Aktualności

Opieka koordynowana dla pacjentów ze stanem przedcukrzycowym!

Redakcja | 6 listopada 2023
opieka koordynowana stan przedcukrzycowy

Specjaliści medycyny rodzinnej zyskują szerszy zakres uprawnień. 1 listopada 2023 r. został poszerzony katalog dostępnych badań diagnostycznych. Wprowadzono także nowy zakres opieki koordynowanej w dziedzinach nefrologii, diabetologii oraz endokrynologii. Zyskają na tym zarówno pacjenci, którzy otrzymają lepszą opiekę, jak i lekarze, którzy będą mogli lepiej wykorzystać swoje kompetencje.

Jakie możliwości ma lekarz POZ od 1 listopada?

Lekarze POZ będą mogli wystawiać skierowania na badania dotyczące najczęstszych alergenów, takich jak:

 • pyłki drzew,
 • kurz,
 • mleko,
 • orzechy,
 • pszenica.

To pozwoli na szybszą i skuteczniejszą diagnostykę alergii oraz skuteczniejsze leczenie. Lekarz POZ będzie w stanie wdrożyć odpowiednie leczenie lub szukać innych przyczyn dolegliwości. Dzięki tym zmianom chorzy nie będą już musieli tracić czasu na oczekiwanie w kolejce do alergologa.

Od 1 listopada także lekarz POZ, jeśli podejrzewa chorobę niedokrwienną serca, może wystawić skierowanie na badanie tomografii komputerowej tętnic wieńcowych

Opieka koordynowana dla pacjentów ze stanem przedcukrzycowym!

Kolejna istotna zmiana dotyczy opieki koordynowanej dla nowych grup pacjentów. Teraz objęci nimi zostają pacjenci ze zdiagnozowanym stanem przedcukrzycowym, co wcześniej nie było możliwe. Co więcej, pacjenci z nadczynnością tarczycy również mogą skorzystać z opieki koordynowanej, podczas gdy wcześniej była ona dostępna tylko dla pacjentów z niedoczynnością tarczycy.

Poza tym, lekarze POZ mogą teraz skuteczniej diagnozować i leczyć pacjentów z przewlekłą chorobą nerek, mając do dyspozycji zarówno wczesną diagnostykę, jak i terapię. Możliwe są konsultacje specjalistyczne oraz edukacja.

Tym samym przychodnie POZ, które przystąpiły do opieki koordynowanej mogą teraz realizować ją w pięciu grupach schorzeń:

 • chorób płuc,
 • schorzeń kardiologicznych,
 • chorób nerek,
 • chorób tarczycy (zarówno niedoczynności, jak i nadczynności),
 • cukrzycy (zarówno zaawansowanej, jak i stanów przedcukrzycowych).

Konsultacje specjalistyczne w ramach opieki koordynowanej dla dzieci do 18. roku życia

W ramach opieki koordynowanej w przychodniach POZ istnieje również możliwość konsultacji specjalistycznych dla dzieci do 18. roku życia w dziedzinie diabetologii, kardiologii dziecięcej, chorób płuc, nefrologii i endokrynologii.

“Bardzo nas cieszą nowe możliwości diagnostyczne” mówi Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. “Teraz będziemy mogli szybciej i dokładniej diagnozować oraz zapewnić skuteczniejsze leczenie. To dobry krok w poprawie opieki na naszymi pacjentami. Czekamy jeszcze na zarządzenia Narodowego Funduszu Zdrowia, które pozwolą nam wdrożyć nowe zakresy opieki.”

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Nie zmieniłem igły do pena. Co teraz?

DARMOWY PREZENT!!!

  Skip to content