasady traktowania pacjentów na SOR-ach. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2024 r.
W listopadzie z listy refundacyjnej zniknęły dwie flozyny, czyli leki obniżające poziom cukru we krwi. Były to dapagliflozyna i kanagliflozyna, nadal refundacją objęty był trzeci lek z grupy flozyn – empagliflozyna.
Dapagliflozyna wraca na listę wraz z początkiem 2024 roku. Będzie refundowana dla pacjentów z cukrzycą typu 2, niewydolnością serca i przewlekłą chorobą nerek. Ministerstwo Zdrowia zmieniło też kryteria refundacji – większa grupa pacjentów z przewlekłą chorobą nerek i niewydolnością serca będzie mogła skorzystać z leku.
Dapagliflozyna wraca też na listę darmowych leków dla osób mających 65 lat i więcej.
Nowa lista refundacyjna to także korzystne zmiany dla pacjentów nefrologicznych. Od 1 stycznia 2024 r. wchodzą w życie zmiany w programie lekowym B.113 dla pacjentów z przewlekłą chorobą nerek. To program lekowy ketoanalogami aminokwasów realizowany od prawie trzech lat, ale do tej pory obejmujący wąską grupę pacjentów.
Teraz będzie mógł być stosowany u pacjentów z BMI powyżej normy (BMI do 30 kg/m2), wyższym niż dotychczas poziomem białkomoczu (<2,0 g/g kreatyniny/dobę) i u pacjentów z dobrze wyrównaną cukrzycą (poziom HBA1c poniżej 7,5 proc., wcześniej cukrzyca sama w sobie wykluczała osoby z programu).
Nowe możliwości leczenia zyskają m.in. pacjenci ze szpiczakiem plazmocytowym, przewlekłą białaczką limfocytową, a także chłoniakami.
Refundowane terapie zostaną przesunięte do wcześniejszych linii leczenia, m.in. możliwość zastosowania polatuzumabu wedotyny w I linii chłoniaka rozlanego z dużych komórek B (DLBCL) czy brentuksymabu wedotyny w I linii chłoniaka Hodgkina. Nowe możliwości leczenia w I linii dotyczą także zanubrutynibu w monoterapii oraz kombinacji wenetoklaksu i obinutuzumabu w przewlekłej białaczce limfocytowej, a także daratumumabu w szpiczaku plazmocytowym.
Od stycznia refundowana będzie szczepionka przeciwko półpaścowi o nazwie Shingrix dla pacjentów powyżej 65 roku życia u których występuje wyższe ryzyko zachorowania oraz powikłań.
Ministerstwo wymienia choroby, jakie do tego kwalifikują:
Od stycznia zmieni się także sposób funkcjonowania szpitalnych oddziałów ratunkowych – SOR. Pomoc udzielana pacjentom będzie zależała od wyniku segregacji medycznej, tzw. triażu polegającym na przyporządkowaniu pacjentów do grup pilności pod względem konieczności udzielenia pomocy medycznej. Pacjent zakwalifikowany jako przypadek stabilny zostanie przekierowany z SOR-u do poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), w tym do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Główne kolory triażu:
W niektórych szpitalach używane są jeszcze dwa kolory: pomarańczowy (pomoc bardzo pilna, czas oczekiwania na badanie do 10 min.) i niebieski (pomoc odroczona, czas oczekiwania na badanie do 240 min.)
Przypadki stabilne są oznaczone kolorem zielonym lub niebieskim.
1 stycznia 2024 r. wchodzą też w życie nowe przepisy dotyczące refundacji wyrobów medycznych z kilku kategorii. W wielu przypadkach zwiększy się limit finansowania przez NFZ, tym samym pacjent mniej zapłaci z własnej kieszeni. Dotyczy to:
Dodatkowo, pacjent zyska możliwość realizacji recept u różnych świadczeniodawców bez konieczności ponownego wystawiania zlecenia.
W dzisiejszych czasach cukrzyca i otyłość stanowią poważne wyzwania zdrowotne, z którymi borykają się miliony ludzi na całym świecie. Obie…
Od 1 lipca 2024 roku wprowadzono istotne zmiany w refundacji leków dla pacjentów chorujących na cukrzycę. Nowa lista refundacyjna obejmuje…
Śniadanie jest powszechnie uznawane za najważniejszy posiłek dnia, a dla osób z cukrzycą ma ono szczególne znaczenie. Po nocnym okresie…
Z nowego programu Profilaktyka 40 Plus raz na pięć lat będą mogli skorzystać obywatele w wieku 40-65 lat. Jakie badania…
Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich Diabetyków. Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszą listę leków refundowanych w cukrzycy, która obowiązuje od 1 maja…
W połowie sierpnia 2019 powstała akcja Oddam w dobre ręce 26+. W ciągu kilku godzin było w niej już wielu…