Semaglutyd – lek na cukrzycę i otyłość?
W dzisiejszych czasach cukrzyca i otyłość stanowią poważne wyzwania zdrowotne, z którymi borykają się miliony ludzi na całym świecie. Obie…
Ozempic i Trulicity, analogi GLP-1, zarejestrowane w Polsce do leczenia cukrzycy typu 2, widnieją na liście 208 leków zagrożonych brakiem dostępności (1) w naszym kraju. Od dłuższego czasu występują trudności z wykupieniem recept na te leki.
Inkretynowe leki przeciwcukrzycowe z działaniem odchudzającym biją rekordy popularności. Dostępność tych leków może być utrudniona ze względu na większe zainteresowanie niż producenci przewidywali.
Ozempic (semaglutyd) jest dopuszczony do obrotu już od kilku lat. Novo Nordisk zarejestrował również semaglutyd jako lek odchudzający pod inną nazwą: Wegovy. Chcąc wesprzeć sprzedaż nowego preparatu, Novo Nordisk stworzył w Stanach Zjednoczonych kampanię informacyjną dla pacjentów z nadwagą z największymi gwiazdami.
“Zmieńmy sposób, w jaki mówimy o otyłości. Ponad 40% dorosłych w Stanach Zjednoczonych cierpi na otyłość. Jednak jeśli chodzi o rozmowę o wadze, brakuje empatii i otwartości. Chcemy, aby świat wiedział, że dzięki nauce i zrozumieniu otyłość jest stanem zdrowia, z którym można sobie poradzić.”
Niewątpliwy wpływ na popularność leku miał również Elon Musk, który schudł po semaglutydzie i pochwalił się tym na Twitterze (2). Zbyt duża masa ciała jest niewątpliwie zjawiskiem niekorzystnym, jednak lek pierwotnie był przeznaczony dla chorych na cukrzycę typu 2 i to właśnie im z początku przepisywano semaglutyd. Po kampaniach Novo Nordisk z semaglutydu zaczęli korzystać również inne osoby, co zdecydowanie zwiększyło jego popularność.
Novo Nordisk prosi lekarzy o ograniczenie ordynowania leku nowym pacjentom i kontynuację terapii tylko w zarejestrowanych wskazaniach. Priorytetowi powinni być pacjenci cukrzycowi.
27 lipca 2023 r. Agencja Reuttersa poinformowała, że Novo Nordisk ma problemy z zachowaniem norm jakościowych produkcji Wegovy. Firma podjęła kooperacje z brukselskim Catalent, którego zakład produkcyjny napełnia wstrzykiwacze dla Novo Nordisk.
Amerykańska Agencja Leków i Żywności (FDA) zgłosiła w październiku 2021 r. zastrzeżenia do systemu filtracji powietrza w zakładzie Catalent. Stwierdzono wielokrotne awarie, które mogły skutkować brakiem sterylności leków. Kolejna inspekcja przeprowadzona w sierpniu 2022 r. wykazała, że pojawiły się nowe problemy z jakością powietrza w obszarach sterylnych.
W październiku 2021 r. Catalent wstrzymał produkcję celem naprawy usterek, a dostępność Wegovy miała zacząć się od tego czasu poprawiać. W grudniu 2022 r. Novo Nordisk poinformowało o zapewnieniu pełnej dostępności, jednak już w maju zredukowało dostawy dawek startowych o połowę. W czerwcu 2023 r. z kolei Catalent poinformował, że potrzebuje więcej czasu na naprawę problemów w zakładzie w Brukseli, a FDA umieściła informację, że problemy z dostępnością Wegovy potrwają do września 2023 r.
Akcje Novo Nordisk, produkującego popularny lek Ozempic, odnotowały drastyczny wzrost od początku roku, osiągając prawie 38% w porównaniu ze wcześniejszym rokiem, a we wtorek o prawie 16%, osiągając rekordowy poziom ponad 187 dolarów.
Wielki dzień duńskiego producenta leków następuje po opublikowaniu wyników zakrojonych na szeroką skalę badań, które wykazały, że produkowany przez tę firmę lek na otyłość Wegovy zmniejsza ryzyko poważnych niepożądanych zdarzeń sercowo-naczyniowych o 20% (3).
Dobra passa Novo Nordisk trwa. Kolejne badania potwierdzające nowe działania semaglutydu wydają się ją tylko umacniać.
W dzisiejszych czasach cukrzyca i otyłość stanowią poważne wyzwania zdrowotne, z którymi borykają się miliony ludzi na całym świecie. Obie…
Od 1 lipca 2024 roku wprowadzono istotne zmiany w refundacji leków dla pacjentów chorujących na cukrzycę. Nowa lista refundacyjna obejmuje…
Śniadanie jest powszechnie uznawane za najważniejszy posiłek dnia, a dla osób z cukrzycą ma ono szczególne znaczenie. Po nocnym okresie…
W najbliższy poniedziałek, 27 czerwca, Gdyńskie Centrum Zdrowia zaprasza na bezpłatne badania – pomiary poziomu cukru we krwi. To element…
Od 1 lipca chorzy na cukrzycowy obrzęk plamki żółtej zyskają lepszy dostęp do leczenia tej groźnej choroby oczu w Łódzkiem….
W sierpniu w 5 miastach w Polsce odbyły się „Marsze po dłuższe życie z cukrzycą”, których celem było zwrócenie uwagi…