Szerszy dostęp do leczenia cukrzycowego obrzęku plamki żółtej
Od 1 lipca chorzy na cukrzycowy obrzęk plamki żółtej zyskają lepszy dostęp do leczenia tej groźnej choroby oczu w Łódzkiem….
Zespół naukowy Fundacji Badań i Rozwoju Nauki pod kierunkiem dr hab. med. Michała Wszoły kontynuuje badania nad stworzeniem bionicznej trzustki.
Dzięki takiemu rozwiązaniu pacjent nie będzie musiał czekać na narząd od dawcy, a ryzyko odrzutu zostanie zredukowane, ponieważ powstanie on z jego własnych komórek macierzystych.
Pod koniec ubiegłego roku zakończyła się faza badań przedklinicznych. Równolegle trwają prace nad udoskonaleniem składu biotuszy i stworzeniem biodrukarki 3D dostosowanej do badań klinicznych. Obydwa projekty przybliżają nas do momentu wydruku bionicznej trzustki na bazie komórek macierzystych pacjenta.
Przeszczepienie bionicznej trzustki ma przede wszystkim zapobiec rozwojowi dalszych powikłań u pacjentów zmagających się z cukrzycą typu 1. Obecnie jedyną metodą na doprowadzenie do całkowitego wyleczenia jest przeszczep trzustki lub przeszczep wysp trzustkowych. Są to metody trudne i niepozbawione licznych minusów.
Dodatkową korzyścią płynąca z powstania bionicznej trzustki będzie ograniczenie wydatków służby zdrowia. W Polsce to ponad 9 proc. całkowitych nakładów na opiekę zdrowotną, czyli 2,5 mld złotych rocznie. Jedna piąta tej sumy przypada na leczenie samych powikłań cukrzycy.
Realizacja założeń projektu mogłaby znacząco ograniczyć zarówno nakłady finansowe na leczenie pacjentów zmagających się z powikłaniami oraz koszty leczenia immunosupresyjnego. W Polsce około 20 tysięcy pacjentów z powikłaniami wtórnymi cukrzycy, mogłoby zostać zakwalifikowanych do transplantacji trzustki lub wysp trzustkowych. Tymczasem, według danych Poltransplantu, w 2019 roku, od dawców pobrano jedynie 37 trzustek.
Zachęcamy do przekazania swojego 1% podatku na Fundację Badań i Rozwoju Nauki oraz prace nad bioniczną trzustką
KRS 0000323199
Od 1 lipca chorzy na cukrzycowy obrzęk plamki żółtej zyskają lepszy dostęp do leczenia tej groźnej choroby oczu w Łódzkiem….
W najbliższy poniedziałek, 27 czerwca, Gdyńskie Centrum Zdrowia zaprasza na bezpłatne badania – pomiary poziomu cukru we krwi. To element…
Interna to w dzisiejszym rozumieniu inaczej: kardio-nefro-diabeto-logia rodzinna. U pacjenta z cukrzycą musimy zwracać uwagę na parametry nerkowe i kardiologiczne….
Z okazji Dnia Dziecka przypominamy, że pierwszym pacjentem na świecie, któremu podano zastrzyk z insuliny był 14-letni chłopiec – Leonard Thomson.
Asystent Google od Cukrzyca.pl to pierwsza aplikacja głosowa dla diabetyków w Polsce. Została stworzona, by ułatwić osobom z cukrzycą przygotowanie posiłków.
Jak wygląda status szczepień przeciw COVID-19 osób z cukrzycą w wieku poniżej 60. roku życia – diabelodzy pytają ministra Niedzielskiego….